מימן שובר את גבולות עזות המצח

בעל השליטה באמפל "שכח" את מיליארד השקל שקיבל

ליאור זנו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
ליאור זנו

בימים שבהם הסדר החוב של דלק נדל"ן - שבו בעל השליטה, יצחק תשובה, מזרים כחצי מיליארד שקל תוך תספורת למשקיעים - זוכה לקיתונות של ביקורת ציבורית, בעל השליטה באמפל, יוסי מימן, רושם נקודת שפל גם בקרב מבצעי התספורות במשק.

אמפל חייבת למחזיקים כ-900 מיליון שקל, ומבקשת דחייה של שנתיים בתשלומי הקרן. ואולם מימן, שמשך מהחברה בעשור האחרון כ-300 מיליון דולר, לא רק סירב לכל הזרמה של נכס מוחשי לחברה, במזומן או בנכסים שאינם מעורפלים - אלא אף הגדיל לעשות באסיפת מחזיקי האג"ח מסדרה ב' שנערכה אתמול, ושלח איומים למשקיעים באמצעות סמנכ"לית הכספים שלו, אירית אילוז. בההצעה לבעלי החוב, הציע מימן ברוב נדיבותו לוותר על משכורתו.

באסיפה אתמול דנו בעלי האג"ח, שלא קיבלו ב-31 בינואר תשלום קרן של 30 מיליון דולר, אם להעמיד את החברה לפירעון מיידי. אילוז איימה על בעלי האג"ח כי אם יעמידו את אמפל לפירעון מיידי, יפסיק מימן להתאמץ למען המשך הפעלת צינור הגז ממצרים לישראל של EMG, האחזקה המרכזית של החברה.

"ההסדר יתרום להמשך מעורבותו של בעל השליטה, שהוא היחיד היכול לדבר עם השלטון המצרי, גם החדש", אמרה אילוז והוסיפה רמיזה מפורשת: "יהיה זה תמים לחשוב שביום שתעמידו את אמפל לפירעון מיידי, הוא (מימן) ינקוט את אותם מאמצים". נציגי החברה אף הוסיפו כי העמדה לפירעון מיידי תפגע גם בפיצויים ש-EMG מנסה לקבל ממצרים באמצעות תביעה בינלאומית. זאת מכיוון שמימן הוא בעל אזרחות פולנית, ולפולין ומצרים יש הסכם סחר - כך שסיכויי מימן לזכות בפיצויים של מיליארדי שקלים טובים יותר מאלו של בעלי אזרחויות אחרות.

ואולם לא רק תרומת מימן לעסקי הגז במצרים גורמת לאמפל להתקשח בעמדתה. אמפל מרשה לעצמה שלא להציע כל הזרמה, מכיוון שהיא רשומה בארה"ב. כלומר, כדי לפרקה יצטרכו בעלי האג"ח לטוס הלוך וחזור, להתמודד עם משפט אמריקאי סבוך ולשאת בהוצאות כבדות. המחזיקים יכולים לפעול למימוש הנכסים הרשומים בישראל - חברת גדות כימיקלים ושני נכסים - אך השאר, כולל קופת המזומנים של החברה, עדיין רשומים בארה"ב. באמפל מעריכים שקשיים אלו פשוט ייאשו את המשקיעים.

עוד לפני ההצבעה על ההעמדה לפירעון, נראה שעזות המצח של מימן גורמת למחזיקי האג"ח לרצות ללמד אותו לקח. "מימן אינו מוכן לשים שקל, ואנו חייבים לנקוט קו קשה", העיר אחד המחזיקים באסיפה. מחזיק אחר תהה: "אולי למימן אין כסף? "זה לא חייב להיות במזומן, יש לו עוד נכסים כמו אמפל", ענו לו נציגי בעלי האג"ח.

מימן שקיבל במהלך העשור האחרון כמיליארד שקל מאמפל, מחזיק ביאכטה, מטוס פרטי ווילה בהרצליה פיתוח, אבל לפחות לפי מה שהוא מנסה להציג, סכומי הכסף הגדולים כבר אינם בנמצא אצלו.

באמפל טוענים כי הם מבקשים רק דחייה ולא תספורת, שכן הם נסמכים על שורת נסים שתכניס כסף לקופה בעוד שנתיים, ולכן אינם מזדרזים להכניס כסף. אבל גם אם הביקורות שנמתחות על "ספרים-טייקונים" כמו תשובה, אילן בן דב, או לב לבייב מוצדקות - לחוצפתו של מימן, שמציע אפס הזרמה מכיסו, כנראה אין גבול.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום