ואדים סבידרסקי

פורטל האינטרנט, וואלה, פירסם היום את דו"חותיו הכספיים לרבעון האחרון של 2011 ולשנה כולה והציג הרעה נוספת בפעילותו והאטה בתחום כולו. הכנסות החברה במהלך הרבעון הרביעי ירדו ב-10% בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד והסתכמו ב-44.8 מיליון שקל. הרווח אשר נבע מפעילותה השוטפת של החברה הניב 134 אלף שקל בלבד במהלך הרבעון בהשוואה לרווח תפעולי של 1.14 מיליון שקל ברבעון המקביל. בשורה התחתונה, דיווחה החברה על הפסד נקי של 5.1 מיליון שקל לעומת הפסד של 1.2 מיליון בתקופה אשתקד.

מנכ"ל וואלה, אילן ישועהצילום: עופר וקנין

בפורטל מציינים כי במחצית השנייה של השנה חל מיתון חריף בהיקפי ההוצאות על פרסום בשל המחאה החברתית וירידה בהיקפי הצריכה הפרטית. עקב כך, ירדה ההוצאה על פרסום בישראל ב-4.6% בהשוואה לשנת 2010 והסתכמה במהלך 2011 ב-3.76 מיליארד שקל. במקביל, ירדה ההוצאה על הפרסום באינטרנט ב-2011 ב-7% לעומת השנה שעברה ל-573 מיליון שקל. כמו כן, מציינים בוואלה את הגידול בהיצע שטחי פרסום באינטרנט על ידי אתרים גלובליים ואתרי נישה שמספרם עולה מיום ליום על רקע מחסומי הכניסה הנמוכים בתחום, מה שיצר לחץ מחירים ושותפויות פירסום.

בסיכום שנתי, לא הצליחה החברה לתרגם גידול של 10.5% בהכנסותיה שהסתכמו ב-200 מיליון שקל לשיפור ברווחיות. זאת לאחר שהקבוצה רכשה 75% מאתר יד 2 בתמורה ל-116 מיליון שקל, וצירפה את תוצאות הפעילות לדו"חות כספיים החל מיולי 2010. נכון למועד הדיווח, הכנסות יד 2 אחראיות על כ-35% מסך הכנסות הקבוצה.

באשר לפעילות הסחר של האתר באמצעות וואלה שופס, מסבירים בחברה כי התגברות התחרות מצד רשתות קמעונאיות הובילה לירידת מחירים ופגיעה ברווחיות לצד גידול בהוצאות על מאמצי שיווק. הכנסות השנתיות מתחום הסחר של החברה ירדו ב-11% בעקבות צמצום בהיקף העסקות וירידה ברכישות שנעשו באמצעות אתרי הסחר של וואלה.

הרווח התפעולי השנתי הסתכם ב-3.4 מיליון שקל בהשוואה ל-15.3 מיליון שקל בשנת 2010. זאת לאחר שהרווח התפעולי שנבע מפעילות יד 2 הסתכם במהלך 2011 ב-20 מיליון שקל בהשוואה לתרומה של 5.6 מיליון שקל לשורה התפעולית של קבוצה בסיכום 2010. יתרה מזו, החברה דיווחה על הפסד נקי של 6.3 מיליון שקל המסכם את פעילותה בשנת 2011 לעומת רווח נקי של 9.2 מיליון שקל בשנה אשתקד. בחברה מסבירים את הירידה ברווחיות התפעולית והגידול בהוצאות התפעול בכך שמוצרים ושירותים חדשים המוצעים באתרי החברה טרם הניבו הכנסות משמעותיות.

אילן ישועה מנכ"ל וואלה, אמר: "שימור מובילות הרייטינג של וואלה הינו יעד אסטרטגי עיקרי של הקבוצה בסביבה התחרותית בה אנו פועלים תוך שימת דגש על חדירה לכל הפלטפורמות הדיגיטליות לרבות סמארטפונים וטאבלטים. כמו כן, לאור הגידול ברוחב הפס ובחדירת מכשירי קצה המאפשרים חווית צפייה נוחה בווידיאו, אופיינה השנה האחרונה בצמיחה משמעותית של תחום הפרסום בווידיאו באינטרנט. וואלה VOD הוא מוצר דגל הכולל אלפי שעות של סרטים, סדרות ותוכניות טלוויזיה לצפייה ישירה חינם הן על המחשב והן בסמארטפונים, בטאבלטים ובקרוב מאד גם בטלוויזיות חכמות".

ישועה הוסיף כי "השלמנו את הטמעתה של מערכת הגשת הפרסום החדשנית Fusion בכל אתרי הקבוצה. המערכת מאפשרת להציע למפרסמים מוצרי פרסום חדשניים, הן בתחום הפרסום המותגי והן בתחום פרסום מוטה תוצאות".

עלות שכרם של 5 בכירי החברה הסתכמה במהלך שנת 2011 ב-6.2 מיליון שקל. המנכ"ל אילן ישועה עלה לחברה כ-1.7 מיליון שקל (1.2 מיליון כבסיס שכר, 380 אלף כמענק והיתרה כתשלומים נוספים). עלות שכרו של יבין גילמור, מנכ"ל החברה הבת, הסתכמה ב-1.34 מיליון שקל, המשנה למנכ"ל דוד בקר - 1.14 מיליון שקל ווסמנכ"ל הפיתוח בחברה הבת, אורי ליש - ב-1.13 מיליון שקל. גיל בנימיני, סמנכ"ל הכספים, עלה לחברה כ-914 אלף שקל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker