היה משבר? הפחד מתאדה מהשווקים

מדד הפחד בשפל - עלות מכשירי ההגנה על תיק המניות נמוכה מאי פעם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

למרות ואף על פי התאדות של טריליוני דולרים מהשווקים הפיננסים, למרות היעלמותם של חברות פיננסיות רבות, אבטלה גבוהה מחירי נדל"ן בשפל וחובות עתק, למרות כל אלו רשם אתמול מדד הפחד בארה"ב (VOLATILITY INDEX) שפל של 5 שנים. לשפשף את העיניים ולא להאמין.

• מדד הפחד, ה VIX, גרף 8 שנים

חצי שנה אחרי שבילה ברמות ה-40% לאור משבר החובות באירופה, ו 3.5 שנים לאחר התמוטטות השווקים הפיננסיים בעולם ומדד פחד של קרוב ל-100% (התמוטטות טוטאלית של המערכת הבנקאית), רשם אתמול מדד ה VIX שפל של 5 שנים עת נגע בסטיית תקן של 13.99%.

מדד ה-S&P500 רשם את שיא כל הזמנים שלו באוקטובר 2007 ( 1,576 נקודות) תוך כדי סטיית תקן של 19%, ואילו היום רחוק המדד משיאו בכ-11%, בעוד סטיית התקן היום נמוכה משמעותית מכפי שהיתה אז.

מאז ומתמיד ציין מדד הפחד את מצבם הנפשי האמיתי של המשקיעים. כאשר מדד הפחד נוסק לגבהים מדובר בפחד משמעותי שהוא פועל יוצא של ריצת משקיעים אל עבר הגנות (אופציות PUT, מכר) על המדדים המובילים. יוצא מכל אלו שכאשר מדד הפחד נמצא בשפל של כמה שנים יכולים המשקיעים לרכוש הגנות במחירים זולים ביותר. סביר להניח שזה מה שעושים משקיעים בימים אלו למרות העליות בשווקים – מצד אחד מניות עולות לשיאים חדשים אך מנגד מתבצעת רכישת הגנות במחירים זולים ביותר.

על רקע הכותרות של השבועות האחרונים, אודות זרימת כספים רציניים לשווקים בארה"ב, הרי שבפועל אין לכך סימוכין כי מחזורי המסחר במדדים המובילים בארה"ב ירדו בכ-25%. זהו מצב חדש - שוק המניות נוסק, מדד הפחד בשפל, אבל מחזורי המסחר יורדים. על פניו מדובר במצב לא טוב כי אם אין דלק המכונית לא יכולה לעלות במעלה ההר, ולכן סטיית התקן הנמוכה עלולה לנטוע אשליה.

יחד עם זאת, וכפי שציינו זאת קודם - עלות מכשירי ההגנה על תיק המניות נמוכה מאי פעם, ומי שבכל זאת מחליט להישאר בשוק בארה"ב, אך מעוניין לרכוש הגנה שכזו הרי שיש אפשרות פשוטה יותר ממכשירי האופציות למיניהם.

תעודת הסל VXX היא, למעשה, כמו כל תעודת סל סחירה בארה"ב, אלא שזו לא עוקבת אחר סל מניות או סקטור מסוים, אלא עוקבת אחר מדד הפחד. זוהי מניה לכל דבר ועניין כך שמשקיע שמעוניין לרכוש הגנה על תיק מניות קיים יכול לבצע זאת על ידי רכישה של תעודת הסל, כך שבמקרה והפחד חוזר להשתולל בשווקים התעודה עולה ומגינה למעשה על תיק מניות קיים.

תעודת הסל VXX, גרף 4 שנים

נדגיש - מדד פחד נמוך אין בו כדי להעיד על נפילות עתידיות, ממש לא. למעשה מדד הפחד היה נמוך משך חודשים רבים בין השנים 2005 ל-2008 והשווקים לא נפלו, אבל להבדיל - מצב המקרו העולמי היה שונה, אם כי הוא היה מעוות ושקרי ברמה מסוימת שהביא למשבר.

כך או אחרת יש אופוריה בשווקים ועל רקע זה נמליץ להמשיך ולהתחבר למניות הכבדות יותר, אלו שאין להן מתאם גבוה לשווקים, או לחילופין לרכוש הגנות מתאימות, כי הפחד לא דופק בדלת לפני שהוא נכנס.

הכותב הוא מנהל ההשקעות הראשי בחברת ההשקעות שקדי שוקי הון. הכותב עשוי להחזיק בניירות ערך שונים, לרבות בניירות ערך המוזכרים בכתבה זו. בכל מקרה, אין לראות בכתבה זו משום המלצה לרכישה או מכירה של ניירות ערך


לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker