די פארם מתרסקת ב-80% בעקבות כישלון בניסוי בתרופת הדגל

כלל ביוטכנולוגיה צונחת ב-12%, כלל תעשיות יורדת ב-5% ■ כשלונה של די פארם הוא מכה לקבוצת אי.די.בי שמנהלת מו"מ עם ויולה למכירת השליטה בכלל תעשיות - כלל ביוטכנולוגיה היא אחת מהחזקותיה החשובות של כלל תעשיות

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

חברת די פארם שמפתחת תרופה לטיפול בשבץ איסכמי (שבץ שנובע מאי הספקת דם למוח), ספגה מכה אנושה לאחר שוועדת ההיגוי של הניסוי הקליני בשלב השלישי והמכריע בתרופה b99-DP הורתה לחברה לעצור את גיוס החולים לניסוי. בעקבות זאת, מתרסקת מניית די פארם ומניות כלל ביוטכנולוגיה וכלל תעשיות צונחות.

מניית די פארם

התרסקותה של המניה למחיר של 3 שקלים שמה, ככל הנראה, קץ לתקוותיה של החברה לגייס 47 מיליון דולר במימוש אופציות עד לפברואר 2012. מחיר המימוש של האופציות שהונפקו באוגוסט 2009 הוא 4.56 דולרים, כלומר 17.2 שקל.

ההחלטה התקבלה בעקבות המלצת ועדת הניטור של נתוני ובטיחות הניסוי שלא מצאה שלניסוי סיכויי הצלחה מספקים. ההודעה נמסרה בעקבות דו"ח הביניים של הניסוי שכלל  את 350 החולים הראשונים שהשתתפו בניסוי וסיימו את תקופת המעקב

די פארם שהחלה את המסחר בשווי של 237 מיליון שקל נמצאית בשליטת כלל ביוטכנולוגיה  (47.4%) ומנוהלת על ידי ד"ר אלכס קוזאק. החברה השקיעה 70 מיליון דולר בניסוי ב-b99-DP שככל הנראה ירדו לטימיון.

כשלונה של די פארם הוא מכה לחברת כלל ביוטכנולוגיה ולקבוצת אי.די.בי שמנהלת מו"מ עם קבוצת  ויולה למכירת השליטה בכלל תעשיות שכן כלל ביוטכנולוגיה היא אחת מהחזקותיה החשובות של כלל תעשיות.

ראובן קרופיק, יו"ר די פארם ומנכ"ל כלל ביוטכנולוגיה, אמר בשיחת ועידה שכונסה לאחר ההודעה על כשלון הניסוי: "זה טבעה של התעשייה - הסיכון קיים תמיד. די פארם היא עוד חברה שנכשלה במלחמה בשבץ. התרופה שלנו לטיול בשבץ היתה בשלבי הפיתוח המתקדמים ביותר ביחס לפיתוחים אחרים בענף אבל מסתבר ששבץ היא מחלה עיקשת יותר מהמדע שיכולנו להציע".

לדבריו הוועדה שפיקחה על הניסוי שיבחה את איכות הניהול והנתונים שנמסרו לו אבל
בשורה התחתונה, "התרופה לא סיפקה את הסחורה". קרופיק אמר שכישלון הניסוי הוא אירוע משמעותי ביותר לדי פארם ויום לא טוב לתעשיית הביוטכנולוגיה כולה. קרופיק ציין שדירקטוריון די פארם יתכנס ויחליט על המשך דרכה של החברה. "אני מקווה שיהיה לנו האומץ והנחישות להמשיך ולהעז להתמודד עם האתגרים של פיתוח תרופות חדשות אחרות ביודענו את הסיכון הטמון בפעילות זו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker