איכות ניהול הפנסיה שלנו - בינונית בלבד

התשואות בחיסכון הפנסיוני נמוכות - בגלל רווח נמוך מדי על ניהול ההשקעות

מירב ארלוזורוב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מירב ארלוזורוב

>> כמה אנחנו באמת מרוויחים על החיסכון הפנסיוני שלנו? כנראה פחות ממה שאנחנו חושבים. לפי נתוני המפקח על הביטוח במשרד האוצר, בעשור האחרון היו התשואות השנתיות הממוצעות 7.32% בקרנות הפנסיה, 6.48% בקופות הגמל ו-7.37% בביטוחי המנהלים.

תשואות אלה משקפות את הביצועים של מנהלי החיסכון הפנסיוני ב-2002-2011, שנים שהיו סוערות ומגוונות ביותר. בתקופה זו חווה שוק ההון שתי מפולות, ב-2002 וב-2008. הוא חווה גם שנים של גאות - 2005 ו-2009. אף שעשר שנים אינן תקופה ארוכה דיה כדי לבדוק ביצועים פנסיוניים, הרי שהשונות הרבה בתפקוד השוק באותו עשור עשויה לתת לנו מושג לגבי יכולות הניהול של הגופים המוסדיים שמנהלים את הפנסיה שלנו.

החישוב, יש לציין, מתבסס על מאגר התשואות של אפיקי החיסכון הפנסיוני כפי שהוא מדווח באתר הפיקוח על הביטוח מאז 1999. אלה הן מערכות נתונים פתוחות לקהל הרחב, המוצגות תחת השמות גמל-נט, ביטוח-נט ופנסיה-נט. בשלוש המערכות המפקח על הביטוח עושה לעצמו חיים קלים יחסית: הוא מפרסם רק את נתוני התשואה הבסיסיים ביותר - נתונים שאינם צמודים למדד המחירים לצרכן (תשואות נומינליות), ונתוני הרווח הגולמי בלבד, לפני ניכוי דמי הניהול (תשואות ברוטו).

מבט על הנתונים, לפיכך, מספק לנו קודם כל השוואה בין ביצועי ההשקעה הבסיסיים של מנהלי הפנסיה שלנו: כמה כל אחד מהם מצליח להרוויח על תיק ההשקעות שלו. ההשוואה מלמדת כי קופות הגמל מפגרות בביצועיהן אחרי ביטוחי המנהלים וקרנות הפנסיה, וזאת בניגוד למצב ששרר בעבר. בהחלט ייתכן כי ההידרדרות של קופות הגמל, שנהפכו למוצר שהציבור כבר אינו רוצה בו ולכן ממעט להפקיד בהן כספים, הביאו גם להפחתת ההשקעה הניהולית בהן.

הנתונים גם מלמדים כי הביצועים של קרנות הפנסיה ושל ביטוחי המנהלים - שני מוצרי הפנסיה המובילים כיום - כמעט זהים. זהו ממצא מפתיע לאור העובדה ששליש מנכסי קרנות הפנסיה מופקד באג"ח ממשלתיות, שמבטיחות תשואה של 4.86% (אג"ח מיועדות). ניתן היה להניח כי ההשקעה באג"ח המיועדות תפגע בתשואה של קרנות הפנסיה - זהו נכס חסר סיכון, ונכס לא מסוכן בדרך כלל משלם תשואה נמוכה. או בניסוח הפוך: היומרה של מנהלי ההשקעות בתחום הפנסיה היא להצליח להניב באמצעות שוק ההון רווחים גבוהים יותר מאלה של אג"ח המדינה.

הנתונים מלמדים שלא כך הם פני הדברים, לפחות בכל הקשור לאג"ח המיועדות הנושאות תשואה גבוהה במיוחד. המסקנה היא שהאג"ח המיועדות הן מתנה ממשית שהמדינה משלמת לחוסכים באמצעות קרנות הפנסיה - וקרנות הפנסיה בלבד. המסקנה הנוספת היא שאיכות ניהול ההשקעות בתחום הפנסיה אינה מרשימה דיה.

על פניו, מרוץ איכות ניהול ההשקעות הבסיסי מלמד על עדיפות לקרנות הפנסיה על פני ביטוחי המנהלים, ועל פיגור של קופות הגמל. עם זאת, המרוץ הזה אינו רלוונטי. זהו מרוץ של פרסי הצטיינות למנהלי החיסכון הפנסיוני שאינו נוגע לציבור העמיתים שלהם. נזכיר כי העמיתים משלמים מכיסם את האינפלציה (הוצאותיהם גדלות עם האינפלציה), וגם את דמי הניהול. התשואות ברוטו, אם כן, הן לא יותר מטפט על הקיר. מה שנכנס לכיסו של החוסך, לאחר עשרות שנים של חיסכון, הוא התשואות הריאליות בניכוי דמי הניהול (תשואות נטו).

מתשואה של 7% צריך, לפיכך, לנכות אינפלציה שנתית ממוצעת של 2%-2.5 בעשור האחרון. אחר כך צריך לנכות את דמי הניהול. בחישוב גס, דמי הניהול בקרנות הפנסיה הם כ-1%, בקופות הגמל - כ-1.5%, ובביטוחי המנהלים - כ-2%. זהו חישוב גס, שעושה עוול לקרנות הפנסיה (ממוצע דמי הניהול שלהן היה נמוך יותר לאורך העשור) ומיטיב עם ביטוחי המנהלים (בביטוחי המנהלים הישנים דמי הניהול הגיעו גם ל-2.5%-3%). בכל מקרה, זהו חישוב מקורב לאמת.

מהחישוב עולה כי התשואה הריאלית נטו שהשיגו החוסכים בעשור האחרון היתה כ-4.1% בקרנות הפנסיה, כ-2.8% בקופות הגמל וכ-3.2% בביטוחי המנהלים. אלה תשואות שיכולות להיחשב סבירות במקרה של קרנות הפנסיה, ולבינוניות עד נמוכות במקרה של ביטוחי המנהלים וקופות הגמל.

המסקנה העצובה היא כי התשואות בחיסכון הפנסיוני רחוקות מלהיות מספקות, וכי בעיית התשואות נובעת משני מקורות גם יחד: דמי הניהול אכן גבוהים, אבל לב הבעיה הוא הרווח הנמוך מדי המושג על ניהול ההשקעות עצמו. התשואות ברוטו, לפני ניכוי דמי הניהול, אינן עומדות ביומרה של ניהול השקעות איכותי ומצטיין.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker