שר אוצר חדש יחזור לתקציב חד-שנתי

קשה להאמין שהממשלה החדשה שתיבחר תסכים לתקציב דו-שנתי שכבר הוכן

מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
מוטי בסוק

שר האוצר, יובל שטייניץ, סבור כי "ההמצאה שלו", התקציב הדו-שנתי, היא לכל הפחות המצאת העשור בכלכלה העולמית. בינתיים אף מדינה מלבד ישראל לא אימצה אותה, וסביר להניח כי כשיתמנה שר אוצר חדש במקום שטייניץ, תחזור ישראל לתקציב חד-שנתי.

יש מעט יתרונות בתקציב דו-שנתי, והרבה חסרונות. היתרון הגדול של תקציב רב-שנתי הוא מתן אופק ראייה כלכלי ארוך יותר. החיסרון הגדול שלו הוא שהחיים דינמיים, השינויים בכלכלה ובחברה מהירים, ותקציב דו-שנתי אינו מספיק לעקוב אחריהם.

לפיכך נדרשה הממשלה רק באחרונה לקיים ישיבה מתוחה להסטת 5.4 מיליארד שקל בתקציב 2012, הקטע השני בתקציב 2011-2012, ושר האוצר נדרש להופיע בישיבה מיוחדת של ועדת הכספים, כדי להודיע על התחזיות החדשות של הממשלה ל-2012. לא מן הנמנע כי במהלך השנה הממשלה תידרש להתאמה או להתאמות נוספות בתקציב 2012 ולעדכונים נוספים בתחזיות, שכן היה קשה מאוד לחזות באמצע 2010 (כשתקציב 2011-2012 גובש) מה יקרה ב-2012.

יובל שטייניץצילום: אמיל סלמן

ישראל יכולה ללמוד עד כמה קשה לחיות עם תקציב רב-שנתי מהמאמצים שהיא עשתה ועושה להנהיג תקציב כזה לצה"ל. צה"ל פועל לפי תוכניות חומש. ועדת ברודט קבעה, והממשלה אישרה, תקציב לעשר שנים למערכת הביטחון, במטרה לאפשר לה לחיות עם תוכניות ארוכות טווח. ולמרות זאת, כל שנה, ועל פי רוב מדי כמה חודשים, נעשים שינויים בתקציב מערכת הביטחון, שמכניסים שוב ושוב את הצבא לסחרור תקציבי.

אם הדברים תלויים בשר האוצר לבדו, או במשרד האוצר, קרוב לוודאי שגם התקציב הבא יהיה דו-שנתי. אף שהפקידות הבכירה באוצר אינה רואה עין בעין את נושא התקציב הדו-שנתי, גם היא מפיקה יתרונות רבים מהעובדה כי היא נדרשת להכין תקציב רק אחת לשנתיים. כך יש לאוצר פחות עבודה ומופעלים עליו פחות לחצים.

אבל התקציב אינו תלוי רק במשרד האוצר. הוא צריך לעבור את ראש הממשלה ואת משרדי הממשלה, ולהם יש השגות עקרוניות לא מעטות בנושא התקציב הדו-שנתי. הוא צריך לעבור את שולחן הממשלה, ושם ההשגות גדולות יותר. התקציב הדו-שנתי יצטרך לעבור גם את הכנסת, וספק אם יזכה לאישורה, שכן כל הסימנים מראים כי הכנסת מעדיפה תקציב חד-שנתי, מסיבות עקרוניות ומסיבות של כוח.

ויש בעיה נוספת שעומדת בפני תקציב דו-שנתי, אולי הבעיה בה"א הידיעה: הבחירות. בין שהבחירות הקרובות לכנסת ייערכו בסוף 2012, כפי שחלק מהפרשנים הפוליטיים חושבים, ובין שייערכו במועדן ב-2013, התקציב הבא יאושר בממשלה באוגוסט ולכל המאוחר בספטמבר - כלומר בכל מקרה לפני הבחירות.

קשה להאמין שהממשלה החדשה שתיבחר, בסוף 2012 או ב-2013, תסכים לקבל תקציב דו-שנתי שהכינה לה הממשלה הקודמת. תקציב הוא מכשיר העבודה העיקרי של הממשלה. אף ממשלה לא תסכים שממשלה אחרת תקבע לה תקציב לחצי או שליש מהקדנציה שלה. את זה יודע גם שר האוצר, ויודעים גם בכירי משרדו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker