גזפרום מנהלת מו"מ לרכישת גז מקידוח תמר והפצתו באסיה

ישראמקו דיווחה אתמול בלילה על מו"מ לא בלעדי עם ענקית הגז הרוסית

ליאור זנו

ענקית הגז הרוסית גזפרום מנהלת מו"מ לרכישת גז טבעי נוזלי מתגלית הגז הטבעי תמר כדי לשווקו באסיה - כך דיווחה אמש ישראמקו, המחזיקה ב-28.7% בתמר, יחד עם נובל אנרג'י (36%), דלק קידוחים (15.6%), אבנר (15.6%) ואלון חיפושים (4.1%).

מדובר במכתב כוונות לניהול מו"מ לא בלעדי שנחתם עם החברה הבת של גזפרום המאוגדת בשוויץ ואחראית על שיווק והפצה של הגז בקבוצת הענק המחזיקה ב-17% מעתודות הגז העולמיות. לפי המכתב, תרכוש גזפרום 2-3 מיליון טונה של גז טבעי נוזלי (LNG) בשנה למשך 15-20 שנה החל מ-2017, כאשר המחיר עדיין לא נקבע. את ה-LNG לא תרכוש ישירות מתמר אלא מהחברה המשותפת שתחזיק במתקן ההנזלה הצף (FLNG) שמתכננות השותפות בתמר לבנות מעל פי הבאר.

קידוח תמרצילום: אלבטרוס

בנובמבר האחרון חתמו השותפות על מזכר עקרונות להקמה של מתקן כזה עם חברת דייהו (Daewoo) הקוריאנית וחברת D&H. מדובר במתקן חדשני שעדיין אינו פועל בעולם ומסוגל להנזיל כמות גז קטנה יותר מהכמות שמסוגל מתקן הנזלה יבשתי, אך הוא זול יותר וחוסך שטח (כדי להעביר את הגז שלא בצינורות אין אפשרות אחרת מלבד הנזלתו באמצעות קירור לצורה של גז טבעי נוזלי).

תמר אמורה למכור חלק מהגז מתמר למתקן ההנזלה במחירי השוק, ולאחר הנזלתו ימכרו השותפות במתקן ההנזלה את הגז הטבעי הנוזלי, שנמכר במחיר אחר. כיום, מדווחת ישראמקו, מבצעות שתי החברות הזרות עבודות תכנוניות הנדסיות לצורך בחינת הפרויקט ובמקביל החלו לנהל מגעים עם קונים פוטנציאליים לגז. לשותפות בתגלית תמר אופציה להפוך לשותפות גם בפרוייקט ה-FLNG והפצתו.

גזפרום הרוסית מנסה כבר כמעט שנתיים להכנס לשוק הגז הטבעי בישראל, כאשר נציגיה מגיעים לארץ ונפגשים עם גורמים שונים בענף. החברה התעניינה בהשגת זכויות חיפוש ברישיונות ימיים, אך זה לא עלה בידה. ישראמקו מבהירה כי מדובר במו"מ ראשוני בלבד וכי כדי להגיע אליו צריכים עוד להיחתם חוזים רבים.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker