גז, שקרים ו-14 מיליון דולר: התיווך במירה ושרה מגיע לביהמ"ש - שוק ההון - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן
בלעדי

גז, שקרים ו-14 מיליון דולר: התיווך במירה ושרה מגיע לביהמ"ש

תרמיות, איומים וכסף גדול: מנדל מוצ'קין שתיווך בעסקה שבה רכשו עופר נמרודי וצחי סולטן את השליטה ברישיונות חיפושי הגז, קיבל בתמורה אחוזים בחברת הכשרה אנרגיה ■ ואולם עו"ד רונן אורן טוען כי הוא זה שהעמיד הון עצמי של 14 מיליון דולר וכי מוצ'קין הונה אותו

17תגובות

פרשת המכירה של רישיונות חיפושי הגז הימיים מירה ושרה מחברת פטרומד הקנדית לידיהם של עופר נמרודי וצחי סולטן היתה מורכבת ומסועפת. ידיים רבות בחשו בעסקה, שבסופה רכשו נמרודי וסולטן (באמצעות הכשרה אנרגיה ומודיעין בהתאמה) את מרבית האחזקות ברישיונות תמורת 16.1 מיליון דולר, וכמה חודשים מאוחר יותר ביצעו הנפקות של מאות מיליוני שקלים בבורסה המקומית.

העסקה הסבוכה, שנחתמה כבר לפני כמעט שנתיים, הנפיקה כמה סכסוכים כספיים, כמו דרישתם של הגיאולוגים דיוויד פיס ופרנטיס טומלינסון לקבל נתחים מהרישיונות, תביעתה של דש אייפקס לקבל עמלות תיווך ואפילו סכסוך פנימי בחברה הקנדית בונטאן, שהחזיקה ברישיונות בשלב מסוים. רשות המסים פתחה בחקירה לאחר סגירת העסקה, ואיש העסקים דוד ואנונו, שהיה אחד המתווכים בעסקה, נחקר.

מוטי קמחי

גם שמם של האחים החב"דניקים האמריקאים מנדל ולוי מוצ'קין הוזכר לא פעם ביחס לעסקת פטרומד. האחים מוצ'קין, המוכרים בשוק חיפושי הגז והנפט כבעלי חברת אבניו המונפקת בארה"ב, ששלטה עד לאחרונה בבארות הנפט המיתולוגיות בשדה חלץ בדרום, היו נדבך מרכזי בעסקה וזכו בסיומה לאחוזים בחברה החדשה שהקים והנפיק נמרודי, הכשרה אנרגיה. אלא שמתביעה שהגיש עו"ד רונן אורן לבית המשפט המחוזי מרכז, נגד מנדל מוצ'קין, עולה תמונה סבוכה בהרבה - כזו הכוללת לכאורה תרמיות, איומים וכסף גדול.

"מעשה תרמית מכוער"

אורן טוען כי העמיד 14 מיליון דולר לטובת העסקה, ושבלעדיו היא לא היתה יכולה לצאת לפועל, אך רומה על ידי מוצ'קין לחשוב כי העסקה לא צלחה. לפי התביעה, אורן "נדהם לגלות כי הונה ורומה על ידי הנתבעים במעשה תרמית מכוער ונואל שתוכנן היטב על ידיהם. הנתבעים ביצעו בפניו מצגים שקריים שלפיהם לא בוצעה עסקה ברישיונות שרה ומירה וכי היוזמה לא צלחה, כאשר המצב האמיתי לאשורו היה בגדר ההפך המוחלט. היוזמה דווקא קרמה עור וגידים, והולידה עסקה לתפארת ברישיונות שרה ומירה שהעשירה את הנתבעים במיליוני שקלים".

על פי כתב התביעה, "ארז פנה למוצ'קין, שככל הנראה היה האדריכל של מעשי המרמה, ביקש לדעת כיצד ומדוע הונו אותו, ודרש לקבל את התמורה המגיעה לו על פי ההסכם. חמור מכך, מוצ'קין אף פנה לגורמים עברייניים מהעולם התחתון וניסה באמצעותם לאיים על התובע ולהניא אותו מדרישתו לקבל את התמורה המגיעה לו".

הכשרת הישוב

וזהו הסיפור שמגולל אורן בתביעה: בתחילת 2010 יצר עמו קשר מנדל מוצ'קין דרך משה הרשברג, גם הוא מתווך בעסקה. מוצ'קין והרשברג סיפרו לאורן בסודי סודות כי קיים חלון הזדמנויות קצר לרכישת הרישיונות הימיים מירה ושרה או לביצוע עסקה בהם. זאת מכיוון שפטרומד חייבת 16 מיליון דולר לגורמים שונים שמעכבים את תוכנית העבודה שלה, וקיים חשש כי משרד התשתיות ייקח בחזרה את הרישיונות ויחלק אותם מחדש בחינם.

אבל למוצ'קין היתה בעיה. פטרומד התנתה את הכניסה למשא ומתן בהוכחת יכולת כלכלית בסך 14 מיליון דולר. כדי להיכנס למשא ומתן היה על מוצ'קין והרשברג להמציא מכתב PoF (Proof of Funds) שיצורף למכתב הכוונות, ויוכיח כי קיימים 14 מיליון דולר נזילים בחשבונה של חברה זרה, שאינה ישראלית, לטובת הפרויקט. הבעיה של מוצ'קין לפי כתב התביעה היתה "כי היה חסר אמצעים כלכליים", וניסיונות רבים שלו לקבל מכתב כזה מגורמים שונים לא צלחו. כאן נכנס לתמונה אורן, שהעמיד מכתב כזה בשמה של חברה זרה בבעלותו, יותם הולדינגס הרשומה באיי סיישל, ב-23 בפברואר 2010.

בתמורה להעמדת הגב הכלכלי ביקש אורן 5% מהרישיונות. התובעים סירבו לתת לו עמלה כזו, וטענו כי "מדובר בעסקה שיש לה פוטנציאל ענק של מיליוני דולרים", ולבסוף סיכמו הצדדים על 2% מהרישיונות.

חמושים בעותק המקורי של הוכחת היכולת הכלכלית ומכתב הכוונות מאת יותם הולדינגס, נסעו מוצ'קין והרשברג לארה"ב כדי לנהל מו"מ עם פטרומד. בדרך, כך מתואר בכתב התביעה, אירעה התאונה הבאה: ב-PoF נפלה טעות סופר, כך שהסכום שהופיע היה 1.4 מיליון דולר במקום 14 מיליון דולר. לאחר שהטעות התגלתה על ידי חברת פטרומד התקשרו מוצ'קין והרשברג לאורן בבהילות באמצע הלילה, וזה נסע למשרדו והוציא מכתב מתוקן.

"אין שום דבר"

זמן מה לאחר מכן פנה אורן למוצ'קין והרשברג וביקש לברר אודות התקדמות העסקה, ואלה ענו כי העניין נראה קשה ולא נראה להם שתצמח עסקה. אורן ממשיך ומתאר כי כמה שבועות לאחר מכן הגיע הרשברג למשרדו וטען כי היוזמה העסקית לא התרוממה. "אנשי פטרומד קשים ולא הגיוניים, לא יצא מהם כלום והם יורדים מהעניין. אין כלום, אין שום דבר", מצטט אורן את דברי מוצ'קין.

מכיוון שכך ביקשו מוצ'קין והרשברג מאורן לבטל את ההסכם ולקרוע אותו, ובאותו מעמד גם לרכוש את יותם הולדינגס לצורך מטרות עסקיות אחרות. אורן (שרחש אמון רב לנתבעים, לדבריו) הסכים, קרע את המקור (כאשר הוא שומר לעצמו עותק) והעביר לידיהם את יותם הולדינגס (כבר ללא הכסף) תמורת עשרת אלפים דולר לכיסוי הוצאות ההקמה וההחזקה של החברה.

רק מאוחר יותר נודע לאורן כי באותה העת שבה בוטל ההסכם "פעלו הנתבעים בסתר ובמלוא הקיטור ככאשר הם מנהלים מו"מ עם פטרומד מחד, וככל הנראה לאחר שהגיעו להסכמות כלשהן בדבר השתלטות על הרישיונות החלו במו"מ נוסף עם קבוצת משקיעים בראשות עופר נמרודי והכשרת היישוב כדי למכור להם את הרישיונות. הנתבעים הסתירו ממנו כי בניגוד למצגי הכזב שלהם, היוזמה העסקית דווקא קרמה עור וגידים ובהמשך הפכה לעסקה ממשית שהניבה לנתבעים רווח של מיליונים רבים בכספים ובמניות, שאותם ביקשו לשמור לעצמם תוך גזילת חלקו של התובע".

"מנדל הוליך שולל את כולם"

אורן התחיל לאסוף את חלקי הפאזל מאנשים שונים. הוא שמע שמוצ'קין ביצע עסקה גדולה הקשורה לנמרודי ופטרומד והחל לחשוד, פנה למוצ'קין בבקשה לברר את העניין אך האחרון "התחמק והתנהג בעמימות". כמה חודשים מאוחר יותר שוחח עם הרשברג, ששפך בפניו את מר לבו והודה כי "מנדל הוליך שולל את כולם וביצע עסקת ענק ברישיונות". אורן הזועם פנה למוצ'קין, שניסה להרגיע אותה והפנה אותו אל אדם בשם רועי חיון, שאמור היה לרכוש ממוצ'קין מניות של הכשרה אנרגיה. לדברי אורן, לאחר שמוצ'קין ערך עסקות שונות ב-40% שקיבל ממניות חברת הכשרה אנרגיה, שאת חלקן מכר לנמרודי עצמו, נותר עם 2% בלבד מהחברה, ששוויים בבורסה כיום הוא כ-14 מיליון שקל.

מוטי קמחי

בתביעה מבקש אורן לפסוק כי המניות הנותרות יועברו אליו. בחודש שעבר נתן השופט עופר גרוסקופף פסק דין חלקי בהעדר התייצבות והגשת כתב הגנה של מוצ'קין. השופט נתן צו אכיפה שלפיו על מוצ'קין להעביר לידי אורן את מניותיו בהכשרה אנרגיה, יחד עם הוצאות משפט בסך 75 אלף שקל. עם זאת, אורן עדיין לא הצליח לאתר את מוצ'קין כדי לממש את פסק הדין. מוצ'קין שנמצא בארה"ב הגיב באמצעות עו"ד מרדכי ציבין (שאינו מייצג אותו בתיק זה): "מטעמים שאינם תלויים בי לא הוגש כתב הגנה, דבר שאעשה בהקדם. אני בטוח שטענותי יתקבלו על ידי בית המשפט".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#