דיוויד גילה: אם נדע בוודאות שמחירו של מוצר מופרז - לא נהסס להתערב - שוק ההון - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

דיוויד גילה: אם נדע בוודאות שמחירו של מוצר מופרז - לא נהסס להתערב

הממונה על ההגבלים העסקיים: "לא כל מה שמותר לעסקים קטנים מותר גם למונופולים" ■ מבטיח: "נעשה מה שצריך כדי לשמור על התחרות במשק ולקדם אותה"

81תגובות

ביום ראשון בבוקר, ימים ספורים לפני ערב ראש השנה האחרון, הוכה המגזר העסקי בתדהמה: כותרות ענק באתרים הכלכליים בישרו כי רשות ההגבלים העסקיים פשטה על משרדי תנובה כדי לחקור את ראשי החברה, לאחר שסירבו למסור לרשות מסמכים שביקשה. המחאה החברתית היתה אז בעיצומה ומחירי הקוטג' של תנובה היו במוקד השיח הציבורי. זמן קצר לאחר מכן פורסמו ברשת תמונות של יו"ר תנובה, זהבית כהן, אחת הנשים החזקות במגזר העסקי, כשהיא בדרכה לחקירת רשות ההגבלים, מלווה בחוקרי הרשות.

זה היה אחד הצעדים המשמעותיים שנקט הממונה על ההגבלים העסקיים, דיוויד גילה, שנכנס לתפקידו כמה חודשים קודם לכן. במגזר העסקי, שהתרגל לסגנון שונה של התנהלות הרשות בשנים שקדמו לגילה, האשימו אותו בפופוליזם ובניסיון לרכוב על גל המחאה. גילה דחה את הטענות ביובש. "החקירה עניינית לחלוטין", אמר למבקריו.

כשהתברר כי הפשיטה והחקירה נערכו מכיוון שתנובה לא סיפקה מסמכים שהרשות ביקשה, שוב התלהט הדיון. האם זו סיבה מוצדקת לפשיטה? גילה סירב לחשוף פרטים מהחקירה, אך נודע כי הוא בוחן אם תנובה ניצלה לרעה את מעמדה כמונופול כדי להעלות מחירים. אותה בחינה התאימה כמו כפפה ליד לגישתו, שלפיה יש להגביר את הפיקוח על מונופולים ויש למנוע מהם לנקוב מחירים מופקעים. בימים אלה ממש הסתיימה החקירה וממצאיה הועברו למחלקה המשפטית ברשות, שתחליט אם יש די ממצאים שמאפשרים לפתוח נגד ראשי החברה באישום פלילי, או שיינקט נגדה הליך אזרחי.

דודו בכר

זה לא היה הצעד המפתיע היחיד שנקט השנה גילה: הוא פעל גם בתחומי הגז הטבעי, המלט, התקשורת וכרטיסי האשראי. ובכל זאת, נראה שבחלק מהמקרים הרשות גם גוררת רגליים: בדיקת משק החלב, שאמורה לבחון כיצד ניתן להגביר את התחרות בענף ושהחלה לפני כשנה, עדיין נמשכת. גם בחינת יחסי ספקים-רשתות, שאמורה לבחון אם הם פוגעים בתחרות, שהרשות התבקשה לבחון לפני כחצי שנה במסגרת עבודת ועדת המזון, עדיין מתנהלת. החקירות בתנובה ובסטימצקי (שהתמקדה בחשד שמנכ"לית הרשת, איריס בראל, עברה על חוק ההגבלים כשביקשה להקנות לה בלעדיות במבצעים לתקופה מוגבלת) אמנם הסתיימו, אך הרשות עדיין לא גיבשה עמדה משפטית לגביהן. בנוסף, אף שתיקון חוק ההגבלים בעניין קבוצות ריכוז נכנס לתוקף, הרשות עדיין לא הכריזה על קבוצת ריכוז כלשהי.

חל שיפור בכושר ההרתעה של רשות ההגבלים מאז שנכנסת לתפקיד?

גילה: "כשמסתכלים על הנחישות שלנו, כושר ההרתעה טוב - אנחנו נחושים מאוד ולא נהסס לפעול ברגע שאנחנו רואים הפרה חדה. כשאנחנו רואים כשל שוק, אנחנו בודקים אם אפשר לפרש את החוק בצורה שתראה בכשל הפרה של החוק, וכך לפעול נגדו.

"בחקירות אנחנו לא מהססים, וברגע שעולה חשד לעבירה, כמו תיאום מכרזים או קרטל, אנחנו מגיבים. יש לנו מוטיווציה ונחישות לא להסס ולהתערב כשרואים בעיה, והשוק רואה זאת".

המסר הזה - "אנחנו נחושים" - עובר כחוט השני לאורך כל הראיון על גילה. הוא אמנם אומר זאת בקול נמוך ושקט, אבל החזרות המרובות מגלות עד כמה חשוב לו שהמסר יעבור. ובכל זאת, השנה שלפניו תהיה שנת המבחן, וחובת ההוכחה עדיין מוטלת עליו.

כלים חדשים בארסנל

"אין מחלוקת על כך שבעבר היו פחות דוגמאות להתערבויות בפיקוח על מונופולים", אומר גילה ומדגים: "באחרונה, למשל, זימנו לשימוע בכירים בנשר, בטענה שמבנה ההנחות שהיא מעניקה לחלק מהלקוחות יכול לפגוע משמעותית בתחרות בשוק הבטון והמלט".

לדברי גילה, הרשות תבדוק אם מקרים של אפליה על ידי מונופול פוגעים בתחרות, כמו למשל במקרה של נשר, שמפלה לטובה את אחד הלקוחות שלה. עם זאת, גילה טוען כי לפעמים יש דווקא תועלת באפליה כזאת: "השאלה היא אם הקבוצה המופלית לטובה מגלגלת את ההטבה לצרכנים או שומרת אותה לעצמה - וגם אם האפליה לטובה עלולה להביא לכך שהקבוצה המופלית לרעה תצא מהשוק, ובכך נישאר עם שוק פחות תחרותי לטווח הארוך". כלומר, לטענת גילה, יש לבדוק אם האפליה פוגעת בתחרות מול לקוחות אחרים ואם ההטבה ללקוח המועדף מתגלגלת לצרכנים או נשארת אצל אותו לקוח.

המלצות ועדת הריכוזיות, שיאפשרו לו לאחר כניסתן לתוקף לפעול בעזרת בית הדין להגבלים עסקיים לפירוק מונופולים או קבוצות גדולות הפוגעות בתחרות, מחזקות את הקו שעמו הגיע גילה לרשות - שהוא לרוב קו נוקשה משל קודמיו בתפקיד. כך, הוא מרענן גם את הפרשנות לחוק ומעניק למונופולים יחס קשוח במיוחד גם במקרה של קשירת מכירה של מוצר אחד במכירה של מוצר אחר. חברת מזון גדולה, למשל, המוגדרת כמונופול בתחום מסוים, לא תוכל לחייב משווקים לרכוש מוצרים נוספים שלה לצד המוצר שבמונופול.

למה למנוע ממונופול לעשות מה שעושה מתחרה קטן?

"אם מונופול קושר מוצר שבו יש לו מונופול למוצר אחר שלו, הוא למעשה יוצר זיקה שמתמרצת צרכנים לא לקנות מהמתחרים - וזה עלול בטווח הארוך לגרום נזק צרכני. גם אם מתחרה קטן עושה בדיוק את אותו דבר, זה עדיין לא הופך את המהלך ללגיטימי עבור מונופול. נקודת המוצא שלי היא שמה שמותר לקטנים לאו דווקא מותר למונופולים".

אפיק פעילות נוסף שהרשות לא הרבתה לנצל בעבר, וגילה מכריז כי יעשה בו שימוש - הוא האפשרות לקבוע כי מחיר מוצר שנקב מונופול הוא מופרז. "קשה מאוד לגבש תיק פלילי בנושא קביעת מחיר מופרז על ידי בעל מונופול", מודה גילה, אך מבטיח: "לא נהסס להתערב כשנמצא מקרה שבו תהיה דרך טובה להראות שהמחיר מופרז. כדי שזה יקרה, צריך למצוא דרך אמינה לראות מה היה המחיר לו היתה תחרות. נכון, עוד לא היה מקרה כזה, אבל זו המדיניות שלנו".

בשני מקרים כבר החלה הרשות בבדיקת מחיר מופרז של מונופול, למרות חילוקי דעות בקרב מומחי הגבלים לגבי הפרשנות לחוק בעניין זה. לחברת נשר כבר הוצאה אזהרה בעניין מדיניות מחירים של מונופול, והרשות איפשרה לה להביע את עמדתה לפני שתחייב אותה לשנות את מדיניות ההנחות שלה. המקרה השני הוא בחינת מחיר גבינת הקוטג' של תנובה. החברה מהווה מונופול, בין השאר, בשוקי הקוטג' והגבינה הצהובה. החקירה ברשות ההגבלים עוסקת גם במידע שהגיע לרשות על ניצול לרעה לכאורה של מעמדה המונופוליסטי של החברה כדי להעלות מחירים.

מקורבים לתנובה הבהירו כי החברה תעלה לדיון את השאלה העקרונית אם הפרשנות של גילה לחוק תקפה. בין השאר, יבסס גילה את טענתו על הדרישה בחוק ממונופול שלא לנצל את מעמדו כדי לפגוע בצרכנים, ויטען כי העלאת מחירים מופרזת היא פגיעה בצרכנים. בתנובה צפויים לטעון כי החוק אוסר על מונופול לקבוע מחיר טורפני למוצר, אך מחיר טורפני הוא מחיר נמוך במיוחד, שנועד לחסל מתחרים.

נושא נוסף שגילה מבטיח כי יפעל בו הוא תחום ההסדרים הכובלים, שעיקרו שיתוף פעולה בין גופים שאמורים להיות מתחרים. כך למשל, בתחום הגז הטבעי פועלות, בין השאר, החברות דלק ונובל אנרג'י. ואולם במקום להתחרות זו בזו, החברות משתפות פעולה ומחזיקות יחד בשני מאגרי הגז הגדולים של ישראל, תמר ולווייתן. בכך נמנעת תחרות בין המאגרים. "ההשקעה של דלק ונובל אנרג'י, ששולטות במאגרי הגז תמר ולווייתן, היא הסדר כובל. כך החלטנו ברשות, וזימנו אותן לשימוע", אומר גילה.

"החלטנו גם שיש לבדוק אם החוזים בין בעלות השליטה בתמר לבין לקוחות פרטיים ואחרים הם לטווחים ארוכים מדי, ואינם מאפשרים מספיק גמישות, באופן שיכול לדחוק מהשוק ספקי גז או יצרני חשמל פרטיים מתחרים. כלומר, אנחנו מיישמים מדיניות שלפיה כל הסדר שעלול ליצור כשל שוק ולפגוע בתחרות - נבדק לעומק, ואם מוצאים שהוא כזה, עוצרים אותו".

"ניהפך לרשות התחרות"

לרוח המיליטנטית שמביא גילה ללשכתו מתלווים גם כלים חדשים, שלא עמדו בעבר לטובת הממונים שקדמו לו. גם האווירה הציבורית תומכת בפעילות: המחאה החברתית, ועדת טרכטנברג וועדת הריכוזיות חידדו את ההכרה בחשיבות התחרות במשק, וזו הניבה חקיקה שבחלקה הושלמה, שהוסיפה כלים חדשים לארגז הכלים של רשות ההגבלים.

חוק קבוצות ריכוז, שאושר בכנסת, מאפשר לרשות להכריז על קבוצת חברות בענף מסוים כעל קבוצת ריכוז - ולתת לחברות הנחיות להגברת התחרות. משמעות השינוי היא שרשות ההגבלים תוכל לתת לחברות בקבוצת הריכוז הוראות לפעול באופן שימנע פגיעה בתחרות, וגם כדי להגביר את התחרות בענף.

המלצה דרמטית יותר של ועדת טרכטנברג היא לאפשר לממונה על ההגבלים לחייב מונופול למכור נכסים, אם הוא פוגע בתחרות. את הפירוק יצטרך לאשר בית הדין להגבלים עסקיים. לדוגמה, ועדת המזון המליצה בהמלצות הביניים שלה לחייב רשתות ארציות גדולות, כמו שופרסל, למכור סניפים במקומות שבהם יוגדרו כמונופול אזורי, על פי הגדרות שתקבע רשות ההגבלים.

נוסף על כך, נרשמה התקדמות בשינוי החוק, כך שיאפשר לרשות להטיל עיצומים כספיים מינהליים על חברות. כלי זה אמור לשמש את הרשות לצד הכלי היחיד הקיים כיום - אישום פלילי, שלעתים קרובות הרשות מתקשה להשתמש בו בגלל הקושי להוכיח עבירה על החוק ברמה הנדרשת בדין הפלילי. התיקון לחוק, שנועד לאפשר את הטלת העיצומים הכספיים, עבר את ועדת הכלכלה שתמכה בו, והוא ממתין לאישור בקריאה שנייה ושלישית בכנסת.

בנוסף, על בסיס המלצות ועדת טרכטנברג, אישרה הממשלה שינוי בחוק ההגבלים, כך שלא יותר הסדר בלעדיות הדדית. הסדר כזה, למשל, יכול להתקיים כשחברה מציעה לרשת פארם בלעדיות בקניון מסוים, והרשת מבטיחה לפעול רק בקניונים של אותה חברה.

למה לא השתמשת עדיין בכלים החדשים שעומדים לרשותך?

"עד שלא יעבור תיקון החוק שיאפשר הטלת עיצומים, אין לרשות סנקציה יעילה במקרה כזה. המקסימום שאנחנו יכולים לעשות כיום הוא לפרסם קביעה שלפיה היתה הפרה של חוק ההגבלים". קביעה כזאת יכולה לשמש בסיס לתביעות אזרחיות נגד חברות, ואולם גילה מוסיף כי "אין אכיפה אזרחית חזקה, ותביעות ייצוגיות לא כל כך מצליחות בהגבלים עסקיים. צריך לשפר את החוק בעניין הזה".

אתם פועלים לשינוי החוק?

"כן. אנחנו מנסים לקדם את השינוי מול משרד המשפטים. צריך, למשל, לשקול ענישה כמו בארה"ב, שבה תובע אזרחי - כמו מתחרה שדחקו אותו מהשוק או לקוח גדול - יכול לקבל פי שלושה מהנזק שנגרם לו. זה נכון גם לתביעה ייצוגית".

בעניין הכלים החדשים שעומדים לרשותך, לא מדובר רק בהטלת עיצומים כספיים. יש בכוחך להכריז על קבוצת ריכוז. מדוע לא עשית זאת עדיין?

"אנחנו בודקים אם יש כשלים בשווקים. כעיקרון אנחנו מעדיפים להשתמש בכלי של הכרזה על קבוצת ריכוז רק בסוף, אם לכשל שנראה לא יהיה פתרון אחר בחוק".

שוקי הבנקים, הסלולר והאנרגיה - האם אלה אינם תחומים שבהם פועלות קבוצות ריכוז מובהקות?

"בתחום האנרגיה אנחנו מתערבים מכל הכיוונים בכלים קונוונציונליים. בתחום הסלולר, למרבה המזל, משרד התקשורת מטפל יפה בעצמו, ואנחנו מטפלים בו במקרים שבהם מתעורר חשש שחברות יפגעו בתחרות שהמשרד מנסה לחולל. כך מנענו מהמשביר לצרכן, שרצה להיות מפעיל וירטואלי, מלהיהפך לזרוע שיווק של פלאפון, מכיוון שהוא היה אמור להתחרות בה - לא לשתף עמה פעולה.

"לגבי הבנקים, יש ועדה שבודקת את התחרות בבנקים - ונראה מה יהיו מסקנותיה", אומר גילה ומכוון לוועדה בראשות המפקח על הבנקים, דודו זקן, שהיתה אמורה להגיש בימים אלה את מסקנותיה, אך דחתה את הפרסום ולא קבעה מועד חלופי. בכל מקרה, מוסיף גילה, "כדי להכריז על קבוצת ריכוז, צריך שהשוק יהיה ריכוזי ושיהיו הוראות מתאימות, שאפשר לתת כדי לפתור את הבעיה - ושאפשר לאכוף אותן".

לדבריו, תחום הגז הביתי אינו נראה תחרותי, ויש ועדה שהוקמה בעקבות ועדת טרכטנברג, שמנסה לפתור את הכשל. לגישתו, בכל תחום צרכני שאינו תחרותי עדיף לחפש כלים אחרים להגברת התחרות מאשר פיקוח מחירים, ואולם אם הפיקוח הוא הפתרון היחיד לחוסר תחרות בשוק ריכוזי, עדיף שהרגולטור של השוק יטיל אותו, ולא רשות ההגבלים.

קיבלתם לראשונה סמכות לפעול נגד ריכוזיות כלל-משקית. איך תממשו אותה?

"ועדת הריכוזיות, שעסקה בעניין, לא שינתה את חוק ההגבלים. היא הכניסה את הסוגיה להמלצות בדרך של חובת התייעצות במקרים של הפרטה והנפקת זכויות (מכרזים) בעתיד, כדי למנוע ריכוזיות יתר או שליטה רחבה מדי של גוף אחד, בעיקר בתשתיות. זה יאפשר למדינה לבזר את השליטה בתשתיות חיוניות, גם ללא קשר לריכוזיות ענפית. החשש הוא מצבירת כוח עודף מול משרדי הממשלה עקב שליטה בשיעור גבוה מדי של תשתיות חיוניות על ידי אותו גוף. הוועדה קבעה שיש חובת התייעצות של הגורם שמקצה את הנכס עם הוועדה המייעצת לעניין ההפרטות והנפקות הזכויות העתידיות".

באחרונה לא שיתף גילה פעולה עם ניסיונו של שר התמ"ת, שלום שמחון, למזג את רשות ההגבלים עם הרשות לסחר הוגן. "נעשה מה שצריך כדי לשמור על התחרות במשק ולקדם אותה. רשות ההגבלים נהפכת לרשות התחרות", אומר גילה, ובכך למעשה מגדיר את היעד של הגוף שבראשו הוא עומד.

התפקיד שאתה ממלא רגיש מאוד. איך מתמודדים עם לחצים שמפעילים בעלי עניין?

"אני פועל לגופו של עניין ולא לגופו של איש עסקים זה או אחר. לגיטימי בעיני לשמוע עמדות של אנשי עסקים, תוך שאני מודע לאינטרסים שלהם - ואתעלם מלחצים, אם יהיו כאלה".

נגד הקרטלים, בעד הציבור

הישגי רשות ההגבלים בשנה האחרונה והתוכניות לעתיד

צעדים שבוצעו

* בשוק התקשורת הוכרזה מד נאוטילוס כמונופול; נמנע שיתוף פעולה בין פלאפון לחברת סלולר של המשביר לצרכן; טורפדו ניסיונות של מירס לפגוע בכניסת גולן טלקום לתחום הסלולר

* הסדר על הורדת העמלות הצולבות בכרטיסי האשראי ב-750 מיליון שקל בשנה

* כתבי אישום נגד חברות מדי מים בחשד לתיאום מכרזים

* כתבי אישום נגד חברות מטאורולוגיה בחשד לתיאום מכרזים

* מניעת הכללת סעיף בחוזה של מאגר תמר המבטיח לחברת חשמל את המחיר הטוב ביותר

* אושר לדור-אלון ולסונול לייבא במשותף תזקיקי נפט, בתנאי שיציעו לחברות קטנות להצטרף

* מניעת רכישת קניון עיר ימים על ידי קבוצת עזריאלי מחשש לריכוזיות יתר בענף

* אושר השינוי בחוק ההגבלים המאפשר לפעול נגד קבוצות ריכוז

לקראת החלטה סופית (לפני שימוע לחברות)

* הכרזה על קרטל עולמי מול חברת החשמל הישראלית, שייקר רכישות בכ-3 מיליארד שקל

* חיוב חברת המלט נשר בשינוי מדיניות ההנחות ללקוחותיה

* הגשת כתב אישום נגד סופרגז, בחשד שנמנעה מלהעביר מסמכים לרשות

* הכרזה על דלק ונובל אנרג'י הסדר כובל בקידוחי לווייתן ותמר

* הכרזה על קידוח תמר כמונופול מ-2013

* הכרזה על השותפות בקידוח לווייתן (דלק, נובל, רציו) כמונופול

לאחר חקירה ולפני הכרעה משפטית

* תנובה - בחשד להסתרת מסמכים

* סטימצקי - בחשד להפרת חוק ההגבלים

בחקירה

* חברת תחליפי החלב מטרנה - בחשד לניצול מעמד לרעה לקביעת מחיר מופרז. מטרנה וסימילאק - בחשד לקשרים מונעי תחרות עם בתי חולים

* ארגון הרופאים הווטרינרים - בחשד לתיאום מחירון

בקנה

* אישור מיזוג בין בזק ל-yes

* קביעת כללים חדשים להסדר בין הבנקים בכספומטים

* הסדרת תחרות בענף המזון ובמשק החלב

* השלמת שינוי חוק ההגבלים בעניין עיצומים כספיים

הרשמה לניוזלטר

הירשמו עכשיו: עדכונים שוטפים משוק ההון בישראל ישירות למייל

ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#