להפוך את כספי הפיצויים לחלק בלתי נפרד מהפנסיה

הצורך לסייע לעובד לשרוד כמה חודשים ללא עבודה מחייב שהעובד ימשיך לקבל מעין שכר

מירב ארלוזורוב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים

>> המחלוקת בין ח"כ חיים כץ לפיקוח על הביטוח בשאלה מי יזם קודם את הצעת החוק שמאפשרת משיכה חד פעמית של כספי פיצויי הפיטורים שנחסכו בקופות הגמל לפני 2008, היא משעשעת, אבל מכסה על עניין רציני מאוד. רציני עד כדי שליש מהפנסיה של הציבור, שעלול להתנדף באוויר.

כן, שליש. זהו, בקירוב, הנתח של כספי הפיצויים בתוך החיסכון הפנסיוני. אלא שהנתח הזה מתנהל לפי חוק נפרד, ומשפטית כלל אינו נחשב חלק מהחיסכון הפנסיוני. לכן, כל אדם יכול לבחור למשוך את כספי הפיצויים מיד עם פרישתו לגמלאות או במעבר בין עבודות, ובכך להשמיד לעצמו שליש מהפנסיה. הנתון המצער הוא שרבים וטובים עושים בדיוק את זה. מנהלי החיסכון הפנסיוני מעריכים שרבע מכספי הפיצויים נמשכים לפני גיל פרישה.

מי שמחפש הסברים לקצבה הנמוכה שמקבלים גמלאים רבים בישראל יכול למצוא בפיצויים חלק מהתשובה. עם ישראל מתייחס לכספי הפיצויים כאל מן משמים, או שמא מתנה שהוא מקבל אחת לכמה שנים - כשמחליפים עבודה - לשם רכישת מכונית חדשה, שיפוץ המטבח או פירעון המשכנתא המעיקה. באותה מידה, כספי הפיצויים הנמשכים כמשיכה חד-פעמית, עם ההגעה לגיל פרישה, מוצאים את דרכם לשימושים שונים ומשונים - ורק לא לפנסיה עצמה.

מדובר בשימושים מזיקים לא רק לחיסכון הפנסיוני, אלא גם לרעיון הפיצויים עצמו. כספי הפיצויים נועדו לשמש פיצויים במקרה של פיטורים - כדי לאפשר לעובד לצלוח בשלום את תקופת המעבר בין עבודות. זוהי מטרה סוציאלית חשובה מאין כמותה, אלא שאין כל קשר בינה לבין שיפוץ המטבח, או אף פירעון המשכנתא.

הצורך לסייע לעובד לשרוד כמה חודשים ללא עבודה מחייב שהעובד ימשיך לקבל מעין שכר כל עוד אינו מוצא מקור פרנסה חדש. הפתרון המתבקש, לפיכך, הוא שהפיצויים ישמשו תחליף למשכורת החודשית, וישולמו כמוה: השכר האחרון ימשיך להיות משולם כל חודש כל עוד העובד אינו מוצא לו מקום עבודה חדש.

מנגנון תשלום פיצויים חודשי הוא הדרך הטובה ביותר להשיג את המטרה - לסייע לעובד להמשיך להשתכר למחייתו בתקופת האבטלה. רק שהמנגנון הזה אינו קיים. נכון להיום, לעובד עומדת הזכות, במעבר בין עבודות, למשוך בבת אחת את מלוא הפיצויים שצבר לעצמו במשך שנות עבודה ארוכות. כאמור, כ-25% מהחוסכים לפנסיה אינם עומדים בפיתוי ועושים בדיוק את זה - מושכים את כל הפיצויים ברגע שנקרית בפניהם ההזדמנות, ובכך משמידים לעצמם את החיסכון הפנסיוני.

היה מתבקש לאסור על החוסכים לעולל לעצמם את הנזק הזה. היה מתבקש לקבוע כי הם יוכלו למשוך את כספי הפיצויים, במהלך שנות העבודה וגם לאחר הפרישה לפנסיה, רק כקצבה חודשית בגובה השכר האחרון. מדובר אמנם בהחלטה שמצמצמת את חופש הבחירה של החוסך לפנסיה, ושעולה ממנה ריח רע של פטרנליזם - אבל הרי אי אפשר לומר על הפיקוח על הביטוח שהוא חף מפטרנליזם: הוא נהג בדיוק באותו סוג של פטרנליזם לגבי שני השלישים הנותרים של החיסכון הפנסיוני ב-2008. אז נחקק תיקון 3 המפורסם, שאסר על קבלת כספי החיסכון הפנסיוני כסכום חד-פעמי עם גיל הפרישה, וקבע חובת קבלת הפנסיה כקצבה בלבד (עד תקרה של 4,200 שקל בחודש; מי שיש לו קצבה גדולה יותר, יכול למשוך את היתרה במשיכה חד-פעמית).

אלא שכל זה לא חל על כספי הפיצויים, שכאמור מתנהלים לפי חוק נפרד. החוק מאפשר למשוך את כספי הפיצויים באופן חד-פעמי מיד עם הפרישה לפנסיה, ומאפשר גם לעשות זאת הרבה לפני הפרישה לפנסיה - עם המעבר בין עבודות. הניסיון של הפיקוח על הביטוח להחיל אותו כלל פטרנליסטי גם על כספי הפיצויים, מתוך מטרה ברורה להגן על שליש הפנסיה הנותר, נחסם בהתנגדות של ההסתדרות. בהסתדרות מקדשים את ההטבות השמורות לעובדים, כולל ההטבה שמאפשרת לחוסכים להשמיד לעצמם שליש מהפנסיה בשל החלטות גרועות בכל הנוגע לכספי הפיצויים. זה מאכזב מאוד.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker