"שר האוצר מחדש את הקשר עם המגזר העסקי"

שטייניץ נפגש עם ראשי חמשת הבנקים הגדולים וקיבל עדכונים בנוגע למצב המשק. אחד הבנקאים העריך כי השר רוצה לתקן את הרושם שנוצר לפיו האוצר מנהל מדיניות אנטי-עסקית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

>> "אחרי תקופה ארוכה של נתק כמעט מוחלט, שר האוצר מחדש את הקשר עם המגזר העסקי. זהו צעד מבורך" - כך אמר ל-TheMarker בנקאי בכיר, בעקבות פגישה שקיים השר יובל שטייניץ ביום חמישי עם ראשי חמשת הבנקים הגדולים. בשיחה ביקש שטייניץ עדכונים לגבי הערכות הבנקאים בנוגע למצב המשק.

הפגישה עם הבנקאים התקיימה יממה לאחר שהוועדה להגברת התחרותיות במשק הציגה את המלצותיה. אחד הבנקאים העריך כי באמצעות הפגישה ביקש שטייניץ לתקן את הרושם כאילו משרד האוצר מנהל מדיניות אנטי-עסקית. בפגישה נכחו יו"ר לאומי דוד ברודט, יו"ר הפועלים יאיר סרוסי, מנכ"ל מזרחי טפחות אלי יונס, יו"ר דיסקונט יוסי בכר ומנכ"ל הבינלאומי סמדר ברבר צדיק. כמו כן השתתפו בפגישה הממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון עודד שריג, החשבת הכללית של האוצר מיכל עבאדי בוינג'ו, הממונה על התקציבים באוצר גל הרשקוביץ ומנכ"ל משרד האוצר דורון כהן.

בכר אמר בפגישה כי תפקידו של האוצר הוא לתת רוח גבית למגזר העסקי, כי הוא זה שמניע את גלגלי הצמיחה ועל כן מצופה מהרגולטור לעודד מגזר זה ולא להערים קשיים רגולטוריים. סרוסי אמר כי הוא טרם מזהה בעיות אצל הלווים, אולם לאור האטת קצב הצמיחה והיצוא, על שר האוצר לרכז מאמצים על מנת לעודד צמיחה במשק. ברבר צדיק הביעה דאגה ממצבם של עסקים קטנים מוטי יצוא, שעלולים להיפגע מהמשך המשבר האירופי והירידה בקצב היצוא הישראלי. היא המליצה להגדיל את הקרן לעסקים קטנים כדי שיוכלו לקבל אשראי בתנאים מועדפים. לדבריה, ללא תמיכת משרד האוצר עסקים אלה יתמוטטו.

יונס דיבר על הצורך של הבנקים להרחיב את מקורות ההכנסה, וקרא לשטייניץ לפעול על מנת לאפשר לבנקים להכנס לתחום הייעוץ הפנסיוני לשכירים. בכר אמר כי כניסת הבנקים לייעוץ פנסיוני לשכירים תאפשר תחרות, שתפתור בקלות את בעיית דמי הניהול במכשירי החיסכון.

לפי הודעת האוצר, בפגישה הביעו ראשי הבנקים חשש מהיווצרות משבר אשראי במשק, שעלול להביא לאי יציבות כלכלית. על פי גורם שנכח בפגישה, ברודט הביע במפגש חשש כי בעיתוי הנוכחי דרישת בנק ישראל לחיזוק יחס הלימות ההון במערכת הבנקאות עלולה להוביל למחנק אשראי בתחום הנדל"ן היזמי. יונס וברבר צדיק אמרו כי מזרחי טפחות והבינלאומי הם בעלי חשיפה נמוכה לאשראי לתחום הנדל"ן היזמי, ואינם צופים אצלם מחנק אשראי בתחום פעילות זה.

מלשכתו של שטייניץ נמסר בתום הפגישה כי השר אמר: "חשוב שבכוחות משותפים נדאג למקורות אשראי במשק".

מחר בלילה צפוי שטייניץ לצאת לביקור שיימשך יומיים וחצי בסין. מטרת הביקור היא שדרוג היחסים הכלכליים המתפתחים בין ישראל וסין. שטייניץ יפגש בביג'יינג, בירת סין, עם בכירים סינים בתחום הכלכלי ויחתום על שורה של הסכמים שנועדו לשדרג את היחסים בין שתי המדינות.

במרכז הביקור תעמוד החתימה על פרוטוקול פיננסי שבאוצר מגדירים אותו כ מרכזי ביחסי ישראל-סין. יחד עם שר האוצר יוצא גם סגן שר האוצר, יצחק כהן, החשבת הכללית, מיכל עבאדי-בויאנג'ו ודובר האוצר בועז סטמבלר.

ביום רביעי, לאחר חתימת ההסכמים, יערוך שטייניץ מסיבת עיתונאים לתקשורת הסינית והבינלאומית, ויתראיין לתחנות טלוויזיה ועיתונים מובילים בסין. באותו יום ישתתף שר האוצר בסמינר משותף לחברות סיניות וישראליות הפעילות בסין.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker