רשות ני"ע אינה דורשת מאי.די.בי את מה שדרשה מאפריקה, דלק ואורמת

בעבר דרשה הרשות מהחברות לדווח על היקף האחזקות של בעל השליטה המשועבדות לבנקים, לצורך אבטחת אשראי שנטלו. מטרת הדרישה היא לסייע למשקיעים להעריך את הסיכויים לכך שהשליטה תילקח מידי הבעלים

סיון איזסקו

>> רשות ניירות ערך לא דרשה מקבוצת אי.די.בי לדווח על היקף השיעבודים הרובצים על המניות המוחזקות בידי בעלי השליטה בחברה, אף על פי שדרשה זאת מחברות הנמצאות במצב דומה לזה של אי.די.בי - חוסר ודאות.

רשות ניירות ערך החלה בתקופתו של היו"ר הקודם, פרופ' זהר גושן, במדיניות של שקיפות וגילוי כלפי המשקיעים, ובה דרשה מהחברות לדווח על היקף האחזקות של בעל השליטה המשועבדות לבנקים, לצורך אבטחת אשראי שנטלו. מטרת הדרישה היא לסייע למשקיע הסביר להעריך את הסיכויים לכך שהשליטה בחברה תילקח מידי בעל השליטה במקרה של ירידות ערך במניות החברה.

היקף השיעבודים הרובצים על מניות בעלי השליטה בחברה יכול גם להיות סמן למידת הגמישות הפיננסית של בעל השליטה; נתון חשוב במיוחד עבור בעלי האג"ח שלפיו, הם יכולים לנסות להעריך את היקף הגב הכלכלי שאותו בעל השליטה יוכל להעמיד לחברה, או היכולת של בעל השליטה להזרים הון לחברה - אם הדבר יידרש.

בימים של ירידות חדות בבורסות, עולה חשש שבעלי שליטה בחברות - המחזיקים במניות החברה שבשליטתם כנגד התחייבויות ושיעבודים לבנקים - יאבדו את השליטה אם לא יוכלו לספק ביטחונות נוספים כנגד הני"ע ששועבדו, ושערכם נשחק כמעט בכל יום מסחר שחולף.

אתמול נחשף ב-TheMarker כי גנדן הולדינגס העניקה בימים האחרונים שיעבודים נוספים על מניות אי.די.בי לטובת בנק לאומי. השיעבוד על מניות אי.די.בי ניתן ללאומי בעקבות צניחה של כ-80% במניות אי.די.בי מתחילת 2011 וצניחה של כ-36% מתחילת 2012.

נוחי דנקנר מחזיק באמצעות גנדן בגרעין השליטה באי.די.בי. לכן דיווח על היקף המדויק של השיעבוד יסייע לבעלי המניות ולבעלי האג"ח לנתח טוב יותר את המצב שבפניו הם עומדים.

אי.די.בי מעסיקה כמה מיוצאי הרשות. שוני אלבק, לשעבר היועץ המשפטי של רשות ניירות ערך, מועסק בקבוצת אי.די.בי בתפקיד ניהולי בכיר. אייל סולגניק, לשעבר ראש מחלקת תאגידים ברשות ניירות ערך, מועסק כיום בתפקיד המשנה למנכ"ל ומנהל הכספים הראשי של קבוצת אי.די.בי. אריה מינטקביץ', לשעבר יו"ר רשות ניירות ערך, מועסק כיום בקבוצת אי.די.בי בתפקיד יו"ר אלרון.

הרשות לא דרשה מאי.די.בי לפרט את היקף האחזקות המשועבדות של דנקנר, אף שדרשה זאת מחברות אחרות. לפני שלושה שבועות חשפה פטרוכימיים בתשקיף שפירסמה כי 15.76% מתוך 60.91% מהון המניות של החברה המוחזקות בידי מודגל, בעלת השליטה בחברה, משועבדות לשני בנקים.

בנובמבר האחרון דרשה הרשות מקבוצת דלק לדווח על היקף האחזקות של בעל השליטה יצחק תשובה המשועבדות לבנקים. בעקבות דרישת הרשות, דיווחה קבוצת דלק כי 46% ממניות החברה, שבהן מחזיק תשובה, משועבדות לבנק הפועלים. תשובה מחזיק ב-64% ממניות הקבוצה.

בנובמבר 2008 דיווחה אפריקה כי 96% ממניות לבייב באפריקה משועבדות לבנקים. בהמשך, בעקבות צניחה במניות, דיווחה אפריקה כי לבייב שיעבד את מלוא אחזקותיו באפריקה לבנקים, וכי גרעין השליטה שועבד לבנק הפועלים.

מרשות ניירות ערך נמסר בתגובה: "תפקידה של הרשות הוא שמירה על עניינו של ציבור המשקיעים בניירות ערך. במסגרת זו הרשות פועלת לקיום דרישות הגילוי בחברות הציבוריות כדי להבטיח כי בידי ציבור המשקיעים יהיה כל המידע המהותי לצורך קבלת החלטת השקעה. הרשות אינה מתייחסת לפעולותיה בקשר עם מקרה ספציפי כזה או אחר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker