התחזית: מיזוגים - והרבה מפוטרים

המיזוג בין דש איפקס למיטב היה ראשון בסדרת עסקות שתזעזע את הענף

רותם שטרקמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
רותם שטרקמן

>> בסוף פברואר, במוצאי שבת בלילה, כאשר כבר היה ברור שח"כ חיים כץ (ליכוד) הצליח לכופף את ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ולחתוך את תקרת דמי הניהול בקופות הגמל - מה שפגע באופן קשה בבתי ההשקעות - נקרא עידו נויברגר, מנכ"ל משותף בדש איפקס, לביתו של אלי ברקת, בעל השליטה בבית ההשקעות, שבשכונת צהלה בתל אביב. ברקת הציג לו את הרעיון שהציג לו כמה ימים קודם לכן אבנר סטפק, מבעלי מיטב והאחראי על האסטרטגיה והפיתוח העסקי בבית ההשקעות - למזג בין דש איפקס למיטב. נויברגר, שכבר היה בסוף כהונתו בדש איפקס, לא התלהב, אבל לאחר שתי פגישות עם סטפק התאהב ברעיון וגם יצר עמו שפה משותפת. "הולכים על זה", הוא אמר לברקת.

המגעים בין השניים התנהלו במהירות, כאשר במעטפת מסייעים ברקת וצבי סטפק (אביו של אבנר), בעל השליטה במיטב. בסך הכל נערכו כעשר פגישות. לנויברגר ולסטפק יש ניסיון לא מבוטל במיזוגים ורכישות: מיטב הוא מיזוג של שלושה בתי השקעות (גאון אחזקות, ביטוח ישיר ומיטב) - שעברו בעצמם כמה מיזוגים. בסך הכל ניהל סטפק כ-15 מיזוגים, ונראה כי הוא משוכנע שזוהי הדרך לגדול בשוק ההון. גם דש איפקס הוא מיזוג של כמה בתי השקעות (נויברגר הקים את איפקס שנרכש על ידי חברת ההשקעות ברגר הולדינגס, וזו רכשה אחר-כך את דש). הרכישה האחרונה הגדולה של נויברגר היתה חברת תעודות הסל תכלית מידי בנק דיסקונט וקבוצת מייקל דייוויס.

בסוד העניינים היו גם בעלי המניות האחרים במיטב (אנשי ביטוח ישיר, שלמה סימנובסקי ואנשי גאון) ושני המנכ"לים המתמזגים (אילן רביב, מנכ"ל מיטב, וידין ענתבי, מנכ"ל החברה-הבת דש). שלשום בצהריים, כאשר החלו לזמן את הדירקטוריונים לאישור העסקה (לפחות שלוש חברות ציבוריות מעורבות כאן - גאון אחזקות, ביטוח ישיר ודש איפקס) העניין דלף לאתרי האינטרנט.

בדרך לעוד רכישות

לגוף החדש יהיו ארבע רגליים חזקות למדי ומאוזנות - 36 מיליארד שקל בגמל ובפנסיה, 26 מיליארד שקל בתעודות סל, 25 מיליארד שקל בקרנות נאמנות וכ-17 מיליארד שקל בניהול תיקים, ובסך הכל 104 מיליארד שקל. נוסף על כך, תהיה לגוף זה פעילות ברוקראז', חיתום, מכללה ומחלקות לניהול סיכונים ואופציות לעובדים. היקף ההכנסות השנתיות קרוב מאוד לזה של בית ההשקעות פסגות - יותר מ-800 מיליון שקל בשנה. אבל זה לא הכל: גם ברקת וגם סטפק מעוניינים להמשיך ולרכוש פעילויות ונכסים כדי להמשיך לצמוח. הם מספיק גדולים בשביל להרים רכישות ומספיק קטנים כדי שהרגולציה לא תעצר אותם.

שוק של גדולים

שוק ההון הופתע מהעסקה, אבל ברור שזוהי רק הראשונה בסדרת עסקות שתזעזע את הענף בשנה-שנתיים הבאות. מה שדחף למצב הזה הן המלצות ועדת הריכוזיות (הדו"ח הסופי פורסם אתמול - (ראו עמודים 1-9), ההפחתה של תקרת דמי הניהול, שינויים רגולטוריים נוספים - וכמו כן מצב הכלכלה והשינויים בטעמו של הציבור. על המדף מצויות כיום כמעט כל חברות הביטוח (מלבד מגדל שאותה רכש באחרונה שלמה אליהו) וכמה בתי השקעות.

בשוק ההון יש יתרונות ברורים לגודל - ככל שאתה יותר גדול, אתה יותר יעיל, והיכולת שלך להגיע ללקוחות רבה יותר. מה גם שכשאתה גדול, אתה נהנה במיוחד בשנים שבהן התשואות חיוביות. בשנה שבה התשואה הממוצעת היא 10%, בית השקעות שמנהל 100 מיליארד שקל גדל בעוד 10 מיליארד שקל - היקף נכסים של בית השקעות קטן - בלי קשר ליכולת הגיוס שלו.

שוק ההון העתידי יהיה שוק של גדולים מאוד וקטנים מאוד, ולבינוניים כמעט שלא תישאר זכות קיום. לכן העסקה הזאת חייבת לעורר מחשבה בקרב כל המתחרים. בשלב ראשון נוצר כאן ראש חץ שדומה במשהו לראש החץ במערכת הבנקאות עם שני ענקים (לאומי ופועלים) - פסגות עם 140 מיליארד שקל ומיטב-דש עם כ-104 מיליארד שקל.

מעתה ואילך, מי שלא יגדל באמצעות רכישות ומיזוגים - יישאר מאחור. אי.בי.אי, אפסילון, ילין לפידות, אנליסט, אלטשולר - כל אלה ייאלצו בימים הקרובים להתחיל לחשוב כיצד להגיב. מי שלא רוצה להימכר (גם זו דרך להתמודד), יהיה חייב לעשות מעשה. גם אקסלנס (שניסו לרכוש את כלל פיננסים) ואפילו בתי ההשקעות שבבעלות חברות הביטוח ישאלו את עצמם כיצד מנהלים את העסק בשנים הבאות.

הבעיה - מערך הפצה

בניגוד לחברות הביטוח ששולטות על רשת סוכני ביטוח (בשנים האחרונות הן קנו כמעט את כל הסוכנויות הגדולות), לרוב לבתי ההשקעות אין מערך הפצה מספיק חזק. הבנקים לא נכנסו לשוק הפנסיוני, והבעיה של בתי ההשקעות היא לפתח מערך הפצה שיוכל להגיע ללקוחות ולשווק מוצרים. ללא מערך הפצה, הנכסים שלהם נשחקים באופן טבעי עם השנים. מובן שלבתי ההשקעות הגדולים יהיה נוח בהרבה לפתח ולהחזיק במערך הפצה ולנצח את הבינוניים בגזרת השיווק והמכירות (ה"בוטיקים הקטנים" ממילא מבוססים יותר על נאמנות לקוחות ותיקים ועל הצלחות מקומיות).

המפסידים - העובדים

אם בעלי המניות של דש איפקס ומיטב הם המרוויחים הגדולים (כפי שהערכנו כאן אתמול, מניית דש איפקס זינקה בבורסה ב-23%), המפסידים הגדולים הם בעיקר העובדים; מבחינתם, זוהי בשורה רעה, שכן ברור שהגוף הממוזג יעסיק כ-700 עובדים - כלומר, כ-200 עובדים פחות. לפיכך, נוסף על התחלופה הטבעית יהיו עשרות רבות של עובדים שייאלצו ללכת הביתה. גם המיזוגים הבאים יגבו מחיר כבד מעובדי הסיטי של תל אביב.

ומה עם התחרות?

האם התחרות נפגעת באופן ישיר מהמיזוג הנוכחי? נראה שלא. התחרות בתחום ביטוחי המנהלים חשובה הרבה יותר מאשר התחרות בגמל, שכן הפנסיה של הציבור זורמת לביטוחי מנהלים (ולקרנות הפנסיה) ולא לקופות הגמל. אלא שדווקא בביטוחי מנהלים התחרות אפסית, והניוד אינו קיים. בניגוד לזה, מגזר קופות הגמל תחרותי במיוחד, והניוד בו גבוה.

הבעיה היא שמדובר בתחרות בין משווקים וסוכני ביטוח - תחרות הנעשית על גב הלקוח - ולא לטובתו. אין תחרות על מחיר, ואם יש - זה דווקא מי מבין בתי ההשקעות משלם יותר לסוכן ונותן לו יותר צ'ופרים. לפיכך, השוק זועק להתערבות רגולטורית (תקרת דמי הניהול היא התחלה בלבד) ולשינוי מבני. עם זאת, הקטנת מספר המתחרים ויצירת ענקי השקעות לא תפגע בהכרח בלקוחות, וייתכן שלהיפך.

הגוף הממוזג יהיה בית ההשקעות היחיד שלא מוחזק ע"י טייקון ולא יהיה תלוי בקבוצה גדולה. לגוף הממוזג יהיה יותר כוח להילחם בתופעות הבעייתיות בשוק, למשל, טייקונים שאינם פורעים חובות, מבקשים שכר גבוה ועושים עסקות בעלי עניין. האם הגוף הממוזג יעשה זאת? תלוי במנהלים שיהיו לו ובגיבוי שיקבלו מבעלי הבית - ברקת וסטפק.

המינוף של סטפק

בכל העסקות שעשה מיטב עד כה, משפחת סטפק לא מכרה מניות, אלא רק רכשה (שתי רכישות מהשותף הוותיק סימנובסקי). במקביל, דוללה המשפחה באחזקותיה בשל הרכישות והמיזוגים שעשתה, כך שמזומנים היא קיבלה רק מהדיווידנדים שחילקה מיטב לאורך השנים.

גם בעסקה הנוכחית רוכשת משפחת סטפק מניות ובהיקף לא קטן של כ-160 מיליון שקל. כדי לא להידלל רוכשת משפחת סטפק מניות של מיטב (לפני המיזוג עם דש איפקס) מידי סימנובסקי (שיורד מאחזקה של 15% ויישאר לאחר המיזוג עם 4.5%) ומגאון (שמוכר לסטפק 14% ויישאר לאחר המיזוג עם 3.4% מהמניות).

בנוסף, רוכשת משפחת סטפק (עם המיזוג) מברקת מניות של דש איפקס ב-62 מיליון שקל (במחיר של פי-שניים מהמחיר שבו נסחרה דש איפקס בבורסה יום לפני העסקה). כך שמשפחת סטפק תיטול הלוואה של יותר מ-100 מיליון שקל כדי להישאר בעלת שליטה בעסק שהקימה.

בית ההשקעות של ראש העיר

בסופו של דבר, בדש-מיטב יהיו שני בעלי שליטה - האחים אלי וניר ברקת (כן, ראש העיר ירושלים יהיה בעל השליטה בבית ההשקעות השני בגודלו במשק) ושותפם יובל רחבי יחזיקו 29.8% מהמניות, ומשפחת סטפק תחזיק ב-28.6% מהמניות. ביטוח ישיר לא מוכרת ולא קונה, ולכן תישאר עם 12.85% מהמניות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker