סבר פלוצקר: ריכוזיות - תרגיל סמנטי שאין בו דבר. לא צריך ועדת ריכוזיות

התנועה לאיכות השלטון: רוב העיתונים טענו שאין בעיית ריכוזיות ושמדובר בנושא זניח ופופוליסטי

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
ערן אזרן

בכנס שנערך השבוע במוסד נאמן בטכניון בנושא הריכוזיות, מתח סבר פלוצקר, הפרשן הכלכלי של "ידיעות אחרונות", ביקורת חריפה על עבודת עדת הריכוזיות. פלוצקר נמנע עד כה מלהציג עמדות שעשויות לפגוע בראשי הקבוצות העסקיות הגדולות. "כשבוחנים לעומק את המלה 'ריכוזיות' מגלים שמדובר בתרגיל בסמנטיקה שאין בו דבר", אמר פלוצקר. "מתייחסים לריכוזיות כאל מצב שבו כמה חברות גדולות צמחו לממדים גדולים והן מפריעות לתחרות. בכך אני חושב שצריך לטפל, אך לכך צריכה להיות רשות שמטפלת בקרטלים ומונופולים וחקיקה ענפה. תחלופת האליטות בישראל מהירה ומדהימה. זה מערער את טענת ההון-שלטון".

פלוצקר ציין כי בעיית הריכוזיות היא הבעיה החמורה פחות שעומדת בפני המשק, ובוודאי שלא מצריכה הקמת ועדה. "יש המון בעיות. החברה הישראלית היא חברת פערים עם שיעורי עוני גבוהים, בעיה בחינוך, בעיה ברפואה הציבורית, בעיה עם המיעוטים הערבי והחרדי. אחת הבעיות שאינן מטרידות היא תפקוד המגזר העסקי. כמעט שאין אבטלה, המשק עומד על הרגליים".

פלוצקר, הפרשן הבכיר של "ידיעות אחרונות" פרסם בשנתיים האחרונות שורה ארוכה של מאמרים, בהם טען שוועדת הריכוזיות מיותרת. בין השאר, המשיל את תפקידה ל"ועדה לחקר חייזרים". פלוצקר טען שמדובר בנושא שלא קיים, או לחלופין בעיה שולית.

עו"ד נילי אבן-חן, מהתנועה לאיכות השלטון, שעלתה לנאום אחרי פלוצקר, הציגה באירוניה כותרות מהעיתונות מהתקופה האחרונה - בין היתר גם מ"ידיעות אחרונות", שבהן כונתה ועדת הריכוזיות "ועדה לחקר חייזרים" ו"הוועדה המיותרת ביותר", וכותרות נוספות שבהן נטען כי נושא הריכוזיות הוא "נושא זניח", "פופוליזם אפל", "סיסמה מופרכת" ועוד.

בנוסף, אבן-חן טענה שהמלצות הוועדה להחמיר את כללי הממשל התאגידי נידונו לכישלון. "עוד מגדלי שמירה שינסו לשמור על הפירמידות לא יעזרו", אמרה. "הציבור הוא לא מיעוט שצריך להגן עליו. הוא מחזיק ברוב הכסף. צריך להכיל את העיקרון הדמוקרטי - קול אחד, מניה אחת. שנית, ניתן לפרק את הפירמידות דרך חקיקת חוק נגד חברות אחזקה. שלישית, ניתן לפגוע בתמריצים - הטלת מס על דיווידנדים או איסור על עסקות בעלי עניין".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker