המונדיאל בברזיל כבר החל: הבורסה שוברת שיאים בכניסת כסף זר

משחקי גביע העולם שיתקיימו בברזיל ב-2014 צפויים להכניס למדינה מיליארדי דולרים. כבר עתה המשקיעים הזרים מזרימים כסף לבורסה, המטבע המקומי מזנק, האינפלציה מתמתנת והאבטלה ירדה לשפל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים

>> הריאל הברזילי התחזק בכ-9% מתחילת השנה, העלייה הגדולה ביותר מול הדולר מכל המטבעות העיקריים בעולם; וזאת למרות ארבע הורדות ריבית של הבנק המרכזי מאוגוסט 2011.

הבנק המרכזי אותת כי ימשיך בהורדות הריבית בקצב דומה בחודשים הקרובים, ככל הנראה עד לרמה של 9.5% ואולי אף מתחת לזה - אך זה לא הפריע למשקיעים להזרים כספים לנכסים הברזיליים ובכך לתרום לייסוף המטבע. בינואר לבדו הזרימו המשקיעים הזרים יותר מ-3.75 מיליארד דולר לשוק המניות בברזיל, שיא חדש בכניסה חודשית של כסף זר למדינה.

גם התערבויות הבנק המרכזי בשוק המטבע בפברואר, שבמסגרתן הבנק רכש דולרים במטרה לבלום את התחזקות הריאל, לא שינתה את המגמה.

אז מה עומד מאחורי סתירה זו - של ריבית יורדת ומטבע עולה? האם הסיבה נעוצה בנתונים הכלכליים הטובים יותר מאשר במרבית המדינות המפותחות? התשובה היא כנראה לא, כי אותם הנתונים לא סייעו לריאל ולשוק המניות בשנה שחלפה. במחצית השנייה של 2011 רשם הריאל נפילה חדה מול הדולר, מה שגרם לו לרשום ירידה שנתית של 11%.

מדד המניות העיקרי של ברזיל, Bovespa, רשם ירידה של 18% בשנה שעברה במטבע המקומי ו-27% בחישוב דולרי. ואולם מתחילת 2012, בתוך כחודשיים, עלה המדד ב-16% במטבע מקומי וביותר מ-27% בחישוב דולרי.

ברזיל היא בין המדינות הבודדות שצפויות לרשום ב-2012 צמיחה גבוהה יותר מאשר בשנה שחלפה. בעוד שכלכלות באסיה מעדכנות את התחזיות כלפי מטה - התמ"ג של ברזיל צפוי לגדול בשיעור של 4.5% השנה, לעומת כ-3% בשנה שחלפה.

גם מדד המחירים מספק חדשות טובות, מה שמאפשר לבנק המרכזי להוריד את הריביות: שיעור האינפלציה בחישוב שנתי היה באמצע פברואר 5.98%, הירידה הראשונה מאז 2010 אל מתחת לרף של 6%. הצפי הוא כי שיעור האינפלציה ימשיך לרדת ויגיע בסוף השנה לכ-5% (לעומת שיא של 7.3% בספטמבר האחרון). גם שיעור האבטלה נמצא בשפל כל הזמנים, 5.5%.

עם זאת, לא מדובר בחדשות מפתיעות שיכולות להפוך את זרמי הכספים של המשקיעים, אלא אולי רק לחזק את החלטתם להשקיע בברזיל ולא בשוק מניות של מדינה מתפתחת אחרת. מה שעומד מאחורי העלייה הדרמטית במדד המניות ובערך המטבע, אלה המגמות הכלל-עולמיות. הנתונים הכלכליים הטובים שמתפרסמים בארה"ב שיכנעו את המשקיעים שהכלכלה הגדולה והחשובה בעולם אכן מתאוששת. באותה העת, העלייה בתקוות כי קובעי המדיניות באירופה קרובים לפתרון משבר החובות בגוש היורו, שאוששו באופן מסוים על ידי אישורה של חבילת הסיוע השניה ליוון, העלתה את סנטימנט המשקיעים והאיצה את התיאבון לסיכון.

התפתחויות אלה הביאו לעדכון כלפי מעלה של תחזיות הביקוש לסחורות, שהן אחד הגורמים העיקריים לתנודות במטבע המקומי, בשל היותה של ברזיל אחת היצואניות המובילות בעולם של עופרות ברזל, קפה, סוכר, סויה וסחורות אחרות. האופטימיות שמאפיינת את השווקים מתחילת 2012 מובילה גם לעליות בבורסה בברזיל.

למרות התערבותו של הבנק המרכזי, המשך האופטימיות בשוקי ההון בעולם יגרום להתחזקות נוספת בערכו של הריאל. ואולם אליה וקוץ בה: השווקים בעולם הציגו ראלי כה חזק, שכל ידיעה שלילית עלולה לגרור תיקון אלים. במקרה זה, המשקיעים הזרים עשויים למשוך בפתאומיות את כספיהם מהנכסים בברזיל ולגרום לנפילה חדה במדד המניות ובערך המטבע.

הכלכלה הברזילית נתמכת כעת בעיקר על ידי הצמיחה החזקה בענפי השירותים הפיננסיים, קמעונות וטלקום. האוכלוסייה הגדולה והצעירה, שנהנית משיעור אבטלה נמוך, הולכת ומגדילה את הצריכה הפרטית. הסתמכות על השוק הפנימי היא טובה, בייחוד בתקופות המשבר בכלכלה הגלובלית, אך רשויות המדינה חוששות מדה-אינדוסטריאליזציה, כלומר הפחתת פעילות תעשייתית במדינה. חשש נוסף הוא תלות גבוהה מדי של הכלכלה בצריכה תגרום לחזרתם של שיעורי אינפלציה גבוהים שנרשמו בברזיל בעבר.

לברזיל יש שנתיים לבדוק כיצד צעדים אלה משפיעים על הכלכלה. ב-2014 ברזיל תארח את המונדיאל, שצפוי להכניס 5.5 מיליארד דולר מתיירות, ומיליארדים נוספים מהשקעות, שעשויים להזניק עוד את הריאל.

-

ארז ברית הוא מנכ"ל בית ההשקעות טנדם קפיטל; ויוליה ויימן היא אנליסטית מאקרו לשווקים גלובליים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker