רבד שבשליטת אהובי תרכוש סופרמרקט באירלנד בכ-110 מיליון שקל

רבד, שעוסקת בתחום הנדל"ן המניב במערב אירופה, קיבלה הלוואה בנקאית של 13.5 מיליון יורו למימון העסקה ■ בקיזוז תשלומי הריבית לבנק, התשואה על ההון צפוה לעמוד על כ-11.76%

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
ערן אזרן

חברת הנדל"ן המניב רבד, שבשליטת יגאל אהובי (61.07%) דיווחה הבוקר (א') כי בכוונתה לרכוש חנות סופרמרקט באירלנד בכ-21.8 מיליון יורו (כ-110 מיליון שקל). הרכישה תתבצע על ידי הון עצמי של 8.3 מיליון יורו, ובעזרת מימון בנקאי של 13.5 מיליון יורו. הקמת החנות, בשטח של כ-7,850 מ"ר, צפויה להסתיים רק בעוד כשנה. המניה עולה ב-6% בתגובה לדיווח.

רבד, שמנוהלת על ידי אריאל אבן, עוסקת בייזום ובניית פרויקטים בתחום הנדל"ן ובנדל"ן מניב, בעיקר במערב אירופה. לחברה נכסים מניבים בשטח כולל של יותר מכ-240 אלף מ"ר הממוקמים בגרמניה, שוויץ, אנגליה, אירלנד, קנדה וישראל. מתחילת השנה ירדה מניית החברה בכ-19%, והיא נסחרת כעת לפי שווי של 124 מיליון שקל.

יגאל אהוביצילום: מוטי קמחי

הירידה החדה בערך המניה נעוצה, במידה רבה, באזהרת רווח לרבעון הרביעי של 2011 שפרסמה רבד לפני כחודש וחצי. החברה הודיעה אז כי היא צפויה לרשום ירידת שווי בערך נכסים בהיקף של לפחות כ-60 מיליון שקל. בהודעת החברה צוין אז כי על פי אינדיקציות ראשוניות שהתקבלו משמאים, החברה צפוה לרשום ירידה מהותית בשווי הכולל של מספר נכסים המוחזקים על ידה.

כשבועיים לאחר אזהרת הרווח, שינתה חברת הדירוג מידרוג את אופק הדירוג של רבד מ"יציב" ל"שלילי", אך הותירה את הדירוג ברמה של Baa2 (דירוג בינוני). מידרוג ציינה כי "הורדת הדירוג נובעת מכך שהחברה טרם הסדירה את הארכת המימון במספר הלוואות מהותיות, שמועד פירעונן צפוי במהלך השנה הקרובה". זאת, כשירידות השווי בחלק מנכסי החברה עלול להקשות על מימון מחדש של חלק מההלוואות או לחילופין למימוש נכסים.

מידרוג ציינה עוד כי "רבד עלולה לרשום קיטון משמעותי בהיקף הפעילות ובתזרימים השוטפים, ובמקביל לרשום הפסדי הון בהיקפים מהותיים, לאור זניחת נכסים או מכירתם באופן כפוי. כתוצאה מירידה בהיקף הפעילות והתזרימים עלול לחול גידול בתנודתיות הנתונים הפיננסיים ובהיקף החשיפה של החברה לנכסים מרכזיים בפורטפוליו", הוסיפו שם.

למרות הקשיים האמורים, רבד הצליחה לקבל מימון בהיקף של 62% מהמחיר לרכישת חנות הסופרמרקט. ההלוואה שתתקבל מבנק מקומי, נושאת ריבית שנתית קבועה בשיעור כ-4.25%. מה שתרם בוודאי לקבלת ההלוואה היא זהות הגוף שצפוי לשכור את החנות - ענקית הקמעונות טסקו. טסקו, שמפעילה כ-5,300 חנויות באירלנד ומעסיקה כ-500 אלף עובדים, הינה מפעילת חנויות הסופרמרקט הגדולה בבריטניה ומהגדולות בעולם.

טסקו צפויה לשכור את החנות, הממקומת בעיר גורגי (מרחק כשעה נסיעה מדבלין), לתקופה של 25 שנה, עם אופציות יציאה לאחר 15 שנה ולאחר 20 שנה. דמי השכירות שייגבו הינם כ-1.57 מיליון יורו לשנה (צמוד למדד), המייצגים תשואה שנתית של 7.2% על הנכס. חלק מהתשואה צפוי להתקזז בתשלומי הריבית לבנק, כך שהתשואה האמורה לפני מס צפויה לעמוד ב-4.5%. התשואה על ההון המושקע בשנה הראשונה  צפויה להסתכם בכ-11.76%.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker