נועם בר

>> שוקי המניות המפותחים בחו"ל ממשיכים לתת את הטון בתשואות המוצרים הפנסיוניים בישראל. פוליסות ביטוחי המנהלים המחזיקות בחשיפה מנייתית גבוהה לחו"ל הניבו בפברואר תשואה של יותר מ-1%. הפוליסה המשתתפת ברווחים שמנהלת קבוצת מגדל הניבה בפברואר תשואה של 1.22% - הגבוהה מבין חמש חברות הביטוח הגדולות.

עומר קרייזל, מגדלצילום: אריאל בלק

החשיפה לחו"ל של הפוליסה המשתתפת ברווחים שמנהלת חברת הביטוח מגדל הגיעה להיקף של כ-37% מכלל התיק. בתיק המניות החשיפה של מגדל לחו"ל היתה בשיעור של כ-67% מהתיק, כשרק כ-33% מתיק המניות מושקעים בישראל.

בהסתכלות על כלל חברות הביטוח בענף - קטנות כגדולות - מובילה הכשרה ביטוח בתשואות פברואר עם תשואה של 1.37%. בדומה למגדל, גם הכשרה ביטוח נהנתה מטקטיקה של חשיפה מנייתית משמעותית לחו"ל. 80% מתיק המניות שמנהלת הכשרה ביטוח מושקעים בחו"ל, כולם בארה"ב, ורק 20% מתיק המניות של החברה מושקעים בישראל.

החשיפה לחו"ל סייעה לתשואות

עם זאת, חשיפה גבוהה לשווקים המפותחים בחו"ל שלא מוקדה במניות לא הניבה תשואה גבוהה במיוחד. כך, הפוליסה של חברת אליהו החזיקה בחשיפה לחו"ל בשיעור של כ-44%. זוהי החשיפה המשמעותית ביותר לחו"ל בענף הביטוח. למרות זאת, בפברואר הניבה הפוליסה תשואה בינונית של 0.8%. הסיבה לכך היא שהחשיפה למניות בפוליסה זו היתה נמוכה יחסית - בשיעור של כ-30% בלבד.

לשם השוואה, החשיפה המנייתית בפוליסה של הכשרה ביטוח הגיעה בסוף פברואר ל-37%. בשוק מסבירים כי אפיק האג"ח בישראל, בשונה מאפיק המניות, אטרקטיבי יותר להשקעה בשל מרווח גדול יחסית של תשואה שמגלמים מחירי האג"ח המקומיות.

מיטבית עתודות של כלל מובילה בטווח הארוך

בסיכום כולל של שלוש השנים האחרונות מובילה הפוליסה המשתתפת ברווחים של מנורה מבטחים את הענף עם תשואה מצטברת של 43.15%. מהצד השני, ממשיכה הפוליסה שמנהלת חברת הפניקס להזדנב מאחור עם תשואה מצטברת של 34.1% בלבד.

הפניקס עדיין סובלת מהשקעות בעייתיות שביצעה החברה ב-2007-2008. חלק מההשקעות האלה נעשו בצורת הלוואות שהפניקס פיזרה לחברות נדל"ן שהסתבכו, והיא נאלצת לבצע שוב ושוב מחיקות בגין ההשקעות האלה.

אחזקה מנייתית גבוהה בחו"ל השתלמה בפברואר

לא כל התשואה נובעת מהשקעות

חודש חיובי היה גם בקרנות הפנסיה, שהניבו בין 0.8% לקצת יותר מ-1%. בהסתכלות ארוכת טווח של שלוש השנים האחרונות מובילה קרן מיטבית עתודות, שמנהלת כלל ביטוח, עם תשואה מצטברת של 44.1%.

לזכותה של כלל ראוי לציין כי בעוד בקרנות פנסיה אחרות חלק לא מבוטל מהתשואה נזקף לתשואה דמוגרפית, שנובעת ממאפייני האוכלוסייה ולא מהצלחה בהשקעות, בכלל ההטיה הזו היא הכי קטנה. ב-12 החודשים האחרונים הסתכמה התשואה הדמוגרפית במיטבית עתודות ב-0.38% בלבד, בעוד בקרנות פנסיה אחרות היא היתה גבוהה בהרבה - בהפניקס היא הגיעה לשיעור של 1.9%.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker