אקסלנס: "השוק בת"א סובל מאי הוודאות בשל איומי הרגולציה"

יניב חברון ואלכס סורז'קו: "קשה מאוד להתעלם מהתגברות הרגולציה והחקיקה בכל הסקטור העסקי"

שלי אפלברג
שלי אפלברג

"השוק בת"א לא סבל מעודף רגולציה - הוא סבל מאי ודאות של איום הרגולציה" כך טוענים היום (ד') יניב חברון ואלכס סורז'קו ממחלקת המחקר והאסטרטגיה של אקסלנס. "הטענה כי הרגולציה המוגברת חונקת את המשק ותחליש את הכלכלה המקומית בעייתית". אמרו סורז'קו וחברון שהוסיפו כי "ליבת הבעיה לא היתה הרגולציה ובטח לא המטרות שלה, אלא חוסר התיאום ואי הוודאות שהיא יצרה בקרב המשקיעים. שוק מפוקח יותר, תחרותי יותר ויציבות פיננסית עשויים להוביל למשק חזק יותר בעתיד. עם זאת קשה מאוד להתעלם מהתגברות הרגולציה והחקיקה בכל הסקטור העסקי, שנדמה שנעשתה ללא תיאום מבני ומחשבה נוספת על השלכות המשנה.

"המגבלות על מתן אשראי בקרב המשקיעים המוסדיים באמצעות ועדת חודק ותקנות ההשקעה החדשות של האוצר במקביל לדרישה לפרק את הפירמידות הממנפות שנכפו על השוק על ידי ועדת הריכוזיות - כל ההחלטות הללו הובילו למחנק אשראי שגורם לירידה באיתנות הפיננסית של הפירמות ובאופן פרדוקסלי, מסכנים את היציבות של המערכת הבנקאית אותה רצו לחזק, שכן הפירמות לוות מהבנקים".

 אחד העם מסחר בורסה

חברון וסורז'קו מציינים גם את הבעייתיות בתחום החיסכון ארוך טווח, "לאחר קביעת מתווה דמי הניהול בתחום נראה כי הוודאות לגבי ההכנסות העתידיות עולה, מה שסיפק רוח גבית לסקטור העסקי. ייתכן שאפשר להוציא אל הפועל את העסקה הכי גדולה שנעשתה בתחום בארץ - עסקת מכירת מגדל".

לדברי השניים ההודעה של בנק ישראל היום על מתווה הלימות ההון של הבנקים, התקבלה בעליות שערים חדות בשוק בתל אביב מכיוון שהיא יצרה וודאות."אנו מתקשים לקרוא לפעולה הקלה או הגמשה, שכן בנק ישראל מעולם לא קבע יעד הלימות הון גבוה יותר, הוא רק אמר שהוא מכוון לדרישות מעט גבוהות יותר אך היעד מעולם לא נקבע". הסבירו והוסיפו כי "מחישוב שלנו בשביל לעמוד בהלימות הון של 10% בנק לאומי יזדקק ל-6 מיליארד שקל נוספים, סכום השווה ערך לרווחי הבנק בתוך שנתיים וחצי. מכיוון שהוא יצטרך לעמוד ביעד עד 2016, הוא עשוי לחלק דיווידנדים גם בשנים הקרובות ואף להגדיל אשראי".

נכון להיום קובעים השניים כי קיימים עדיין מספר תחומים שממתינים להשלמת חקיקה דבר המעיב על התנהגות הפירמות והמשקיעים. לדוגמא בבתחום הרכב והליסינג, בנושא הריכוזיות ומעמדן של ה"פרמידות", השלמת תקנות ההשקעה החדשות במיוחד בהקשר לחשיפה ללווה וקבוצות לווים, תשתיות הגז ועוד.

השניים ממליצים כי הגופים הרגולטריים יבצעו תוכנית מובנית למספר שנים קדימה, בדומה לתוכניות החומש הסיניות, כך שתיווצר וודאות גבוהה יותר בקרב המשקיעים דבר שיעזור לרגלטור לחזות טוב יותר את ההשלכות המשניות בסקטור העסקי ובקרב ציבור המשקיעים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker