האם הראל מונעת מחוסכים לאתר חשבונות אבודים? - שוק ההון - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן
בלעדי

האם הראל מונעת מחוסכים לאתר חשבונות אבודים?

בחודשים האחרונים התקבלו אצל המפקח על הביטוח פניות מחברות לאיתור כספים, הטוענות, כי חברת הביטוח מסרבת להעביר מידע על חשבונות אבודים ששייכים ללקוחותיה

9תגובות

חברת הביטוח הראל אינה מוסרת לחברות לאיתור כספים פנסיוניים פרטים על חשבונות אבודים של לקוחות, אף על פי שהן פועלות על סמך ייפוי כוח שקיבלו מהלקוחות, ובכך מונעת מהחוסכים אפשרות לאתר כספים שאבדו להם ומוחזקים בחברה - כך טוענות חברות לאיתור כספים פנסיוניים.

ל-TheMarker נודע כי כמה מהחברות הפועלות בתחום פנו באחרונה למפקח על הביטוח, עודד שריג, והתלוננו בפניו בעניין זה. בחברות לאיתור הכספים מצביעים על האינטרס של חברות הביטוח ובתי ההשקעות לעכב אצלם את החסכונות האבודים כמה שיותר זמן, כדי לגבות עוד דמי ניהול.

מוטי קימחי

במכתב ששלחה אחת החברות בתחום איתור הכספים, מציג פרקליטה מאות בקשות שהוגשו להראל; הבקשות לקבלת מידע בנוגע ללקוחות - שעשויים להיות מבוטחים בהראל או עמיתים בקרנות הפנסיה ובקופות הגמל של החברה - כללו ייפוי כוח חתום על ידי הלקוחות המסמיך את חברת האיתור לקבל מידע לגביהם, ולמרות זאת, בהראל סירבו למסור את המידע.

"עיכוב בהעברת מידע"

"הוראות אגף שוק ההון במשרד האוצר מחייבות אתכם במצב דברים זה להעביר את המידע המעודכן ביותר המצוי ברשותכם ביחס לחסכונותיו של הלקוח המנוהלים בהראל, וזאת תוך שלושה ימי עסקים ממועד הגשת הבקשה. אך בניגוד להוראות אגף שוק ההון ובניגוד להסכמות קודמות עמכם, הראל מסרבת, ללא כל סיבה מוצדקת, להעביר את המידע הנדרש בבקשות, ובכך מונעת מהחברה לסייע ללקוחותיה לאתר את כספיהם האבודים. יודגש כי העיכוב בהעברת המידע גורם לפגיעה משמעותית בחברה ובלקוחותיה, וכי כל עיכוב נוסף יחריף פגיעה זו", נכתב במכתב שנשלח להראל הכולל העתקים למנכ"ל הראל, מישל סיבוני, וליו"ר הדירקטוריון והבעלים, יאיר המבורגר.

בחברת איתור הכספים טוענים כי למרות רישיון סוכן ביטוח פנסיוני שברשותה, בהראל מתעלמים מהבקשות לקבלת מידע על לקוחותיה. לטענתה, לפי הוראות החוק, בקשות המגיעות לחברות הביטוח ולבתי ההשקעות מסוכן ביטוח המחזיק בייפוי כוח מלקוחות, מחייבות אותן למסור לסוכן מידע מלא על החסכונות של הלקוחות שמנוהלים אצלן.

בהראל מסרבים למסור מידע וטוענים כי למרות רישיון סוכן פנסיוני שמחזיקות החברות לאיתור הכספים, בקשות המידע לא נועדו לצורך פעילות ייעוץ או שיווק פנסיוני, אלא למטרות אחרות שעליהן לא דיבר החוק. "הגופים העוסקים באיתור כספים, אינם מפוקחים על ידי גוף כלשהו. כל עוד פעילות גופים אלה - לרבות אפשרותם לגבות כספים בשיעור מתוך החיסכון הפנסיוני (להבדיל מתשלום שאינו תלוי בחיסכון הפנסיוני) - אינה מוסדרת וללא פיקוח, אין באפשרות הראל להבטיח כי האינטרס של העמית הן בהיבט הפרטיות והן בהיבט החיסכון הפנסיוני יישמר כנדרש. בניגוד לנטען, גופים אלה אינם מקבלים ייפוי כוח תקין מבחינת הוראות הדין ובעבר כבר התקבלו תלונות מלקוחות ששילמו סכומים גבוהים במיוחד לגופים מעין אלה", נמסר מחברת הביטוח.

"הראל מוסרת מידע לכל לקוח שפונה אליה בקשר לאיתור חשבון הן באמצעות מוקדים טלפוניים, הן באמצעות סניפי קבלת קהל והן במענה לפונים בכתב, והכל ללא כל עלות כספית. בנוסף, הראל פועלת בהתאם למתחייב לאיתור יזום של עמיתים ומוטבים, והלכה למעשה, היא מאתרת רבים מדי חודש. לקוחות יכולים לקבל גם מידע באמצעות סוכני ביטוח ומערך הייעוץ הפנסיוני בבנקים, כל זאת ללא עלות".

בחברות האיתור אומרים כי הפרשנות של הראל לחוק יוצאת דופן וחריגה בענף הפנסיוני. לדבריהם, שאר הגופים המוסדיים - חברות ביטוח ובתי השקעות - דווקא נענים לפניות ומעבירים להן את מלוא המידע על חסכונות הלקוחות. "יש גופים שעונים לך במייל כבר למחרת הפנייה בלי משחקים ובלי תירוצים. מצאנו סכומים רבים שהלקוחות כלל לא ידעו שיש להם", מספרים באחת מחברות איתור הכספים. חברות איתור הכספים אינן פועלות בחינם והן בדרך כלל גוזרות 15%-25% מהחסכונות האבודים שאותם מצאו.

באוצר מציעים לחוסכים להתאפק

שיחות עם האוצר מבהירות כי אכן הגיעו אליהם תלונות בעניין, והן נבחנות. באוצר אומרים כי בתוך חודשים ספורים עד שנתיים, עניין הכספים האבודים צפוי לבוא על פתרונו באמצעות תוכנית שמגבש האוצר; לפיכך, כדאי לחוסכים לחשוב טוב לפני שהם ממהרים לוותר על אחוזים ניכרים מחסכונותיהם רק כדי לדעת אם אכן יש להם חסכונות אבודים.

לפי הערכות המבוססות על נתונים שפירסם בעבר מרכז המידע והמחקר של הכנסת, היקף הכספים הפנסיוניים האבודים בישראל - כאלה שהקשר עם בעליהם נותק - מוערך כיום ביותר מ-20 מיליארד שקל. הסיבות לאובדן הכספים מגוונות: מעברי דירה, שינוי מקום עבודה, מיזוגים ורכישות שנעשו בענף החיסכון הפנסיוני ורשלנות של הגופים המנהלים.

לפני שבועיים פירסם האוצר טיוטת חוזר שמנסה להסדיר את בעיית הכספים האבודים. הטיוטה מתוכננת להפוך לחוזר מחייב שייכנס לתוקף ב-2013, והמנסה ליצור בקרב חברות הביטוח ובתי ההשקעות מוטיווציה לאתר בעלים של כספים אבודים. לפי התוכנית, חשבונות פנסיוניים שבהם לא תבוצע פעולה אקטיבית מצד הלקוח במשך חמש עד עשר שנים (בהתאם למוצר), ייהפכו לחשבונות רדומים וינוהלו בדמי ניהול נמוכים של 0.2%.

באוצר מקווים כי במקרה כזה דמי הניהול הנמוכים יהוו תמריץ שלילי עבור הגופים - מה שיגרום להם ליצור קשר עם בעלי החשבונות, כך שיוכלו לחזור ולגבות דמי ניהול גבוהים יותר. לפי טיוטת האוצר, במקרה שבעלי החשבונות לא יאותרו לאחר תקופה נוספת, יועברו הכספים לקרן האפוטרופוס של המדינה.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#