לבריטים נמאס מהקלפטוקרטיה

דפנה מאור
דפנה מאור
שתפו בפייסבוק

>> ויכוח נוקב מתנהל בימים אלה בבריטניה על שכר הבכירים בחברות הציבוריות. זעם הציבור נגד השכר המופרז שקיבלו בכירי בנקים כושלים, שחולצו על חשבון משלמי המסים, נתן רוח גבית לשר העסקים הבריטי, וינס כייבל. השר הציג אתמול תוכנית להגבלת שכר הבכירים באמצעות מתן סמכויות נרחבות לבעלי המניות.

לפי התוכנית של כייבל, על בעלי המניות בחברות יהיה לאשר בהצבעה מחייבת את מדיניות השכר והפיצויים למנהלים, ותידרש שקיפות בפרסום נתוני השכר. כמו כן דירקטוריונים יידרשו לכלול חברים מתחומי האקדמיה, המשפטים והמגזר הציבורי.

כייבל, שידוע כפוליטיקאי פרו-אקטיבי בגישתו לעולם העסקים, ספג ביקורת מימין: "מעולם לא שמענו כאלה קשקושים", אמר אחד מחברי הפרלמנט. אחרים טענו כי יפגע בצמיחה הכלכלית. נציגי האיגודים המקצועיים התאכזבו מכך שלא העניק יותר כוח לעובדים בחברות באמצעות החובה למנות נציג עובדים בדירקטוריון ושיתוף העובדים באישור השכר - צעד שלגביו אמר כייבל כי הוא רצוי, אך אינו מעשי.

פרשנים אחרים מהשמאל אף מתחו ביקורת חריפה יותר: "כייבל נכשל בטיפול בשכר המופרז", כתב ג'ורג' מונביוט, פעיל חברתי וסופר ה"גרדיאן". "השכר הגבוה הוא סוג של גניבה ממוסדת המאורגנת על ידי מעמד קלפטוקרטי לטובת חבריו". מונביוט אמר בראיון ל-TheMarker בסוף 2011 כי אנשים מוכשרים, כמו סטיב ג'ובס, ראויים להרוויח מיליונים, אבל המיליארדים שהם צוברים יוצרים עולם מעוות.

הבעיה היא פחות עם אנשים כמו ג'ובס או אפילו וורן באפט, שהכסף שיצרו לעצמם כרוך באופן הדוק בערך של החברה שבנו. הבעיה היא עם מנהלים שכירים שמקבלים שכר אסטרונומי ללא כל קשר לביצועי החברה, ומנהלים שפורשים בבושת פנים ומקבלים מצנח זהב במקום בעיטה בישבן.

האם יש להגביל את שכר המנהלים הבכירים על פי חוק, כפי שהציעה בישראל ח"כ שלי יחימוביץ', וכפי שמציע מונביוט לעשות בבריטניה? או שמא יש להשאיר את השוק הזה חופשי, אך נתון לפיקוח של בעלי עניין? ובמקרה כזה, מי הם בעלי העניין האמיתיים: האם לתת לעובדים סמכות? האם יש להסתפק בבעלי המניות? והאם ציבור החוסכים לפנסיה בעצם אינו צריך להיחשב כבעל העניין הראשי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker