הפיקוח על הביטוח בוחן: מלכ"רים ינהלו את החיסכון הפנסיוני

הצעה נוספת שהפיקוח על הביטוח עשוי לשקול היא הטלת חובה על הגופים המוסדיים להציע מסלולי השקעה מוזלים

מירב ארלוזורוב

>> הסערה סביב תפקוד הגופים המוסדיים בישראל - בשל ריבוי הסדרי החוב מחד ושיעור דמי הניהול הגבוה מאידך - אינה פוסחת על אגף הפיקוח על הביטוח במשרד האוצר. בתום יותר משנת עבודה צפוי הפיקוח להציג בקרוב את הצעתו להפחתת תקרת דמי הניהול המותרת, ובמקביל בוחן הצעות מרחיקות לכת לשינוי מבנה הגופים המוסדיים.

בפיקוח לא מאמינים בהפחתה דרסטית של דמי הניהול. תחת זאת, הם בוחנים הצעות לשינויים מבניים במבנה הגופים המוסדיים, שעשויים להביא להתגברות התחרות ולשינוי בתפקוד המוסדיים. מדובר במספר רב של הצעות, שכולן נמצאות בשלב התחלתי של בחינה - אין כל ודאות כי הצעה כלשהי תתקבל בסוף. עם זאת, מדובר בהצעות שצריכות להיחשב מהפכניות, ועצם הבחינה שלהן על ידי הפיקוח היא כבר מרחיקת לכת.

בין ההצעות הנבחנות היא מתן אפשרות למוסדות ללא כוונת רווח (מלכ"רים) לנהל חיסכון פנסיוני - זאת, לעומת המצב הקיים כיום שבו רק גופים למטרות רווח (חברות ביטוח וחברות ברוקרים) מנהלים את החיסכון הפנסיוני. בכך שונה ישראל באופן בולט ממדינות אחרות בעולם, שבהן חלק גדול מהחיסכון הפנסיוני מנוהל בידי מלכ"רים, כמו קרנות הפנסיה של המדינות בארה"ב, וכן קרן הפנסיה של עובדי מדינת קליפורניה, קרן קלפרס, שהיא אחת מקרנות הפנסיה הגדולות והמפורסמות בעולם.

פעילות המלכ"רים בתחום הפנסיה בישראל מצומצמת כיום רק לגופים סגורים לציבור הרחב - קופות גמל מפעליות (קופות גמל של מפעלים גדולים), וקרן הפנסיה עמיתים (מנהלת את נכסי קרנות הפנסיה הוותיקות שבהסדר). גם קופות הגמל המפעליות וגם עמיתים מתגאים בביצועי השקעה טובים, וזאת תוך גביית דמי ניהול נמוכים מאוד. עם זאת, צריך לזכור כי מדובר בגופים שלא עוסקים בשיווק וגיוס לקוחות חדשים, וכיום עיקר ההוצאה של הגופים המוסדיים היא על שיווק. כך שקשה להסיק מההוצאה הנמוכה של גופים אלה לגבי דמי הניהול הראויים להיגבות.

הצעה נוספת, שהפיקוח על הביטוח אינו פוסל על הסף, היא הטלת חובה על הגופים המוסדיים להציע מסלולי השקעה מוזלים. הכוונה היא למסלולי השקעה צמודי מדדי ניירות ערך (תעודות סל), שאינם דורשים השקעת משאבים בניהול ההשקעות. במסלולים אלה תיחסך עלות ניהול ההשקעות. עם זאת, מאחר שמרבית ההוצאה כיום היא על שיווק ולא על ניהול השקעות, ייתכן שיהיה מקום לפטור מסלולים אלה מהוצאות השיווק. למשל, בדרך של הפיכתם למסלולים המוצעים למכירה דרך האינטרנט בלבד, ורק לבקשת הלקוחות.

פועל יוצא מכך הוא שאלת מעמדם של סוכני הביטוח, שהם כיום צינור השיווק וההפצה העיקרי של הגופים המוסדיים - וגם רכיב ההוצאה הכבד ביותר בדמי הניהול. סוכני הביטוח מקבלים כיום עד מחצית דמי הניהול הנגבים, עבור כל לקוח שהם מביאים, כך שעלותם מגיעה בקלות ל-0.5% מתוך דמי הניהול. לא ברור כיצד ניתן להביא להוזלת עלות השיווק הכבדה של סוכני הביטוח, ואם הפיקוח על הביטוח עשוי לשקול לחזור למודל המקורי שוועדת בכר כיוונה לו - הפיכת סוכני הביטוח ליועצים במקום למשווקים.

בנוסף, הועלו בפני הפיקוח הצעות לשינוי במבנה דמי הניהול: במקום הוזלת דמי הניהול, שימוש בדמי הניהול כמכשיר לשיפור איכות ניהול ההשקעות באמצעות קשירת דמי הניהול לביצועים (רווחי תיק הפנסיה). עם זאת, נראה כי הפיקוח מתנגד לכך בשל חוסר ההצלחה של מודל ההשתתפות ברווחים, שנוסה בעבר בפוליסות של חברות הביטוח, וכן חוסר הניסיון עם מודלים כאלה בעולם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום