בלעדי

אי.די.בי צנחה ב-40% - ודנקנר מחזק ביטחונות ללאומי

הצניחה המהירה בשווי של מניות אי.די.בי אחזקות כיווצה גם את הביטחונות של הבנקים אל מול האשראי שניתן לחברה האם גנדן ■ לכן דנקנר נאלץ להעמיד בימים האחרונים ביטחונות נוספים ללאומי, אחד הנושים הגדולים של גנדן

סיון איזסקו

>> מנייתה של חברת אי.די.בי אחזקות שבשליטת נוחי דנקנר ירדה אתמול בעוד 5.8%, והשלימה בכך צניחה של 40% בתוך חודש ו-76% בשנה האחרונה. מתחילת 2011 איבדה אי.די.בי אחזקות 80%, ושוויה ירד מ-5.1 מיליארד שקל מתחילת 2011 ל-1.18 מיליארד שקל בתום המסחר אתמול.

נוחי דנקנרצילום: עופר וקנין

מעבר להפסד הכבד שנגרם למשקיעים במניות אי.די.בי אחזקות, הצניחה המהירה בשווי משפיעה גם על הבנקים שהעמידו אשראי לגנדן, החברה שבאמצעותה מחזיק דנקנר בשליטה באי.די.בי. היא צורכת אשראי מהבנקים, וכבטוחה שיעבדה חלק ממניות אי.די.בי שבבעלותה.

ל-TheMarker נודע כי בעקבות צניחת מניית אי.די.בי בחודש האחרון דרש בנק לאומי כי גנדן תחזק את הביטחונות שלה, והיא בתגובה שיעבדה עוד מניות של אי.די.בי.

לאומי אינו הבנק היחיד המעמיד אשראי לגנדן - גם בנק מזרחי טפחות העמיד מימון לגנדן, וכנגדו שיעבדה החברה לבנק חלק מאחזקותיה באי.די.בי. במערכת הבנקאות מעריכים כי היקף האשראי של מזרחי טפחות לגנדן קטן באופן משמעותי מזה שלאומי העמיד לגנדן.

זו הסיבה שבשוק ההון חוששים בעיקר מההשלכות של ירידת הערך במניית אי.די.בי על בנק לאומי. לפי הדו"ח של רשם החברות, לאומי העמיד לגנדן אשראי, שכנגדו שיעבדה גנדן חלק מאחזקותיה באי.די.בי. מעת לעת בוצעו עדכונים בשטר המשכון של גנדן לטובת אי.די.בי. העדכון האחרון בשטר המשכון בוצע ב-7 באוגוסט 2011, אז שיעבדה גנדן מניות אי.די.בי נוספות לטובת לאומי - כך עולה מהדיווח של גנדן לרשם החברות. ואולם מאז השעבוד האחרון באוגוסט 2001, צנחה מניית אי.די.בי, ששימשה בטוחה ללאומי, ב-60%. הגדלת הבטוחות מהימים האחרונים מורידה את הסבירות למחיקות בספרים של לאומי, אולם זו עדיין קיימת ותלויה בהמשך המסחר במניית אי.די.בי אחזקות.

לא מפסיקה להידרדר

בעוד כשבועיים יפרסמו הבנקים את דו"חותיהם הכספיים ל-2011, אז יתברר אם הם נאלצו לבצע הפרשות בגין אי.די.בי, שהיא מקבוצות הלווים הגדולות במשק.

דובר בנק לאומי מסר אתמול בתגובה כי "לאומי מפריש תמיד מה שצריך ובמועד שצריך, ואיננו נוהגים או רשאים לפרט מתי הפרשנו או נפריש בגין לקוח ספציפי כזה או אחר".

לפי דו"ח רשם החברות, לאומי חשוף לא רק לגנדן אלא גם לחברת טומהוק השקעות, שבאמצעותה מחזיק דנקנר בחברת גנדן. חלק מאחזקותיה של טומהוק בגנדן משועבדות ללאומי. מניות נוספות של טומהוק בגנדן משועבדות לבנק דיסקונט. בשוק ההון מעריכים כי דיסקונט מגובה היטב בביטחונות כנגד אשראי שהעניק לגנדן. דוברת דיסקונט מסרה כי "איננו מגיבים בנוגע ללקוחות".

אשראי לרכישת שליטה בחברות נחשב בעיני המפקח על הבנקים בעל סיכון גדול במיוחד, ועל כן זוכה לפיקוח הדוק יותר. בדו"ח השנתי של המפקח על מערכת הבנקאות כתב המפקח על הבנקים, דודו זקן, כי "הסיכון הגלום באשראים מסוג זה גבוה מאוד, ונודעות לו השלכות משמעותיות על סיכון האשראי הכולל של התאגידים הבנקאיים".

רקפת רוסק עמינחצילום: מוטי קמחי

דובר אי.די.בי בחר לא להתייחס לנתונים העולים מדו"חות רשם החברות בנוגע לגנדן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום