הדיבוק הלאומי של אליהו השתחרר עם רכישת מגדל

שלמה אליהו היה נחוש לעשות כל מה שביכולתו כדי לקבל את השליטה בבנק לאומי ■ אך לאחר שנגיד בנק ישראל התנגד ליצירת גרעין שליטה בבנק, חזר אליהו לכור מחצבתו - עולם הביטוח ■ שם, עם פיקוח פחות הדוק ו"רגולציה שקטנה על חברה כמו מגדל" לדבריו, השאיפה לקבע את שמו בתודעה הישראלית יכולה להתגשם מהר יותר

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חגי עמית
חגי עמית

המשק הישראלי עשה השבוע צעד ריכוזי גדול. בכיר במערכת הפיננסית ייחס השבוע משמעות מיוחדת לעסקה שבה רכש שלמה אליהו את חברת הביטוח מגדל מחברת ג'נרלי, בעיקר בשל היציאה של ענקית הביטוח האיטלקית ממערכת הפיננסים הישראלית.

בתוך מערכת פיננסית ישראלית ריכוזית הנשלטת כולה על ידי גורמים מקומיים נותרה ג'נרלי בשנים האחרונות הגוף הבינלאומי היחיד בעל אחזקה משמעותית במוסד פיננסי ישראלי. גוף חסר אינטרסים יחסית, הרואה לנגד עיניו רק את הרווחיות של המוסד שאותו הוא מוביל ויכול להעניק למגדל ולמשק הישראלי כולו מהניסיון והידע שלו במערכת הפיננסים העולמית.

מול ג'נרלי שעוזבת אותנו, הקונה של חברת הביטוח הגדולה בישראל הוא איש עסקים שניתן לומר עליו שידו בכל ויד כל בו במגזר הפיננסי הישראלי. זה לא נגמר רק בחברת הביטוח אליהו, ושני הבנקים אגוד ולאומי שבהם הוא מחזיק כיום בנתחים משמעותיים (27% ו-9.6% בהתאמה). אלה גם שתי חברות הביטוח - הפניקס ואיילון - שאליהו החזיק בהן חלקים משמעותיים בעבר ונחשף לדרכי פעילותן.

מקורבים של אליהו הסבירו אתמול כי הוא היה מעוניין במגדל גם אם היו אפשרויות אחרות לרכישה. אבל עדיין, מוסד פיננסי אחר היה מושא נפשו של אליהו בשנים האחרונות, ולא, זו לא היתה חברת הביטוח אותה רכש שלשום - אלא הבנק בעל השווי הגדול במדינה.

הרגולטורים שקטעו את החלום

בסוף דצמבר ביקר אליהו בוועדת הכספים בכנסת כדי לנסות להשפיע עליה ולעצור את תיקון חוק הבנקאות, באופן שיאפשר לו להגיע לשליטה בבנק לאומי. במהלך הביקור עצר אליהו את המפקח על הבנקים, דודו זקן, אחז בכתפו ואמר לו בחיוך, אבל תוך שכנוע עצמי עמוק: "במוקדם או במאוחר אתה תצטרך לתת לי היתר שליטה בלאומי".

כבר כמעט עשור שאליהו עובד במרץ על השגת השליטה בבנק לאומי. הרבה מאמץ הוא השקיע בכך. הוא העסיק פוליטיקאים לשעבר כלוביסטים, עורכי דין, והרבה אנשי יחסי ציבור - כשבמקביל הוא מכתת רגליו בעצמו - והבהיר בריש גלי כי הוא האיש הראוי להחזיק בבנק.

בנק לאומי היה הדיבוק של אליהו. הוא דיבר על כך שהוא רואה בהשגת השליטה בבנק יותר מעסקים. השגת השליטה בבנק הציוני הראשון אותו הקים בנימין זאב הרצל, היתה יכולה להיות עבור העולה מעיראק, שגדל במעברה בקרית שלום בדרום תל אביב, הפסגה האולטימטיבית.

בכל שלב בעשור שחלף, בגאות ובשפל, בימים שבהם נסחר בנק לאומי בשווי נמוך והן בימים שבהם המריא שוויו לרמות מנופחות בהתאם לתנודות השוק, המשיך אליהו לחתור לשליטה. הוא לא ראה בכך מהלך פיננסי או אסטרטגי גרידא, אלא דיבר במונחים רגשיים של סגירת מעגל וקבלת הזכות להיות זה שמעביר את השליטה בבנק לדור הבא, ודואג להמשך קיומו של הפרויקט של הרצל. אליהו, 76, אינו צעיר ועדיין רצה בבנק הרבה יותר מבניו, עופר וישראל, שיירשו אותו יום אחד.

האחזקות המפוזרות של אליהו בין חברת ביטוח קטנה (אליהו), בנק קטן ונתח מבנק גדול, אינן דומות ליכולת להיות בעל הבית של הבנק הגדול במדינה - סטטוס שהיה מקנה לאליהו באופן אוטומטי מעמד של אחד האנשים החזקים במשק הישראלי.

ואולם, השגת השליטה בלאומי לא צלחה. הרגולטורים סירבו במשך שנים ארוכות להגיע להכרעה בנוגע לאם וכיצד להפריט את הבנק. הם סירבו לאפשר לאליהו להשיג שליטה על הבנק בשיטת הכיבוש הזוחל, מינוי דירקטורים ויצירת שותפויות עם גורמים נוספים, והעמיסו על הבנק תקנות וחוקים שנועדו לוודא את עצמאותו.

האחרון שבהם היה סטנלי פישר. נגיד בנק ישראל, שהטריח את עצמו לכנסת בחודשים האחרונים, נעמד על רגליו האחוריות והבהיר כי מכירת הבנק במודל חדש דרך הבורסה, מחייבת יצירת מנגנונים שימנעו מאדם אחד להשתלט עליו.

לא בטוח שפישר סלד מאליהו באופן אישי - כפי שבבנק ישראל מסתייגים משיטת גרעיני השליטה בבנקים, שמאפשרת לשלוט באמצעות מיליארדי שקלים בודדים על מאות מיליארדים מכספי הציבור המנווטים את המערכת הכלכלית הישראלית.

בנוסף, אי היציבות הניהולית בבנק הפועלים וחוסר שיתוף הפעולה של בנק דיסקונט עם בנק ישראל בשנים האחרונות, גרמו גם הם לבנק ישראל להיות חשדניים כלפי הרעיון של גרעין שליטה בלאומי. מכירת הבנק במודל שלא נוסה קודם לכן חייבה את פישר לסגור את כל הפרצות. אלה אותן פרצות בדיוק שדרכן חשב אליהו להיכנס ללאומי ולהשתלט עליו.

מנער שליח לבעל הבית

כדי להבין את פשר האובססיה של אליהו לבנק לאומי צריך להבין את הרקע שלו. אליהו עדיין לא פירסם את הביוגרפיה שלו עליה שקד בעבר, אבל קורותיו סופרו בכמה מקומות, בין היתר בספרם של שלמה פרנקל ושמשון ביכלר, "המיוחסים".

הוא נולד בבגדד ב-1936 למשפחת סוחרים עשירה. אביו היה צורף שעסק בסחר בזהב. המשפחה עלתה ארצה ב-1950 ולאחר נדודים בין כמה מעברות תקעו יתד במבנה נטוש בפרדס ערבי לשעבר בקרית שלום. האב נהפך לפועל ניקיון בעיריית תל אביב ואליהו נאלץ לעזוב את לימודיו ולצאת לפרנס את המשפחה. אליהו היה משותק ביד ימין מילדות בגלל מחלת הפוליו, אבל עבד כשוליה במסגריה. הוא עשה זאת עד לתאונת עבודה שבה נפלה מיטת ברזל על רגלו. אליהו פרש מהמסגריה, קנה אופניים משומשים והחל לעבוד בחברת הביטוח מגדל בתור נער שליח.

הוא לא עשה זאת זמן רב ובמהרה פתח סוכנות ביטוח משלו בדרום תל אביב, כשהוא מסתובב בין האנשים הפשוטים באזור ומשיג לקוחות. לאט-לאט הוא התפתח ובנה את חברת הביטוח שלו צעד אחר צעד. באמצע שנות ה-60 הוא היה האנדרדוג, המתחרה הקטן ששבר את השוק כשהוא מתחרה באגרסיוויות בחברות הביטוח הגדולות, מוריד תעריפים ומעניק הנחות. לצד פעילות הביטוח, הוא המשיך והשקיע בפרויקטי נדל"ן.

אחת הסצינות המעניינות המתוארות בספרם של פרנקל וביכלר, היא מ-1981. באותה שנה, בגיל 45 בלבד, ניצב אליהו על גג העולם. אליהו, אז חבר כנסת מטעם סיעת אחווה ומולטי מיליונר, השיק באותו חודש את בניין המשרדים החדש שבנה עבור החברה שלו - בית אליהו בקצה רחוב אבן גבירול בתל אביב. אל ההשקה התייצבו שרי ממשלה כמו יעקב מרידור, ראש העיר תל אביב שלמה (צ'יץ') להט וכל צמרת הקהילה העסקית של אז.

"בבית אליהו, על 15 קומותיו, הודלקו אורות צבעוניים", תיאר זאת העיתונאי שנכח באירוע. "בתום הנאומים הוקרן סרט, על אליהו - האדם והחברה. כל תחנות חייו על רקע ההיסטוריה של המדינה וקריינות המדגישה את האיש בעל החזון והאמונה היוקדת. אני מקווה שהסרט לא ייפול לידי היסטוריון שעלול חשוד כי כדור הארץ הסתובב סביב אליהו".

הסצינה הזו משקפת את השאפתנות של אליהו ומעידה כי הצמא של אליהו ליוקרה וקידום לא נגמר ברמה הפיננסית. כך ניתן להסביר את פזילתו לפוליטיקה, שהביאה להצטרפותו למפלגת ד"ש ב-1977, הזוכה הגדולה של הבחירות באותה שנה. שנה אחרי הבחירות הוא נכנס לכנסת בגלל פרישתם של חברי כנסת מהמפלגה. בתחילת שנות ה-80 הוא אף נהפך לחבר בוועדת הכספים וחבר בתת-ועדה לענייני שוק ההון.

מה שאסור בבנקים, מותר בביטוח

למרות הניסיון שכשל, כל כך התרגלנו לשאיפתו של אליהו לשלוט בלאומי - שהמהלך עליו נודע ביום רביעי - שבו אליהו ישקיע 4.2 מיליארד שקלים ויקבל 69% מחברת מגדל ביטוח, היה מפתיע. זאת, אף שמבחינות רבות ניתן לומר כי כל הגורמים כאחד חברו כדי לגרום לאליהו לבחור במגדל.

ראשית, מה שמפחדים ממנו במערכת הבנקאות - מותר במגזר הביטוח. שם חברות הביטוח נשלטות כבר שנים ארוכות על ידי הטייקונים הממונפים ביותר של החברה הישראלית דוגמת נוחי דנקנר ויצחק תשובה.

שנית, אליהו הוא מומחה גדול הרבה יותר לביטוח מאשר לבנקים. הרקע שלו מעיד כי בעוד בפעילותו בחברת הביטוח הפרטית שלו הוא מציף ערך כבר שנים ארוכות, השקעותיו בבנקים נחלו הצלחה פחותה: ההשקעה בלאומי אולי הניבה דיווידנדים רבים, אבל מניות הבנק שבהן הוא מחזיק מדשדשות והניבו לו תשואה זניחה מאז שנרכשו. גם בנק אגוד, שבו הוא מחזיק מניות שליטה, איבד כ-17% מערכו מאז תחילת שנות ה-2000.

בנוסף, עסקת מגדל שהזדמנה לפתחו, חברה שאיבדה משוויה כמעט 30% בשנתיים האחרונות האחרונה, היוותה בעיניו הזדמנות עסקית וגרמה לו כפי שמעיד על כך המקורב, "לעשות סוויץ' למקום שהוא מכיר, מבין ויודע".

אליהו אינו חושש מהאקלים בשווקים. הוא ראה כבר מחזורים כה רבים בשווקים שהדבר אינו מרתיע אותו. הוא גם אינו חושש מהרגולציה הגוברת במשק הישראלי. כפי שאמר למקורבים, "מאז ומתמיד אני מנהל עסק עם רגולציה. הרגולציה קטנה על חברה כמו מגדל", ובהשוואה למגזר הבנקאי ענף הביטוח עדיין אוטונומי ומפוקח פחות.

ולבסוף הגודל והעוצמה של מגדל מתאימים להשקפתו. כפי שאמר למקורביו, "היום אין מקום בענף לקטנים - רק לשחקנים גדולים". אפילו ברמת היוקרה, ייתכן שאליהו הגיע למסקנה כי די גם בחברת הביטוח הגדולה בישראל כדי לעגן את שם משפחתו בתודעה הישראלית. מנקודת המבט הזו רכישת מגדל עשויה אפילו להשתלם יותר. בעוד שבנק לאומי לא יקרא כנראה לעולם "לאומי-אליהו", המיזוג של חברת מגדל עם חברת אליהו עשוי לאפשר למשפחה להשאיר את שם המותג, אותו שם משפחה שהעניק פקיד הההגירה לאביו שנקרא בעיראק במקור 'אליה' עוד הרבה שנים בכותרות.

ומעל הכל - במקום שבו נגיד בנק ישראל בלם אותו, לא נראה כי הממונה על שוק ההון והביטוח עודד שריג, ישים לו רגל. בענף הביטוח מכירים את אליהו כבר שנים ארוכות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker