לקראת ההנפקה: 12 דברים שצריך לדעת על אי.די.בי של נוחי דנקנר - שוק ההון - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

לקראת ההנפקה: 12 דברים שצריך לדעת על אי.די.בי של נוחי דנקנר

גיוס ההון אמור לסייע לדנקנר לעמוד בהתחייבויותיה של אי.די.בי אחזקות, שנאמדות בכ-250 מיליון שקל עד ליוני 2013

19תגובות

מחר (ג'), אי.די.בי אחזקות, שעומדת בראש הקונגלומרט העסקי של נוחי דנקנר, אמורה לבצע את השלב המוסדי בהנפקת מניות ואופציות בהיקף של כ-200-300 מיליון שקל. גיוס ההון אמור לסייע לדנקנר לעמוד בהתחייבויותיה של אי.די.בי אחזקות שנאמדות בכ-250 מיליון שקל עד ליוני 2013. ריכזנו עבורכם 12 עובדות שאתם צריכים לדעת טרם ההנפקה על אי.די.בי חזקות.
א. אי.די.בי אחזקות, העומדת בראש הפירמידה העסקית של דנקנר, היא חברת האחזקות הגדולה במשק. החברה שולטת במאזן ענק של כ-140 מיליארד שקל, ומנהלת נכסים נוספים בהיקף של 55 מיליארד שקל דרך כלל פיננסים. החברה מחזקיה בין השאר בשופרסל, סלקום, נטויז'ן, נייר חדרה, גולף, כלל ביוטכנולוגיה, משאב, כלל תעשיות, כור ועוד. בנוסף היא שולטת בחברות הנדל"ן נכסים ובנין וגב ים, ובחברת הביטוח כלל ובבתי ההשקעות כלל פיננסים ואפסילון.

ב. בשנה האחרונה איבדה מניית אי.די.בי אחזקות כ-70% מערכה. שווי השוק של החברה נחתך מ-12 מיליארד שקל ל-3.8 מיליארד שקל כעת. החברה נסחרת בדומה לשווי השוק שבו נסחרה לאחר קריסת בנק ההשקעות ליהמן ברדרס ב-2008.
איגרות החוב של אי.די.בי נפלו בשנה האחרונה בעשרות אחוזים. התשואות על אג"ח ה' של החברה עלו מרמה של 4.4% במארס 2011 לרמה של 16% כיום. מאז השיא ב-2010 צנחה אג"ח מסדרה ד' ב-36%, כשהתשואה עומדת עכשיו ברמת "תשואת זבל" של 15%. תשואות אלה מגלמות את חוסר אמון המשקיעים בדבר יכולת פירעון החוב.

ג. קבוצת אי.די.בי עומדת כעת בפני לא מעט אתגרים: תשלום חוב בהיקף של 1.4 מיליארד שקל של אי.די.בי פתוח - החברה הבת אי.די.בי אחזקות; אזהרת רווח שפרסמה ענקית התקשורת סלקום לקראת הדו"חות השנתיים; החזר הלוואה של 1.24 מיליארד שקל לפרויקט הפלאז'ה בלאס וגאס; הפסדים כתוצאה מאחזקה בעיתון "מעריב" והשפעות המחאה החברתית על העסקים.

ד. אתמול הזהירה דיסקונט השקעות, החברה הבת של אי.די.בי אחזקות, כי היא עשויה לבצע הפחתת ערך לקמעונאית שופרסל בדו"חותיה הכספיים הקרובים. ההפחתה היא תוצאה של ירידה מתמשכת בשווי השוק של חברת הקמעונות בבורסה. שווי החברה ירד מ-4.4 מיליארד שקל ל-3.09 מיליארד שקל בלבד, לאחר המניה צנחה בכ-30% במהלך 12 החודשים האחרונים. אי.די.בי חזקות מחזיקה בשרשור בכ-35% ממניות שופרסל.

ה. אי.די.בי אחזקות שולטת בעיתון "מעריב". מניות העיתון נרכשו על ידי הקבוצה ביוני 2011 תמורת כ-120 מיליון שקל. עד היום השקיעה הקבוצה במניות ובהלוואות למעריב כ-250 מיליון שקל. במהלך הרבעון השלישי של 2011 רשמה מעריב הפסד של 34 מיליון שקל, ובסך הכול הפסד של 117 מיליון שקל בתשעת החודשים הראשונים של השנה. מעריב גילתה בדו"ח התזרים החזוי שהיא צופה גירעון של 38 מיליון שקל בתזרים המזומנים ברבעון הרביעי של 2011, וגירעון כולל של 150 מיליון שקל בתזרים המזומנים מאוקטובר 2011 ועד לספטמבר 2013 - כך שבסך הכול מעריב מעריכה שתשרוף 241 מיליון שקל מתחילת 2011 ועד לספטמבר 2013.

ו. חברה נוספת תחת אי.די.בי אחזקות היא גנדן תעופה ותיירות, שמחזיקה בחברת התעופה ישראייר. גנדן נרכשה על ידי אי.די.בי באוקטובר 2009 מידי בעליה הקודמים נוחי דקנר, אבי פישר, ושותפים נוספים כמו משפחת שימל וצורי דבוש. הרכישה שיחררה את דנקנר ופישר מערבויות אישיות בסכום של 43 מיליון דולר. מאז הרכישה הזרימה אי.די.בי 148 מיליון שקל ונתנה ערבויות בסכום כולל של 333 מיליון שקל לישראייר.

גנדן ייצרה לאי.די.בי פיתוח - חברה הבת של אי.די.בי אחזקות המחזיקה בה - הפסד של 66 מיליון שקל ב-2010. נוסף על כך היא אילצה אותה להזרים באותה השנה 148 מיליון שקל בהשקעה במניות, וערבויות בסכום מצטבר של 96 מיליון דולר. ברבעון השלישי של 2011 הזרימה אי.די.בי עוד 15 מיליון שקל לחברה.

ז. הנפקת המניות של אי.די.בי יוצאת לפועל ביום שבו ועדת הריכוזיות מציגה את המלצותיה הסופיות. המלצות הוועדה אמורות להשפיע באופן מהותי על הקבוצה: בין השאר הן צפויות לאלץ אותה למכור את כלל ביטוח; להקשות על ביצוע עסקות בעלי עניין בחברות שבתחתית הפירמידה העסקית; להעביר כוח רב לידי מחזיקי המניות מקרב הציבור, ולהעניק לבעלי מניות המיעוט סמכות להיענות להצעת רכש חיצונית.

ח. בשבועות אחרונים דיווחה אי.די.בי על שתי עסקות מהותיות שצפויות לשנות מבנה הפירמידה: האחת – איחוד של שתי חברות המטה כור ודיסקונט השקעות לידי חברה אחת עד לסוף הרבעון השני של שנת 2012. במסגרת המיזוג תימחק כור מהמסחר וכל נכסיה, כמו גם התחייבויותיה, יעברו לידי החברה האם דיסקונט השקעות. האיחוד צפוי לסייע לחברה הבת אי.די.בי פתוח לעמוד בהתחייבויות לבעלי האג"ח והבנקים.
העסקה השנייה - מכירת השליטה במשאב לידי משפחת לבנת, שותפתו של דנקנר באי.די.בי. משאב מחזיקה במונופול המלט נשר ובחלק ממניות תעבורה. במסגרת העסקה, הוחלט כי כלל תעשיות, החברה הבת של כלל אחזקות, תמכור כ-55% ממניות משאב תמורת 1.32 מיליארד שקל. העסקה צפויה להזרים לאי.די.בי אחזקות רווח של 400-450 מיליון שקל.

ט. ההנפקה הנוכחית יוצאת לפעול לאחר שדנקנר בחן חלופות שונות לגיוס הון, וביניהן קבלת הלוואה פרטית מגופים מוסדיים. בשבועות האחרונים קיימו נציגיו של דנקנר פגישות עם מספר גורמים בשוק. עם זאת, המוסדיים התקשו להעניק לאי.די.בי הלוואה בריבית נמוכה, בעוד איגרות החוב שלה נסחרות בשוק בתשואה של 15%-16%.

י. חברות אחזקה באופן כללי, ואי.די.בי אחזקות בפרט, נסחרות ב"פרמיה שלילית" – כלומר מצב שבו שווי השוק של חברות האחזקה נמוך משווי סך הנכסים שמוחזקים על ידן. הפרמיה השלילית מלמדת שבמקום לרכוש מניות של חברת האחזקות בראש הפירמידה – עדיף לרכוש את "סל המניות" של החברות הבנות בשוק – מה שעשוי לייצר ערך רב יותר למשקיעים.
אחד המודלים המציגים את הפער בין חברת האחזקות לחברות שמתחתיה הוא מודל NAV סחיר. המודל משקלל את הפער בין שווי הנכסים לשווי ההתחייבויות. המודל מראה כי בקבוצת אי.די.די בי קיים פער שלילי בין שני הפרמטרים – כלומר, ששווי הנכסים של כלל הקבוצה קטן מהיקף החובות שלה. כעת קיים פער של שלילי כ-3.5 מיליארד שקל. עם זאת, אם מבצעים את חישוב ה-NAV של אי.די.בי אחזקות לפי ערכים כלכליים המביאים בחשבון פרמיות שליטה עבור החברות המוחזקות, מגיעים ל-NAV חיובי של כמה מאות מיליוני שקלים.

יא. דנקנר מתכוון לקנות מניות בהנפקה בהיקף של לפחות 20 מיליון שקל, כלומר הוא מזרים מכיסו כסף לתוך החברה. משפחת לבנת, שהודיעה כבר על כוונתה לצאת מגרעין השליטה באי.די.בי, מתכוונת לרכוש מניות בהנפקה בהיקף של כ-20 מיליון שקל. לבנת מחזיקה כעת כ-13.3% מהון המניות המונפק של אי.די.בי אחזקות. גם משפחת מנור – שותפתו של אי.די.בי לגרעין השליטה - תזרים לפחות 10 מיליון שקל. סה"כ, בעלי השליטה ובעלי עניין ישתתפו בהנפקה בסכום כולל של לפחות 50 מיליון שקל – 20% מהיקף ההנפקה המתוכנן.
למרות ההזרמה, הנפקת המניות הנוכחית צפויה לדלל את אחזקותיהם של בעלי השליטה ובעלי העניין ולהגדיל את חלקו של הציבור. כתוצאה מכך, זרם הדיבידנד לבעלי השליטה צפוי לרדת בהתאמה. מאז רכישת השליטה באי.די.בי ב-2003 נמשכו מהחברה דיווידנדים בהיקף של כ-5 מיליארד שקל.

יב. אי.די.בי אחזקות סיימה את הרבעון השלישי של 2011 בהפסד של 1.75 מיליארד שקל, לעומת הפסד של 298 מיליון שקל ברבעון המקביל בשנת 2010. מתחילת 2011, הציגה הקבוצה הפסד של 3.06 מיליארד שקל לעומת רווח של 816 מיליון שקל בתקופה המקבילה אשתקד. הגירעון בהון העצמי של אי.די.בי אחזקות הסתכם ב-1.1 מיליארד שקל. יתרת הרווחים הראויים לחלוקה הייתה שלילית - כ-2 מיליארד שקל.
ההפסדים של אי.די.בי הם נבעו בין השאר מהפסד של מאות מיליוני שקלים על ההשקעה של כור במניות הבנק השווייצי קרדיט סוויס, מחיקה בגין פרויקט הפלאזה בלאס וגאס וקיטון בתזרים של פרות המזומנים סלקום ושופרסל.
 תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#