אנחנו נשלם על חשמל 2.5 מיליארד שקל יותר לממן פנסיה לעובדים - שוק ההון - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

אנחנו נשלם על חשמל 2.5 מיליארד שקל יותר לממן פנסיה לעובדים

החברה מכשירה את עלויות הפנסיה הגבוהות של עובדי חברת החשמל ■ ככל הנראה, היא גם מכשירה בכך 9-8 מיליארד שקל שהופרשו ביתר על ידי חברת החשמל לקופת הפנסיה של עובדיה

34תגובות

האם המדינה מבצעת מחטף בסכום של 2.5 מיליארד שקל לטובת עובדי חברת החשמל? ועדת העבודה והרווחה של הכנסת צפויה לדון מחר בהצעת החוק המכשירה את ייקור עלויות הפנסיה של חברת החשמל.

ההערכה היא שבעקבות החוק צפוי תעריף החשמל לעלות ב-2.5 מיליארד שקל המייצגים התייקרות חד-פעמית של 10% בתעריף החשמל. ההתייקרות תיפרס ככל הנראה על פני כמה שנים.

איציק בן מלכי

הצעת החוק מגיעה בעקבות הסכם השכר שנחתם בין המדינה, ההסתדרות וחברת החשמל. ההסכם, שיש לו השלכות מאקרו כלכליות על תעריף חברת החשמל, אינו מובא לדיון כמקובל בוועדת הכספים, אלא בוועדת העבודה והרווחה. יו"ר הוועדה, חיים כץ, הוא גם יו"ר ועד העובדים של התעשייה האווירית (תע"א).

ההסכם הוא הסכם כולל, שכלל גם התייחסות לחריגות השכר בחברת החשמל הכשרת חלק מהחריגות והחזר כספי על חלק אחר מהן. בנוגע לפנסיה, ההסכם התייחס לשאלת ההצמדה של קצבאות גימלאי חברת החשמל. עד עתה היו הגימלאות צמודות לשכר העובדים הפעילים, אך מעתה הן תהיה צמודות למדד המחירים לצרכן.

על פניו, מדובר בהסכם זהה לזה שנחתם עם שאר עובדי המדינה - מעבר מהצמדה לשכר העובדים הפעילים להצמדה למדד. במסגרת ההסכם ב-2008 קיבלו גימלאי המדינה מהמדינה פיצוי חד פעמי של כ-20% מגובה הקצבה שלהם. גימלאי חברת החשמל מקבלים מהמדינה פיצוי של 8%-12% בלבד (ממוצע של 9%).

חיים כ"ץ
תומר אפלבאום

לכאורה, גימלאי חברת החשמל מקבלים הסכם טוב פחות מזה של שאר גימלאי המדינה. עם זאת, צריך לזכור כי מצבם הבסיסי של גימלאי חברת החשמל טוב לאין שיעור מזה של גימלאי המדינה. למעשה, בעוד שקצבת הפנסיה של גימלאי המדינה נשחקה בעשור האחרון, הגרסאות לגבי מה שקרה לגימלת הפנסיה של עובדי חברת החשמל שונות מאוד.

לאורך שנים, קצבאות עובדי חברת החשמל עלו בשיעור ריאלי מדהים של עשרות אחוזים - עד 40%. זאת, בשל מנגנון ההצמדה המדהים לא פחות שלהם. גמלאי חברת החשמל המשיכו לעלות בדרגות שכר גם לאחר פרישתם לגמלאות, ואפילו לאחר המוות (אלמנתם המשיכה לעלות בקצבת פנסיית השארים שלה אחרי מותם). זה, כמובן, הסדר שאין לו אח ורע במגזר הציבורי והפרטי גם יחד.

בעשור האחרון, קצב גידול הקצבאות פחת, ככל הנראה, לאחר ש-75% מהגימלאים הגיעו אל דרגת השכר המירבית שלהם. משלב זה ואילך, הגימלאים היו צפויים לשחיקה בקצבת הפנסיה שלהם. לפי הערכות בדו"חות חברת החשמל, מדובר בשחיקה ריאלית שנתית של 1.5%.

בנקודת הזמן הזאת, כאשר מרבית הגימלאים צפויים לשחיקה בגמלת הפנסיה שלהם - וזאת לאחר שהפנסיה שלהם עלתה בעשרות אחוזים בשל המבנה החריג של הקידום בדרגות - הגיע ההסכם עם המדינה. הסכם הקובע כי מעתה ואילך, קצבת הפנסיה שלהם תמשיך להתעדכן, בהתאם לקצבת עליית המדד. בכך, המדינה מקבעת את קצבאות הפנסיה הגבוהות של גמלאי חברת החשמל.

מאחר שבדו"חות חברת החשמל ההנחה היתה כי הקצבאות יישחקו ב-1.5% שנתי המעבר להצמדת הקצבאות למדד (מעבר משחיקה של 1.5% להעדר שחיקה) מייקר את עלות הפנסיה עבור חברת החשמל בסכום של 2.5 מיליארד שקלים.

חברת החשמל תובעת מרשות החשמל כי ההוצאה תמומן לה על ידי ייקור תעריף החשמל. רשות החשמל אמנם אינה מחויבת לעשות כן, אבל הערכה היא שתתקשה שלא לאשר לחברת החשמל מימון של הוצאות פנסיה שנקבעו בחקיקה. אי לכך, תעריף החשמל יצטרך כנראה לשאת בעלות פנסיה נוספת של 2.5 מיליארד שקלים. מדובר בייקור פוטנציאלי של התעריף בכ-10%, אבל הערכה היא שרשות החשמל תפרוש את ההוצאה, כך שיקור החשמל יהיה הדרגתי.

במסגרת ההסכם ויתרה המדינה על הדרישה להפחית את קצבת הפנסיה של עובדי החברה, לאחר העלייה החריגה בקצבאות בשל העלייה בדרגות לאחר פרישה, ובפועל קיבעה את קצבאות הפנסיה ברמתן הגבוהה הנוכחית.

חשש נוסף הוא כי החקיקה עלולה להשליך גם על מעמדה של חברת החשמל מול קופת הפנסיה של עובדיה (כפ"י). לאורך השנים הפרישה חברת החשמל כסף לקופת הפנסיה של עובדיה, לפי הנחה שקצבת הפנסיה תגדל מדי שנה בשיעור של 2% ריאלי. זה אכן היה קצב הגידול הריאלי הרב-שנתי של קצבאות הפנסיה של עובדי חברת החשמל.

מאחר שחברת החשמל העריכה כי הקצבה תישחק ריאלית ב-1.5%, ועתה נקבע כי הקצבה תעלה בגובה המדד בלבד - שבפועל הופרשו כספים בסכום עודף של 9-8 מיליארד שקל לקופת הפנסיה. כספים אלה לא ייקרו עד כה את תעריף החשמל, אך הביאו לגידול בחובות של חברת החשמל. במסגרת ההסכם, המדינה לא דורשת השבת כספים כלשהי מקופת הפנסיה.

המדינה, יש לציין, טוענת כי ההסכם עם עובדי חברת החשמל הוא הרע במיעוטו. לדברי המדינה, מאחר שקצבת הפנסיה של עובדי חברת החשמל עלתה לאורך שנים בשיעור שנתי ריאלי של 2%, הרי שהסכם המפחית את עדכון הקצבה לעליית המדד בלבד מרע את מצב גמלאי חברת החשמל - ומשפר את מצב המדינה. לטענת המדינה, ההערכה בדו"חות חברת החשמל כי הקצבאות יישחקו בשיעור ריאלי של 1.5% היא מופרכת, ועובדה שהדבר לא קרה עד היום מעולם.

המדינה טוענת עוד כי אין לה סמכות לדרוש השבת כספים מקופת כפ"י, וכי גם לא ניתן היה להתנות את המעבר להצמדת הקצבה למדד בהפחתת קצבאות הפנסיה. להערכת המדינה, זאת תביעה שלא היה שום סיכוי שתתקבל על ידי עובדי חברת החשמל.

המדינה מעריכה כי במערכת יחסי העבודה הנתונה, מעבר להצמדה למדד - בתמורה להקטנת הפיצוי הניתן לגמלאים ל-9% במקום 20%, וכן בתמורה להחזר חלק מחריגות השכר שהיה בחברה - הוא המירב שניתן היה להשיג, ולפחות מעתה המדינה מבטיחה כי הקצבאות בחברת החשמל לא ימשיכו לעלות בשיעורים חריגים עם הצמדה לדרגות. בנוסף, המדינה מעריכה כי הסכם זה, שמנתק את שכר הפעילים משכר הגמלאים, מגדיל את הסיכוי להגעה להסכמה על רפורמה בחברת החשמל.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#