למשקיע הישראלי אין סבלנות

הישראלים עוזבים את הקרנות כעבור שנה - לחוסר הסבלנות יש מחיר גבוה

ירון דייגי, מנכ''ל הראל פיא קרנות נאמנות
ירון דייגי

>> "שוק ההון הוא כלי להעברת כסף ממשקיעים נמהרים למתמידים" - כך כתב וורן באפט במכתבו השנתי למשקיעים ב-1991. העיקרון שמובע במשפט זה הוא אחד הבודדים שעומד במבחן התוצאה: כדי להרוויח בהשקעות נדרשת התמדה.

מחקרים רבים בנושא מעידים כי רוב המשקיעים אינם מצליחים להתמיד בהשקעותיהם, ולכן ביצועי ההשקעות שלהם נמוכים משמעותית מתשואת השוק. מדוע משימת ההתמדה בהשקעות כה קשה? ראשית, חלק מהמשקיעים מנסים לתזמן את השוק, ניסיון שלרוב מוביל לכישלון. היתר אינם מצליחים להתמיד בשל התנודות החדות בשווקים, תנודות שיוצרות אפקט פסיכולוגי המקשה על יכולת ההתמדה בהשקעות.

איש לא יודע לתזמן את השוק

במחקר שביצענו באחרונה בפסגות בחנו את משך ההחזקה הממוצע של משקיעים בקרנות נאמנות בישראל ביחס למדינות בחו"ל. מצאנו שהמשקיעים בגרמניה ובצרפת מחזיקים בקרנות כחמש שנים בממוצע. בשבדיה ההתמדה אף רבה עוד יותר, עם החזקה ממוצעת של יותר מ-15 שנה, ואילו המשקיע הישראלי מחזיק בקרן נאמנות בממוצע שנה אחת בלבד. לאור הפער האדיר במשך ההשקעה הממוצע בין ישראל למדינות אירופה עולה השאלה, אילו צעדים נדרשים כדי להגדיל את יכולת ההתמדה של המשקיעים כאן?

כלי אפקטיבי להגדלת המעורבות וההבנה של הציבור בתחום החיסכון הוא חינוך פיננסי. בשבדיה, שבה יושמה בשנות ה-80 תוכנית חינוך פיננסי רחבת היקף, נוצרו במהלך השנים התנאים המתאימים להתמדה בהשקעות - ולראיה משך ההחזקה הארוך של הציבור השבדי במוצרים פיננסיים. בישראל לעומת זאת הושקה תוכנית ראשונה מסוגה ב-2010, כך שאת הפירות הראשונים נתחיל לראות רק בעוד כמה שנים.

בינתיים אתמקד בכלים שניתן ליישם בטווח המיידי. הראשון, שנמצא אפקטיבי במחקר שביצענו, הוא מתן הטבות מס למשקיעים מתמידים. העיקרון פשוט: משקיעים מתמידים משלמים שיעורי מס מופחתים בהשוואה לעמיתיהם חסרי הסבלנות. בעולם לא חסרות דוגמאות לאפקטיביות של תמריצי המס. בארה"ב על רווחי הון מהשקעות לטווח של עד שנה משלמים מס גבוה, ואילו עבור רווחים מנכסים שהוחזקו לתקופה של יותר משנה ישולם מס מופחת בשיעור של 15%. גם בצרפת מעניקים הטבות למשקיעים המתמידים באמצעות דיפרנציאציה בשיעורי המס לפי טווחי השקעה, כאשר רווחים מהשקעה לתקופה של שמונה שנים ומעלה פטורים לחלוטין ממס.

לצד הטבות המס, כלי נוסף שבו משתמשים יצרני המוצרים הפיננסיים הוא מתן הטבות למשקיעים בכפוף למשך זמן ההחזקה של המשקיע במוצר. בישראל יצרו הבנקים מנגנון תגמול לחוסכים מתמידים, שבמסגרתו נהנים החוסכים ממענק כספי או ריבית גבוהה יותר בתום התקופה.

ומה לגבי שוק ההון? הגיע הזמן ליישם את התובנות גם במוצרי החיסכון לטווח קצר בישראל. הפתרון שלדעתנו יאפשר למשקיעים להתמיד בהשקעה הוא מתן הטבה בדמות עלויות השקעה פוחתות ככל שמשך ההשקעה ארוך יותר. כך, משקיע סבלני שירכוש יחידות בקרן ויחזיק בהן למשך שנה ויותר, ייהנה מעלויות השקעה נמוכות יותר. רשות ני"ע מקדמת בימים אלה תיקון לחוק שיאפשר מתן הטבות למשקיעים מתמידים, ולטעמנו מדובר בצעד מבורך לעידוד התמדה של משקיעים בשוק ההון.

לסיכום, התמדה היא עיקרון מרכזי כדי להשיג תשואה חיובית בהשקעה. הגברת יכולת ההתמדה של המשקיעים עוברת דרך החלת חינוך פיננסי לחוסכים ומתן הטבות מצד המדינה ומצד יצרני המוצרים לחוסכים מתמידים. כלים אלה יאפשרו ליועצי ההשקעות לסייע ללקוחותיהם להתמיד בהשקעותיהם, וכך יקטן מספר המשקיעים הנמהרים ויגדל מספרם של המתמידים.

-

הכותב הוא מנכ"ל פסגות קרנות נאמנות. אין לראות במאמר המלצה למכירה או רכישה של ני"ע או ייעוץ השקעות כלשהו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker