שלי אפלברג
שלי אפלברג

בשעה שמניית בזק נופלת היום במסחר, מחזיקת האג"ח, חברת סגל לוי ייזום ונכסים, הגישה לבית המשפט המחוזי בתל אביב התנגדות שנייה לחלוקת הדיווידנד הקרבה שבזק מתעתדת לבצע במאי, בשווי כולל של 0.5 מיליארד שקל.

לטענת עו"ד שחר בן מאיר, המייצג את מחזיקת האג"ח, החלוקה לא מקיימת את מבחן הרווח הקבוע בחוק כשהדיווידנד לא מחולק מתוך רווחיה של בזק. בן מאיר צירף חוות דעת של מומחה מטעמו, ד"ר מאיר אמיר, המסביר כי "במקרה של בזק, מדובר בחלוקת רווח עתידי שמועד חלוקתו לא התקיים פיסית, אלא שיקף הערכות שווי שוק ותזרים מזומנים עתידי שבהגדרה אינו ודאי. מהלך הפחתת ההון לא תואם את האינטרסים של חברת בזק ושל הציבור המחזיק ב-70% ממניות החברה, ונועד במלואו לשרת את האינטרסים של בעל השליטה, שאול אלוביץ, המחזיק בכ-30% ממניות החברה".

שאול אלוביץ'צילום: עופר וקנין

עוד מסביר המומחה, כי שימוש בתזרים מזומני החברה לצורך חלוקת דיווידנד, יתרחש על חשבון השקעות בטכנולוגיה משופרת לטובת הלקוחות, ויפגע ביכולת של בזק להתמודד על נתח השוק והשירות ללקוח בהשוואה למתחרים. בסופו של יום, הוא יביא גם לפגיעה במשק וברווחת הצרכנים והאזרחים.

לשיטתו "בכל תחומי הפעילות של בזק כיום - טלפוניה נייחת, שירותי סלולר, שירותי אינטרנט, שיחות בינלאומיות ,שירותי ISP ושירותי לווין - צפויה בזק לתחרות קשה שנמצאת בעיצומה, ותעיד על כך ההרעה בשווי החברה בשנה האחרונה. לטענתו, "החברה הציגה נסיגה בתוצאות העסקיות לשנת 2011, וירידה בכל הפרמטרים העסקיים כשכניסת מתחרים חדשים, טכנולוגיות חדשות ומדיניות הרגולציה לעידוד התחרות - תוך הגבלת כוחה של בזק להשיב מלחמה - ישפיעו בוודאות על תוצאותיה בעתיד".

לדברי ד"ר אמיר, "מסיבות אלו, טובת החברה מחייבת צבירת רזרבות כספיות שתידרשנה בשנים הקרובות על מנת לשמור על מעמדה התחרותי ,כאשר ככל שרמת אי הוודאות בשוק עולה - יש להרחיב את בסיס ההון והיתרות הכספיות הזמינות".

לפני כשנה, הגישה גיזה חוות דעת לביהמ"ש, שעל בסיסה אושרה החלוקה הנוכחית. לטענת בעלי האג"ח, חוות דעת זו אינה רלוונטית יותר ולא עומדת במציאות העסקית של בזק היום, כיוון שבשנת 2010 הונה העצמי של בזק עמד על 7 מיליארד שקל ומאז נשחק בכ-75% ל-2 מיליארד שקל. זאת, בשעה שהחברה מעמיסה על עצמה הלוואות בסכומים עצומים של 7 מיליארד שקל בכדי לממן את חלוקת הדיווידנדים.

עוד נטען, כי גיזה לא לקחה בחשבון בחוות הדעת שלה את מסקנות ועדת חייק על מצבה הפיננסי של בזק, שהודיעה בדו"ח המסכם לשנת 2011 כי ישפיעו משמעותית על מצבה הפיננסי בעתיד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker