להחמיץ 28 מיליון דולר בשנתיים

איכות התחזית של משרד רו"ח סוארי מידרדרת; נחשו מי משלם את החשבון

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יורם גביזון

המוניטין של רו"ח יצחק סוארי עמד לצדם של נוחי דנקנר, אבי פישר ושותפיהם לחברת גנדן הולדינגס בקיץ 2009, כשעמלו לשכנע את מנהלי קופות הגמל, קרנות הפנסיה וחברות הביטוח להצביע בעד רכישת גנדן תעופה ותיירות.

רו"ח אורי כהן ממשרד סוארי קבע כי שווי הפעילות של החברות בגנדן תעופה ותיירות הוא 55 מיליון דולר. פעילות ישראייר תומחרה ב-34 מיליון דולר. סוארי הדגיש כי חוות דעתו אינה מתמחרת גורמים כמו סינרגיה בין עסקי התעופה של ישראייר לעסקי הסיטונות והקמעונות התעופה של כלל תיירות, והעריך כי ישראייר תציג רווח תפעולי ב-2009-2013.

יצחק סואריצילום: ניר קידר

בעלי המניות של אי.די.בי, שעדיין האמינו בערכן של חוות דעת מוזמנות על ידי בעלי עניין בתוצאותיהן, מקבלים מדי שנה הזדמנות נוספת להתפכח. אי.די.בי תיירות ביצעה ב-2011 הפרשה לירידת ערך של 9.3 מיליון דולר בגין ירידת ערך עסקיה של ישראייר, לאחר שב-2010 ביצעה הפרשה של 3.9 מיליון דולר בגין ירידת ערכיה של חברת התעופה. יתרה מזו, אי.די.בי תיירות מציינת כי אף שערך המימוש של חלק מהמטוסים שרכשה בסכום של 124 מיליון דולר נמוך מערכם המאזני, לא נדרשה הפחתה נוספת.

אי.די.בי מספקת טבלת השוואה בין התוצאות בפועל של ישראייר לבין התחזית של כהן לתוצאות התפעוליות והכספיות של ישראייר ב-2011, כפי שניתנה בהערכת השווי מ-2009. כהן העריך נכון, לכאורה, את מחזור ההכנסות של ישראייר ב-2011, שהגיע ל-245 מיליון דולר. אלא שהערת שוליים מבהירה שהתוצאות ב-2011 כוללות את התוצאות של סיטונאיות התעופה דיזנהויז, כלל תעופה וסקי דיל, שהועברו ברבעון השלישי של 2010 לישראייר - כך שההשוואה חסרת ערך.

איכותה של התחזית של משרד סוארי הולכת ומידרדרת בכל הקשור לשיעורי התפוסה והרווחיות של ישראייר. בסוארי העריכו כי שיעור התפוסה של ישראייר יגיע ב-2011 ל-91%, אך בפועל הגיעה התפוסה לשיעור, המרשים כשלעצמו, של 85%. סוארי צפה שישראייר תציג רווח תפעולי של 3.9 מיליון דולר, אבל החברה ספגה בפועל הפסד תפעולי של 9.6 מיליון דולר.

ייתכן שבעלי המניות של אי.די.בי לא הוכו בהלם מההחמצה המצערת של סוארי, כי גם ב-2010 היה מרחק של 14.2 מיליון דולר בין התחזית של מעריך השווי הלאומי לרווח תפעולי של 2.9 מיליון דולר לבין המציאות - הפסד תפעולי של 11.3 מיליון דולר. כך שבתוך שנתיים נוצר פער מצטבר של 27.7 מיליון דולר בין תחזיתם של כהן/סוארי לבין המציאות.

אי.די.בי תיירות מסבירה שעיקר הסטייה בין הנחות הערכת השווי של 2009 לגבי התחזית ל-2011 לבין התוצאות בפועל של ישראייר, נובעת מירידה משמעותית בהכנסות וברווחיות בתחום סיטונות התעופה ובעליית מחירי הדלק הסילוני. אלה מותנו חלקית בעליית מחיריהם של כרטיסי הטיסה וחיסכון של 6 מיליון דולר בהוצאות התפעול.

הערכת השווי המעודכנת של פעילות ישראייר מדצמבר 2011 קובעת כי שווי פעילותה הוא 138 מיליון דולר לאחר שהחברה הפחיתה משמעותית את שיעור ההיוון של תזרימי המזומנים מ-15.8% ל-12.2%, בנימוק שמדיניותה העסקית של החברה היא לרכוש מטוסים, בעוד בעבודה של סוארי הונח שהחברה תחכור מטוסים. העבודה המעודכנת מניחה צמיחה שנתית ממוצעת של 6% בהכנסות לנוכח הגידול בצי המטוסים, אך אי.די.בי אינה מציינת אם העבודה הביאה בחשבון את ההשלכות של הסכם השמים הפתוחים, שנחתם באחרונה, על החרפת התחרות בשוק התעופה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker