אי.די.בי מוכרת את מונופול המלט, אך החוב עדיין מאיים עליה - שוק ההון - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

אי.די.בי מוכרת את מונופול המלט, אך החוב עדיין מאיים עליה

משפחת לבנת תרכוש את חברת משאב (55%), השולטת בנשר, מאי.די.בי של נוחי דנקנר לפי שווי של 2.4 מיליארד שקל * אם רשות ההגבלים תאשר את העסקה, היא תסייע לדנקנר לצלוח את 2012 * ואולם, ההתחייבויות של 2013 עדיין מזמנות לקבוצה אתגרים גדולים

7תגובות

>> ביום חמישי האחרון בשעות הערב נרשמה תנועה רבה בחניונים של משרדי קבוצת לבנת ברמלה. הסיבה לזרם המבקרים היתה הרמת כוסית לרגל רכישתה של חברת משאב בידי משפחת לבנת מקונצרן אי.די.בי, שבשליטת נוחי דנקנר - עסקה שצפויה גם לפרק שותפות של תשע שנים בין הצדדים.

כפי שנחשף ב-TheMarker, כלל תעשיות (המוחזקת בידי אי.די.בי פיתוח ב-60.5%) תמכור למשפחת לבנת את השליטה בחברת משאב. במסגרת ההבנות בין הצדדים תרכוש משפחת לבנת בשלב הראשון מכלל תעשיות 55% מהון המניות של משאב תמורת 1.32 מיליארד שקל, המשקף למשאב הפרטית שווי של 2.4 מיליארד שקל. משאב מהווה כ-40% מהשווי הנכסי של כלל תעשיות.

משאב מוחזקת ב-75% בידי כלל תעשיות וב-25% בידי הקונצרן האירי CRH. החברה מחזיקה בבעלות על מונופול המלט נשר, וכן ב-50% בחברת תעבורה אחזקות, העוסקת בשירותי הובלה, תשתיות ולוגיסטיקה, וכן ביבוא ושיווק של משאיות, אוטובוסים וציוד כבד. משאב נחשבת האחזקה העיקרית שאליה לטשה עיניים משפחת לבנת עוד לפני שהופסקו לפני כחודש המגעים בינה לבין אי.די.בי לרכישת השליטה בכלל תעשיות (36%) לפי שווי של 3.8 מיליארד שקל.

עם החתימה אמר צבי לבנת כי "המהלך של רכישת מלוא הבעלות בתעבורה אחזקות בידי משאב יאפשר לנו הקמת קבוצה עסקית, שתכלול את פעילות המלט של נשר ואת הפעילויות המגוונת של תעבורה אחזקות תחת הפלטפורמה של משאב. עם השלמת העסקה הנוכחית אנחנו חוזרים להתמקד בתחומי התשתיות, הלוגיסטיקה וההובלה שאותם הקים אבי, אברהם לבנת".

את תשעת החודשים הראשונים של 2011 סיימה משאב (רק תוצאות נשר ללא תעבורה) עם הכנסות של 1.3 מיליארד שקל ורווח נקי של 149 מיליון שקל. תעבורה סיימה תקופה זו עם הכנסות של 1.85 מיליארד שקל ורווח של 54 מיליון שקל. משאב נחשבת חברה חזקה ויציבה המייצרת מדי שנה תזרים של כמה מאות מיליוני שקלים. החברה חילקה לבעלי מניותיה דיווידנדים בהיקף כולל של 1.8 מיליארד שקל מאז נרכשה בידי נוחי דנקנר ושותפיו ב-2003.

השווי שלפיו משפחת לבנת רוכשת את השליטה במשאב נע סביב הרף העליון של הערכות האנליסטים המסקרים את כלל תעשיות: כ-2-2.3 מיליארד שקל. זאת בהתבסס על מכפיל EBITDA של 6 לנשר ו-5 לתעבורה. שוויים אלו מביאים בחשבון את ההשלכות השליליות העתידיות, בין היתר הרגולטוריות, על ביצועי החברות האלו. תחזיות אלו הן על רקע פגיעה הצפויה ברווחיות העתידית של נשר ותעבורה בעקבות המלצותיה של ועדת טרכטנברג.

עסקה ראשונה עם השותפים באי.די.בי

דנקנר ביצע בשנים האחרונות כמה עסקות בעלי עניין, כמו מכירת האחזקות של כור בבניין HSBC בניו יורק לידי חברה האחות נכסים ובניין, והעברת העסקים הפרטיים ההפסדיים של ישראייר לתוך אי.די.בי פיתוח (החייבת למחזיקי האג"ח כ-6 מיליארד שקל). ואולם בעסקה זו מדובר בראשונה על עסקת בעלי עניין עם שותפיו לשליטה באי.די.בי.

כלל תעשיות תישאר בשלב זה עם אחזקה של 20% במשאב, וכן תחזיק בחברות כמו כלל תעשיות ביוטכנולוגיה, נייר חדרה, גולף, מנועי בית שמש, יפאורה וכיתן (ראו טבלה). הצדדים סיכמו על מנגנוני אופציות המאפשרים לכל צד לקנות או למכור את יתרת האחזקות במשאב בשנים הקרובות, וכן סוכם על היקף הדירקטוריון החדש במשאב ועל הזכויות הנלוות לכל צד (ראו טבלה).

במקביל סיכמו דנקנר ומשפחת מנור על מנגנוני יציאה של משפחת לבנת מגרעין השליטה באי.די.בי; מהלך שישחרר את לבנת מהשתייכות לאותה קבוצת לווים יחד עם אי.די.בי ויקל עליה לקבל מימון בנקאי לצורך השלמת העסקה.

אף שכלל תעשיות תקבל את התמורה בגין העסקה, 1.3 מיליארד שקל בתשלומים, היא צפויה להכיר כבר עם השלמתו של השלב הראשון ברווח (המיוחס לבעלי המניות) של כ-750-850 מיליון שקל, שיוכר במחצית הראשנה של 2012.

רווח זה משקף את הפער בין שוויה ההוגן של יתרת ההשקעה של כלל תעשיות במשאב (נכון לסוף ספטמבר 2011 מסתכמת ב-882 מיליון שקל, שממנה ינוכה חלקה של כלל תעשיות, 45 מיליון שקל, בדיווידנד שתחלק משאב לפני העסקה) והתקבולים ממכירת מניות משאב ללבנת במועד ההשלמה (לרבות שוויים ההוגן של המכשירים הפיננסיים הנגזרים הכלולים במסגרת העסקה), לבין הערך של השקעת כלל תעשיות במשאב במועד השלמת העסקה (בניכוי מסים שוטפים ונדחים).

עם חתימת ההסכם ביום חמישי ציין דנקנר כי המימוש של נכס משמעותי כל כך לקבוצה נועד לשפר את האיתנות הפיננסית של קבוצת אי.די.בי ולהגדיל את היתרות הנזילות של הקבוצה.

תשואות האג"ח הגבוהות של אי.די.בי חוסמות את הדלת למחזר חוב בשוק ההון. בתקופה שבה הבנקים אינם נוחים במתן אשראי עסקי, בוודאי לא לקבוצת לווים כה גדולה כמו אי.די.בי. דנקנר מנסה באחרונה לגייס הלוואה פרטית של כ-200-300 מיליון שקל לאי.די.בי עם ביטחונות מהמוסדיים.

הבעיה הגדולה של אי.די.בי היא מקורות נזילים חסרים של 250 מיליון שקל ב-2012 לאי.די.בי אחזקות ושל 1.3 מיליארד שקל לאי.די.בי פיתוח. ואולם עם השלמתה של עסקת משאב, בגין חלקה בכלל תעשיות (60.5%) תכיר אי.די.בי פיתוח ברווח של 450-540 מיליון שקל.

בעקבות ההפסדים הכבדים שהוכרו בגין ההשקעה של כור בבנק השווייצי קרדיט סוויס, בסוף ספטמבר 2011 היה לאי.די.בי פיתוח גירעון בהון העצמי של 1.65 מיליארד שקל. גירעון זה יקטן בכ-1.2 מיליארד שקל בעקבות ביטול ההפסדים בגין קרדיט סוויס לנוכח יישום תקן 9 במסגרת תקני IFRS. נוסף על כך, מה שקטין את הגירעון בעוד 500-600 מיליון שקל הוא הרווח שתרשום החברה בגין חלקה בעסקת פאנדטק (מיזוגה של החברה הבת פאנדטק לתוך GTCR האמריקאית וכן בשל אימוץ מוקדם של תקן 9 IFRS, המבטל הפסדים לפני שנזקפו לתוך דו"ח רווח והפסד), וכן חלקה בעסקה למכירת השליטה של מכתשים אגן בידי כור לכמצ'יינה הסינית.

כך שאם העסקה למכירת משאב תושלם, יתרת העודפים של אי.די.בי פיתוח תגדל לכ-500-700 מיליון שקל. אי.די.בי פיתוח מחזיקה ביתרות נזילות של יותר מ-800 מיליון שקל, שחלק לא מבוטל מהן היא חייבת לשמור כדי לעמוד באמות מידה פיננסיות שנקבעו בידי הבנקים.

גם בתרחיש אופטימי ובלי שינויים של הרגע האחרון, עדיין מתעוררות שאלות נוספות. למשל, האם הדירקטוריון ובעלי האג"ח של החברה יסכימו לחלוקת דיווידנד לאי.די.בי אחזקות? נוסף על כך, לא ברור עד כמה יתעקש יו"ר רשות ניירות ערך, פרופ' שמואל האוזר, להכניס שינויים בחוק החברות שיגביל את אי.די.בי בחלוקת דיווידנדים בעקבות יישום תקני IFRS כמו תקן 9. כך שאם היא תחלק את מלוא הסכום שתקבל מכלל תעשיות כדיווידנד עשויים להיות חסרים לאי.די.בי פיתוח מקורות לפירעון חובותיה.

בכל מקרה באי.די.בי יצטרכו לבצע מימושים נוספים כדי למצוא מקורות נזילים חסרים של 971 מיליון שקל לאי.די.בי פיתוח עד סוף ספטמבר 2013, ו-350 מיליון שקל לאי.די.בי אחזקות.

עם מכירת השליטה במשאב נפרדת אי.די.בי מהמונופול החזק ביותר שלה, נשר, והיא נכנסת לתקופת המיתון במשק עם חובות כבדים ואחזקות מרכזיות כמו סלקום, שופרסל וכלל ביטוח הנמצאות במחזור עסקי שלילי. כך, על רקע השפעות רגולטריות והשלכות המיזוג עם נטוויז'ן, הודיעה סלקום כי ברבעון הרביעי של 2011 הרווח הנקי יירד לכ-120-130 מיליון שקל.

השפעות המחאה החברתית והפיקוח הרגולטורי על ענף המזון נתנו את אותותיהן גם בתוצאותיה של שופרסל, שסיימה את הרבעון השלישי של 2011 עם ירידה של 59% ברווח הנקי ל-29 מיליון שקל. מגמה זו עלולה להימשך גם ברבעונים הקרובים. הירידות בשוק ההון משפיעות לשלילה גם על כלל ביטוח, וייתכן שיהיו מחיקות נוספות בפעילותה של זרוע הנדל"ן, נכסים ובניין, בלאס וגאס בארה"ב. נוסף על כך, עדיין לא ברור כיצד גנדן תגייס מקורות כספיים לעסקת הרכישה של מניותיה של משפחת לבנת באי.די.בי.

החדשות החיוביות הבודדות לאי.די.בי הן שעד לפרסום הדו"חות החלשים ביום שישי, מניית הבנק השווייצי קרדיט סוויס (המוחזקת בידי כור ביותר מ-2%) עלתה מתחילת השנה בכ-15%. נוסף על כך, חל שיפור במכתשים אגן, שהשליטה בה אמנם עברה לכמצ'יינה הסינית, אך היא עדיין מוחזקת ב-40% בידי כור.

שני הכובעים של לבנת

לבנת צפויה לממן את הרכישה באמצעות הון עצמי, קבלת מימון מבנקאי מלאומי, הפועלים וכן יתכן מגופים נוספים. במועד ההשלמה של השלב הראשון יתפטר צבי לבנת מתפקידו כמנכ"ל משותף בכלל תעשיות, ונציגי לבנת יתפטרו מתפקידיהם כנושאי משרה בחברה ובחברות המוחזקות על ידה (למעט חברות מקבוצת משאב). לבנת היה מצוי למעשה בסוג של ניגודי עניינים במהלך המו"מ. שכן בכובע אחד כמנכ"ל כלל תעשיות הוא היה צריך לדאוג שהעסקה תממש בצורה המיטבית את האינטרסים של החברה, ובכובע השני כבעלים של קבוצת לבנת הרוכשת של משאב, הוא היה צריך לדאוג לאינטרסים אחרים.

צבי לבנת החל לכהן כמנכ"ל משותף בכלל תעשיות ביוני 2003. בתקופה זו רשמה החברה רווח של כ-3 מיליארד שקל; חילקה דיווידנדים לבעלי מניותיה בהיקף של כ-3 מיליארד שקל; ומניית כלל תעשיות הניבה למשקיעיה תשואה (מותאמת דיווידנד) של 190%, לעומת תשואה של 145% שרשם מדד ת"א 100 (שבו נכללת כת"ש) בתקופה זו.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#