בלעדי |

וואלה מזנקת ב-46% - הצעת רכש מבזק בפרמיה של 50%

הצעת הרכש, שתקפה עד ל-5 באפריל, מעמידה לוואלה שווי חברה של 223 מיליון שקל ■ שאול אלוביץ', בעל השליטה בוואלה, זקוק להיענות של לפחות 23.5% מבעלי המניות מקרב הציבור

ערן אזרן
אמיר טייג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ערן אזרן
אמיר טייג

מניית וואלה, מקבוצת בזק (71.5%) שבשליטת שאול אלוביץ', מזנקת במהלך המסחר ב-46% במחזור חריג של 1.5 מיליון שקל. הסיבה לכך היא הצעת רכש שהגיש בעל השליטה לציבור למחיקת מניות החברה מהמסחר. ההצעה הוגשה לפי מחיר של 5.25 שקלים למניה, המשקף פרמיה יוצאת דופן של 50% מעל מחירה בתחילת היום (3.49 שקלים).

ההצעה, שתקפה עד ל-5 באפריל, מעמידה לוואלה שווי חברה של 223 מיליון שקל. מדובר במחיר נמוך מהשווי שנקבע במסגרת העסקה עם קבוצת הארץ לפני כשנתיים, בה רכשה בזק כ-22% ממניות וואלה! לפי מחיר מניה של 6 שקלים, הגבוה ב-14% ממחיר הצעת הרכש. מתחילת השנה הוסיפה מניית וואלה! 16%, וטרם פתיחת המסחר אתמול נסחרה לפי שווי של 159 מיליון שקל.

על מנת שאלוביץ' יצליח למחוק את החברה הוא זקוק להיענות של לפחות 23.5% מבעלי המניות מקרב הציבור. ההערכות הן כי בשל הפרמיה הגבוהה, אלוביץ' לא צפוי להתקשות למחוק את החברה מהמסחר. יצוין, כי עוד לפני פרסום הצעת הרכש, מניית וואלה זינקה ב-14% באחד העם.

וואלה! נוסדה כחברה פרטית ב-1986 והונפקה בבורסה ב-1999. הקבוצה, שהחלה את פעילותה כמדריך אתרי האינטרנט הראשון בישראל, מפעילה כיום שורה של אתרי תוכן ושירותים, ובראשם אתרי וואלה! ויד 2, המשרתים יותר מ-3.5 מיליון גולשים מדי חודש.

הכוונה למחוק את וואלה! מהמסחר ולהפוך אותה לחברה פרטית בקבוצת אלוביץ' הולמת, במידה רבה, הערכות קיימות בשוק. החברה, שמפעילה את אחד מפורטלי האינטרנט הגדולים בישראל, ניצבת כיום בפני פרשת דרכים, וזאת על רקע תחרות גוברת מקרב אתרים כמו פייסבוק ו-mako של קשת.

חסרונותיה התחרותיים של וואלה!, המתבטאים בקושי לייצר תוכן, נתנו את אותותיהם  בתוצאות 2011 שפרסמה אתמול (ג') החברה. וואלה! אמנם הציגה גידול בהכנסות (כתוצאה מרכישת אתר יד2), אולם הרווח התפעולי ירד מ-15 מיליון שקל ל-3.4 מיליון שקל. בשורה התחתונה רשמה החברה הפסד נקי של 6.3 מיליון שקל. הפסד זה מתווסף לקיטון ברווח התפעולי של החברה בשנים האחרונות.

הירידה ברווחיות של וואלה! לא טובה לבעל המניות שמעוניינים בתזרים שוטף ובחלוקת דיבידנד. אולם, קבוצת בזק יכולה להפיק ערך רב מהשליטה בוואלה! – גם אם האחזקה עשויה להסב לה הפסדים. אין מן הנמנע שסיבה זו היא שדחפה את בזק למחוק את החברה מהמסחר.

בצורה זו תוכל בזק להשקיע יותר משאבים בפיתוח החברה, ופחות ביצירת תזרים לבעלי המניות. לאחר השלמת המחיקה, תוכל, למשל, בזק למזג את וואלה עם חברת הלוויין yesוליצור גוף תוכן גדול בעל שתי זרועות חזקות של אינטרנט וטלוויזיה. גוף כזה יוכל להתמודד באפקטיביות רבה יותר מול makoהמתחזק.

המחיקה של וואלה! מהמסחר בבורסה הולמת גם את המלצותיה של ועדת הריכוזיות. הוועדה, שהגישה את הדו"ח הסופי לפני כחודש ימים, אסרה על הנפקה של פירמידות עסקיות ביותר משלוש שכבות. וואלה היא חברה בורסאית, שנמצאת בשכבה הרביעית בפירמידה העסקית של אלוביץ'.

כתוצאה מכך, בפני אלוביץ' עמדו כמה אפשרויות על מנת להתמודד עם המצב החדש: מחיקת וואלה מהמסחר, מיזוגה לתוך החברה האם בזק, מכירת החברה לגורם חיצוני או חלוקת המניות כדיבידנד בעין. כעת, המחיקה מהמסחר תאפשר לאלוביץ' להתגבר על המשוכה שהעמידה בפניו הוועדה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker