לא מספיק לגרש את הלוביסטים מהמזנון

יש לתבוע מחברי הכנסת להחיל הגבלות גם על עצמם בקשריהם עם הלוביסטים

צבי זרחיה

הלוביסטים, כפי שציין הלוביסט עמית אבנר ממשרד גלעד, "הם המקף המחבר בין ההון לשלטון". הם משדלים את חברי הכנסת, השרים ופקידים הממשלה לקבל החלטות שייטיבו עם שולחיהם. עיקר פעולתם נעשה במחשכים והציבור אינו מודע ללחצים.

חברי הכנסת המזועזעים מהתגברות תופעת הלוביסטים במשכן, אינם יכולה להסתפק בצעדים החמורים והחשובים להגבלת פעילותם, שעליה הכריז בסוף השבוע יו"ר הכנסת ח"כ ראובן ריבלין, אלא עליהם לנקוט צעדים משלימים. על אלה לחול לא רק על הלוביסטים אלא גם על חברי הכנסת.

בהוראת ריבלין סולקו מהכנסת כמה לוביסטים שדיברו ביוהרה, ותיארו כיצד הם מפעילים את המחוקקים לטובת האינטרסים הכלכליים של שולחיהם. כמו כן הורחקו כלל הלוביסטים ממזנון חברי הכנסת, מלשכות היו"ר, המנכ"ל, מזכירת הכנסת, המחלקה המשפטית ומרכז המחקר והמידע. ואולם זה רק צעד אחד בדרך לניקיון האורוות. בעיית הלוביסטים לא תיפתר בסגירה של אזורים במשכן בפניהם, אלא בהגברת השקיפות ובמניעת ניגודי עניינים ולחצים בוטים על חברי הכנסת. כך, יש להוציאם מהוועדות בעת ההצבעות ולצמצם לאחד את מספר הלוביסטים של כל בעל עניין המופיע בוועדות.

בנוסף יש להרחיב את חוק הלוביסטים - ולאסור על פעילות הלוביסטים הסמויים. מדובר בפעילי מפלגות ובחברי מרכז המגיעים ללא מעט ישיבות בוועדות ולוחשים על אוזניהם של חברי הכנסת להצביע בעד הצעות כלכליות או נגדן. פעילי מפלגות אלה אינם מחויבים לספר לחברי הכנסת עבור מי הם עובדים. מבחינתם, חברי הכנסת עובדים אצלם, שכן הם יכולים לחרוץ את גורלם בפריימריס. יש להגן אפוא על חברי הכנסת מפניהם. לשם כך יש לאסור על חברי המפלגות לשדל חברי כנסת ושרים לתמוך בהצבעותיהם בנושאים השונים או להתנגד להם. כן יש להטיל סנקציות חריפות על פעילי מפלגות העוסקים בשכנוע עד כדי הגשת תביעות פליליות.

במקביל להחמרת כללי העבודה של הלוביסטים, על נבחרי הציבור להירתם להגברת השקיפות. יש לחוקק חוקים שיחייבו את חברי הכנסת השרים והפקידים הבכירים בממשלה לחשוף את פגישותיהם ושיחותיהם עם הלוביסטים, ולפרסם באתר הכנסת את המסמכים שמגישים להם הלוביסטים.

כמו כן יש לחייב את הח"כים לציין בהצעת חוק או בהצעה לסדר שהם מגישים כי מקור יוזמתם הוא בפעילות לוביסט המייצג בעל עניין - בלי הבדל אם המדובר בגוף כלכלי או בארגון חברתי. חשוב גם להטיל על חברי הכנסת תקופת צינון של שנתיים ממועד פרישתם, כדי שלא יוכלו להשתלב בחברות שאת ענייניהן קידמו בתקופת כהונתם באמצעות פניות שקיבלו מהלוביסטים.

השתלטות הלוביסטים על בית המחוקקים היא תופעה מסוכנת. כדי למנוע את החמרת המצב, אסור להסתפק רק בגינוי הלוביסטים שהתרברבו, אלא יש לתבוע מחברי הכנסת להחיל הגבלות גם על עצמם בקשריהם עם הלוביסטים באמצעות אישור קוד אותי. בהנחה שחברי הכנסת הם משרתי הציבור ולא משרתיהם של אילי ההון - אין להם סיבה לדאגה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker