די פארם זיעזעה את הפירמידה: אי.די.בי שוב בתשואות של 15%

איגרות החוב של חברות האחזקה העומדות בראש הפירמידה העסקית של נוחי דנקנר - אי.די.בי פתוח ואי.די.בי אחזקות - ירדו בשיעורים של 2%-3%

ערן אזרן

יום לא פשוט לקבוצת אי.די.בי: דיווח של חברת הביומד די פארם לפיו נכשלה בניסוי בתרופת הדגל שלה לשבץ, השפיע על כלל החברות במעלה הפירמידה העסקית של נוחי דנקנר. איגרות החוב של חברות האחזקה הנמצאות בראש הפירמידה - אי.די.בי פתוח ואי.די.בי אחזקות - ירדו בשיעורים של 2%-3%, כשהתשואה המקסימאלית חוזרת ל-15%.

איגרת חוב של אי.די.בי פתוח מסדרה ט' ירדה ב-3% והתשואה עלתה ל-10.6%. איגרת י' של החברה איבדה 1.93%, והתשואה הגיעה ל-15%. איגרת ד' של החברה האם אי.די.בי אחזקות נפלה ב-2.7%, והתשואה עלתה ל-14.81%.

הודעתה של די פארם על כשלון הניסוי דווחה במקביל למו"מ שמקיימת קבוצת אי.די.בי למכירת כלל תעשיות לידי קבוצת ויולה, בראשות שלמה דברת. כשלון הניסוי בתרופת הדגל של חברת הביומד, הפיל את מניית די פארם במסחר ב-85%, והחברה האם (47%) - כלל ביוטכנולוגיה - צנחה בעקבותיה ב-8%. גם כלל תעשיות, המחזיקה בכלל טכנולוגיה איבדה במסחר 3% במחזור גבוה.

הירידה באיגרות החוב של קבוצת אי.די.בי חלה על רקע החשש שמא קבוצת ויולה - שכבר דורשת היום הפחתה בשווי לפי תימכר כלל תעשיות - עלולה לדרוש הנחה נוספת על רקע הירידה בערך המניות. הבוקר פורסם ב-TheMarker כי ויולה מוכנה להשלים את העסקה לפי שווי של 3.4 מיליארד שקל, ולא לפי שווי של כ-3.8 מיליארד שקל כפי שדרשה אי.די.בי. ויולה גם גורשת ככל הנראה לקבל הלוואת מוכר בגובה של 700-800 מיליון שקל להשלמת העסקה. החשש הוא שהעסקה תיתקל בקשיים נוספים, כאלה בלתי צפויים, שצפויים לפגוע במו"מ.

בשעות הצהריים היום אישרה אי.די.בי בהודעה לבורסה כי החברה ממשיכה לקיים משא ומתן עם קבוצת ויולה, ובו דנים שני הצדדים על אפשרות להפחית בשווי של כלל תעשיות. מכירת השליטה היא חלק ממאמציה של אי.די.בי פתוח לעמוד בהתחייבויותיה. לפי דו"ח תזרים המזומנים שלה, אי.די.בי פיתוח נדרשת לאתר מקורות נזילים בסכום של 1.3 מיליארד שקל כדי לפרוע ב-2012 את התחייבויותיה לבעלי האג"ח ולבנקים. כל עיכוב בעסקה עלול ליצור בעיה בלוח הסילוקין של החברה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker