ראשי הבנקים לשטייניץ: מחנק אשראי עלול להביא לאי יציבות כלכלית

שטייניץ: "נדאג למקורות אשראי בכוחות משותפים" ■ שר האוצר נפגש עם ראשי הבנקים על מנת לקבל עדכון על מצב המשק כפי שמשתקף במערכת הבנקאית על רקע ההאטה במשק ובכלכלה העולמית

סיון איזסקו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סיון איזסקו

הסתיימה פגישתם של שר האוצר, יובל שטייניץ, וראשי חמשת הבנקים הגדולים בישראל. לפי הודעת האוצר, בפגישה הביעו ראשי הבנקים חשש מהיווצרות משבר אשראי במשק, וציינו כי מחירי האשראי עולים. בנוסף, ציינו כי היווצרות בעיית מחנק אשראי במשק עלולה להביא לאי יציבות כלכלית.

שר האוצר שטייניץצילום: מוטי קמחי

שטייניץ ציין כי "חשוב שבכוחות משותפים נדאג למקורות אשראי במשק". שר האוצר ביקש לשמוע את הערכות ראשי הבנקים כיצד ישפיעו המלצות ועדת הריכוזיות על המשק בשנים הקרובות.

הפגישה נערכה במסגרת סבב פגישות שעורך שר האוצר עם ראשי ענפים במשק הישראלי. שר האוצר ביקש לקיים את הפגישה על מנת לקבל מהבנקים עדכון בלתי אמצעי על מצב המשק במערכת הבנקאית על רקע ההאטה הכלכלית במשק ובכלכלה העולמית, לשמוע מהבנקאים על החששות ממחנק אשראי במערכת הבנקאות וכן ביקש שטייניץ לשמוע את דעתם של ראשי הבנקים על מסקנות ועדת הריכוזיות – כך מסר ל-TheMarker גורם המעורב בפגישה.

לפגישה הוזמנו דוד ברודט, יו"ר לאומי, יאיר סרוסי יו"ר הפועלים, אלי יונס, מנכ"ל מזרחי טפחות, סמדר ברבר צדיק מנכ"ל הבינלאומי. כמו כן לקחו חלק בפגישה עודד שריג, מיכל עבאדי בוינג'ו וגל הרשקוביץ, ומנכ"ל משרד האוצר דורון כהן.

על פי המסתמן, מסקנות ועדת הריכוזיות צפויות להשפיע על בעלי השליטה ועל דירקטורים במערכת הבנקאות, וזאת לאור האיסור הצפוי על החזקה בנכס ריאלי משמעותי במקביל להחזקה בנכס פיננסי משמעותי. כמו כן עשרות דירקטורים במערכת הבנקאות המכהנים כיום במקביל כדירקטורים בבנק וכדירקטורים בגוף שהוא צרכן אשראי משמעותי של הבנק יאלצו להתפטר מאחד התפקידים.

מעבר להשלכות הישירות של מסקנות ועדת הריכוזיות, על בעלי השליטה והדירקטורים במערכת הבנקאות, מסקנות הוועדה להגברת התחרותיות במשק עשויות להשפיע על האשראי העסקי שהבנקים מעניקים לפירמות שיושפעו מיישום מסקנות הוועדה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker