"למי מסוכן יותר להלוות? לצעירים, לגרושים ולרווקים"

מנכ"ל מימון ישיר ערן וולף: דרוש מאגר מידע על לקוחות; זה יעזור לנו להציע ריבית נמוכה יותר

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו בפייסבוק

"העובדה שאין לנו מידע אשראי על הלקוחות הפרטיים ממאגרים ממשלתיים פוגעת בסופו של יום בלקוחות", כך טוען היום (ב') ערן וולף מנכ"ל מימון ישיר מקבוצת ביטוח ישיר.

וולף מסביר כי "אין כיום בישראל מערכת שמסתכלת על התמונה הכוללת של הלקוח. לכן בגלל שכמות המידע מועטת - ברגע שיש נתון שלילי אחד מסתמכים עליו. אם היתה בידנו אפשרות לדעת על פעולות אשראי חיוביות של לוקחי הלוואה המדווחים לרשויות השונות במדינה היינו יכולים לתת הלוואות בריבית יותר נמוכה ללקוחות".

שי שגב, מנהל מחלקת אשראי וסיכונים, מציין כי החברה נאלצה לפתח מודלים עצמאיים לבחינת הסיכונים שנובעים מאישור ההלוואות. "המערכת שפיתחנו בודקת את גיל הלווה, מצבו המשפחתי, בעלות על כרטיס אשראי ולפעמים אף בעלות על דירה. הסטטיסטיקה מצביעה על כך שאנשים צעירים יותר מסוכנים מאנשים מבוגרים. אנשים נשואים פחות מועדים לפורענות מרווקים וגרושים יותר מסוכנים מגרושות. סטטיסטית, לקוח עם כרטיס אשראי יחזיר את החוב".

למרות הקושי הקיים בזיהוי הלקוחות "הטובים" בתחום האשראי, מימון ישיר החליטה לנגוס בתחום האשראי שנשלט כיום על ידי המערכת הבנקאית. החברה מעניקה הלוואות של כ-700 מיליון שקל בשנה ללקוחותיה השונים.

ערן וולףצילום: דודו בכר

מימון ישיר השיקה אתמול קמפיין פרסומי בו היא תנסה להתחרות בריבית על המינוס בחשבון עובר ושב שהבנקים גובים.  כיום למעלה מ-98% מנתח האשראי למשקי הבית בסכום כולל של כ-120 מיליארד שקל בשנה נמצא בידי הבנקים.

בחברת מימון ישיר טוענים כי הם מעניקים אשראי בריבית ממוצעת של פריים +6%, שנכון להיום הינה הלוואה בריבית של 10%. מדובר בהלוואה יקרה בהרבה מהריבית הממוצעת במערכת הבנקאית אך יותר נמוכה מהריבית הממוצעת על האובר דרפאט.

עם זאת, מימון ישיר לא פונה ללקוחות הקלאסיים שיכולים לקבל אשראי מהמערכת הבנקאית, אלא לרוב פונה לאנשים שמצויים כבר בתקרת מסגרת האשראי בבנקים או שאין ביכולתם לשעבד לבנק רכוש.  לכן אותם לקוחות מוכנים לרוב לשלם ריבית דו ספרתית גבוהה במטרה לקבל את ההלוואה. היתרון המרכזי בלקיחת אשראי מחברות כמו מימון ישיר או כרטיסי אשראי הינה המהירות והנגישות לקבלת ההלוואה דרך הטלפון, לעיתים אף ללא כל ביטחונות.

וולף מעוניין כי תנתן לחברה גישה למאגרים ממשלתיים מרוכזים שידווחו לו אם הלווה פרע את המשכנתא שלו בזמן, החזיר הלוואה בזמן, משלם את הארנונה ללא פיגורים או שאין לו חובות לחברת החשמל או תאגיד בנקאי אחר.

כיום מסביר וולף כי קיים מידע חלקי ב-BDI שיכול אף להעלות את הריבית עבור הלקוח. כך למשל, "אם הלקוח שכח לסגור חשבון בנק, והבנק המשיך לגבות דמי ניהול בסופו של יום יכול למצוא את עצמו הלקוח בהוצאה לפועל על חוב של 1,000 שקל כאשר הרישום במאגרים מציג כי קיים אירוע אשראי מול בנק", מדגים וולף.

כיום מנסה מימון ישיר לאסוף בעצמה את הנתונים על לקוחותיה, כאשר היא מעדכנת בהתאם לצורך את המערכת עם נתונים הקשורים למשק, כגון שיעור האבטלה המצביע על סיכון גדל באי החזר אצל כלל הלווים, הצמיחה במשק ועוד.


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker