מיכאל רוכוורגר

>> משפט קצר באחד הנספחים לדו"חות הכספיים שפירסמה אתמול פז, הזכיר למשקיעים את הריכוזיות בשוק ההון ואת הקשר העסקי בין שני ידידים ותיקים - צדיק בינו, בעל השליטה בפז ובבנק הבינלאומי, ופרופ' יצחק סוארי, העומד בראש משרד הערכות שווי וייעוץ העסקי.

פז דיווחה אתמול על ירידה ברווחיות ברבעון הרביעי של 2010, בין השאר, עקב הרעה במגזר הזיקוק. ואולם מהדו"חות עולה כי שוויו של בית הזיקוק באשדוד, הנמצא בבעלותה מלאה של חברת האנרגיה פז, קפץ בתוך שנה ב-3 מיליארד שקל - קפיצה של 78% - והגיע סוף 2011 לכ-7 מיליארד שקל, לעומת שווי של 3.96 מיליארד שקל ב-2010. מי שקבע את הערכת השווי הנדיבה הוא משרדו של סוארי.

הידידות בין סוארי לבינו אינה העניין היחיד. מדו"חות החברה עולה כי השותפים במשרד סוארי, לרבות אורי כהן שחתום על ההערכת השווי וסוארי עצמו, מחזיקים במניות פז. כפי שפורסם בעבר, הערכות הן כי השותפים במשרד סוארי מחזיקים ב-1% ממניות פז, ושוויין מסתכם כיום ב-50 מיליון שקל. עם זאת, בפז מציינים בדו"חות כי "לא קיימת תלות בין המעריך לחברה" - נתון שכנראה הניח את דעתם לגבי הערכת השווי שלא פורסמה במלואה.

יצחק סואריצילום: מוטי קמחי

ככל הידוע, סוארי נחשב אחד מיועציו הקרובים של בינו שהכין עבורו את הערכת השווי לרכישת בית הזיקוק באשדוד בסוף 2006.

בשוק ההון אומרים כי סוארי נמנה עם חוג מצומצם הכולל את אנשי העסקים גבי רוטר, הבעלים של קסטרו, ואודי אנג'ל, המבלים עם בינו במשחקי כדורגל באירופה.

עוד עולה מהדו"חות כי ההערכה של כהן היא אינדיקטיבית לצורך בחינה אם חלה ירידה בערך המונטין שנזקף בדו"חות פז בהתאם לתקן חשבונאות בינלאומי 36 IAS, ולפיה לא חלה פגיעה בערך המוניטין שנזקף לרכישת בית הזיקוק. הערכת השווי שעליה דיווחה אתמול פז התבצעה על רקע תוצאות חלשות והפסד תפעולי שפז מציגה (ראו דו"חות כספיים בעמוד).

לפי הערכות, ההערכה האופטימית של כהן התבססה על השלמת תוכנית השקעות רחבת היקף בבית הזיקוק בהיקף של 1.1 מיליארד שקל שאותה מבצעת פז כדי להקטין את התנודתיות במרווחי הזיקוק, והצפויה להוסיף לחברה רווח לפני מס כ-300 מיליון שקל החל ב-2013. את שווי הפעילות של בית זיקוק העריך כהן בשיטת היוון תזרימי מזומנים עתידיים (מודל DCF), תוך שימוש במחיר משוקלל (לצורך ההיוון) לאחר מס של 9.2% ושימוש במרווחי זיקוק המבוססים על תחזית שהכינה KBC, חברת ייעוץ בינלאומית בתחום האנרגיה.

מניית פז רשמה ב-12 החודשים האחרונים תשואה שלילית של 12%, והחברה נסחרת לפי שווי שוק של 5.15 מיליארד שקל. לאחרונה הועלו השערות כי בעקבות המלצות הוועדה להגברת התחרותיות במשק יבחר בינו למכור את פז ולא את הבנק הבינלאומי, אולם בינתיים בינו מתכוון להילחם במלוא הכוח בגזירה שהוטלה עליו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker