שליש מהאג"ח הקונצרניות בתשואה מעל 8%; חמישית מעל 15%

חברת הדירוג מעלות: במהלך פברואר גויסו בשוק האג"ח כ-3 מיליארד שקל ■ רונית הראל: "הקושי למחזר חוב והמינוף הגבוה עשויים להוביל לשינוי במבנה ההון של חברות, למכירת נכסים ולהכנסת שותפים"

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

כשליש מאיגרות החוב הקונצרניות בבורסת תל אביב נסחרות בתשואות של יותר מ-8%, וכחמישית בתשואות הגבוהות מ-15%, כך עולה מנתונים שפירסמה היום חברת דירוג האשראי S&P מעלות לסיכום שוק האג"ח לחודש פברואר. נתונים אלה מלמדים כי לא מעט מהחברות הבורסאיות עשויות לעמוד בתקופה הקרובה בפני קשיים ביכולתן לפרוע חוב שלוו או לגייס חוב חדש בשוק.

"הקושי הגובר למחזר חוב והמינוף הגבוה בחלק ניכר מהחברות עשויים להוביל לשינוי במבנה ההון שלהן, לשינויי בעלות, למכירת נכסים ולהכנסת שותפים בחברות, וזאת במטרה להקטין את המינוף ולאפשר את פירעונות החוב", ציינה מנכ"ל מעלות, רונית הראל. "במקרה שאלה לא יעלו יפה - יש לצפות להמשך ולהרחבה של גל הסדרי האג"ח", הוסיפה.

4 מתוך 4 |
1 מתוך 4 |
2 מתוך 4 |

לדברי הראל, רוב האג"ח הנסחרות בתשואות הגבוהות ביותר הן של חברות הנמצאות בהסדרי חוב, וחלק אחר הן של חברות שאינן נמצאות בהסדר, אך בשל התשואות הן לא יוכלו לגייס חוב בשוק. "אמנם ניכר שיפור מסוים ברמת התשואות בשוק בהשוואה למצב לפני חודשיים, אך עדיין כ-33% ממספר האג"ח הקונצרניות נסחרות בתשואה של למעלה מ-8%", הוסיפה הראל.

מלבד הנתונים בנוגע לתשואות הגבוהות בהן נסחרות איגרות החוב של לא מעט חברות בבורסה, סקירת מעלות מלמדת כי גם בפברואר נמשכה מגמת ההתאוששות בשוק החוץ בנקאי ביחס למחצית השנייה של 2011. במהלך החודש נרשמו גיוסים בהיקף של כ-2.9 מיליארד שקל ובסך הכל גיוסים של כ-10 מיליארד שקל בחודשים ינואר-פברואר. מדובר בקצב גיוס הגבוה משני הרבעונים האחרונים של 2011.

בדומה לחודשים האחרונים, גם בפברואר הסקטור הפיננסי היה המגייס העיקרי. חלקם של הבנקים מתוך היקף הגיוס הכולל עמד על 62%, כאשר בנק הפועלים בלט עם גיוס של כ-1.5 מיליארד שקל. הבנקים מבצעים גיוסים כחלק מיישום תקני "באזל 3", הדורשים להגדיל את בסיס ההון שברשות הבנקים על מנת שיוכלו להתמודד טוב יותר עם טלטלות מן החוץ. בסיכום החודשים ינואר-פברואר, סקטור הפיננסים גייס יותר ממחצית מהיקף הגיוס הכללי (כ-56%).

רונית הראל בן-זאבצילום: יח"צ

מלבד הפיננסים, גם סקטור הנדל"ן בלט עם גיוס של כ-2 מיליארד שקל בחודשים ינואר-פברואר. "חברות רבות מסקטור הנדל"ן - כמו גזית גלוב, אמות, אלוני חץ ריט 1 וגירון מגייסות בשוק, וזאת על רקע צמצום האשראי במערכת הבנקאית מצד אחד, וצורכי המחזור הגבוהים של חברות נדל"ן רבות מצד שני", הסבירה הראל. "אולם, על רקע אי הודאות הכלכלית, התשואות בשוק וגל ההסדרים, המשקיעים זהירים וההשקעות באג"ח סלקטיביות", הוסיפה.

מרחיבים סדרה

בדומה למגמה שאיפיינה את 2011, מרבית ההנפקות בפברואר בוצעו באמצעות הרחבות סדרה: הנפקה של איגרות חוב שכבר נסחרות בשוק. הבחירה של חברות להרחיב סדרה ולא להנפיק חדשה נובעת מהניסיון "לעקוף" את המלצות ועדת חודק. הוועדה שהוקמה ב-2009 במטרה להסדיר את שוק איגרות החוב הקונצרניות, הטילה מגבלות על גופים מוסדיים בהשקעה באג"ח של חברות, אך תקפות רק על סדרות  חדשות ולא קיימות.

"הרחבה של סדרה קיימת הוא מכשיר שיילך ויפחת ככל שהמח"מ (זמן ממוצע להחזר החוב, ע"א) מתקצר ותאריך פדיון האג"ח מתקרב", מציינת הראל. "אנחנו מזהים מגמה לפיה החברות מתרגלות לאט-לאט לתנאים החדשים של חודק. עם זאת, אין ספק שהתנאים מקשים על הנפקות אג"ח, הן על החברות והן על המשקיעים המוסדיים, ומעודדים לקיחת הלוואות פרטיות".

רוב ההנפקות שבוצעו בחודש פברואר הן של חברות בעלות דירוג גבוה עם איכות אשראי גבוהה. כ-62% מהיקף הגיוס היה של חברות מקבוצת ה-AA (דירוג גבוה מאוד), כ-34% היה של חברות בקבוצת ה-A (בינוני גבוה) והיתר הן הנפקות לא מדורגות. עם זאת, מעניין לציין שכ-3% מהיקף הגיוס הוא של חברות ללא דירוג ושל חברות בדירוג בינוני (BBB). "ההנפקות הללו, שהתבצעו בהיקפים נמוכים, היו במרווחים גבוהים יחסית מעל אג"ח ממשלתיות ועם בטוחות המבטיחות את החזר ההלוואה", ציינו במעלות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker