יצחק אילן ויעקב רז צפויים להצטרף לגבי אשכנזי בדירקטוריון חברת שמן

חברת חיפושי הנפט ממשיכה לצרף לשורותיה בכירים ביטחוניים: אילן היה בעבר סגן ראש השב"כ, ורז הוא יו"ר נמל אשדוד היוצא ולשעבר ראש אגף התנועה במשטרה

ליאור זנו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
ליאור זנו

>> חברת חיפושי הנפט שמן, שבשליטת חיים לייבוביץ', אברהם נניקשווילי וג'קי בן זקן, ממשיכה להגדיל את מספר הבכירים הביטחוניים לשעבר בשירותיה - שלחלקם יש היכרות אישית עם בעלי השליטה בחברה.

אתמול הודיעה החברה, שבראש הדירקטוריון שלה עומד הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי, על רצונה למנות שני דירקטורים חדשים: יצחק אילן, סגן ראש השב"כ לשעבר ומי שהפסיד ברגע האחרון ליורם כהן במירוץ לראשות הארגון, ויעקב רז, יו"ר נמל אשדוד היוצא ולשעבר ראש אגף התנועה במשטרה.

אילן (55) הוא תושב אשדוד ויליד גיאורגיה, כמו נניקשווילי. הוא דובר חמש שפות, ובנעוריו היה אלוף ברית המועצות במדעים מדויקים לבני גילו. הוא עלה לישראל ב-1973, וב-1982 הצטרף לשב"כ ומילא בו שורת תפקידים בכירים. בין השאר דובב את המרגל הסובייטי שבתי קלמנוביץ', גם באמצעות ניצחון עליו בשחמט, ופיקד על מבצעי חיסולם של "המהנדס" יחיא עייש באמצעות טלפון ממולכד וראאד כרמי באמצעות לבנה ממולכדת. ראש השב"כ לשעבר אבי דיכטר אמר עליו כי הוא "מנהל מוערך - קפדן, אבל הגון, מסור ואבהי".

יעקב רז, חבר הדירקטוריון השני שמבקשת החברה למנות, בילה גם הוא בשנים האחרונות באשדוד, אם כי הוא אינו מתגורר בה, אלא בשכונת המשתלה בתל אביב. רז (62) פרש באחרונה מראשות דירקטוריון נמל אשדוד, לאחר מלחמה של ממש בין שר התחבורה ישראל כץ, שביקש להאריך את כהונתו, לשר האוצר יובל שטייניץ שהתנגד לכך. כשהדיון הגיע לבסוף לוועדה למינוי בכירים, התחרט רז ומשך את הבקשה.

במחצית 2007, שמונה חודשים טרם מינויו כיו"ר הנמל, השתחרר רז ממשטרת ישראל לאחר שירות של 31 שנים, שבהן כיהן בתפקידי מפקד המרחבים דן וירקון, סגן מפקד מחוז מרכז, ראש אגף התנועה וראש אגף תכנון לוגיסטי. פרשה מפורסמת שנקשרה בשמו של רז היתה ענידת כנפי צניחה על מדיו במשך שנים, מבלי שסיים קורס צניחה. לאחר שהתגלתה הפרשה, נשלח רז לקורס צניחה.

כדירקטורים חיצוניים מבקשים בשמן למנות את נירה דרור, המכהנת גם כחברת דירקטוריון בבנק הפועלים, ואת יצחק קיאלי, לשעבר מנכ"ל פזגז ירושלים.

משמן נמסר כי "הרקורד של ניצב בדימוס יעקב רז ושל מר יצחק אילן מדבר בעד עצמו. מדובר בשני אנשים בעלי ניסיון ניהולי עשיר, כישורים מגוונים והשכלה גבוהה, שיש ביכולתם לתרום רבות לחברה ולאתגרים המורכבים הניצבים בפניה. דירקטורים אלה אינם ממונים על ידי החברה, הדירקטוריון או בעלי השליטה, אלא אך ורק על פי המלצת המשקיעים הפרטיים שהשקיעו בהנפקה הפרטית".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker