איילון: ראלי ינואר נמשך אולם שיא המשבר עדיין לפנינו - זירת היועצים - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

איילון: ראלי ינואר נמשך אולם שיא המשבר עדיין לפנינו

יניב פגוט, איילון: כל זמן שאין חדשות רעות מאירופה הרי עונת הדו"חות בארה"ב תקבע את המגמה בשווקים

השווקים מפתחים חסינות זמנית לחדשות רעות - העולם הפיננסי מפתח בהדרגה "עור של פיל" ביחס לחדשות רעות ובוחר להתעלם מחדשות רעות דוגמת מהפחתות הדירוג של תשעת מדינות גוש היורו לפני כשבועיים וכן מהפחתת הדירוג החוב של קרן הייצוב האירופאית בתחילת שבוע שעבר.

חסידי תאוריית "כל הרע מגולם במחירים" מגייסים עוד ועוד מאמינים וכפועל יוצא המגמה החיובית שולטת בשווקים בעת הנוכחית. ההצלחה היחסית של גיוסי החוב באירופה מוסיפה מנת אופטימיות לשווקים, אולם ראוי לזכור כי רובן המכריע של ההנפקות הינן הנפקות של חוב קצר וקצרצר.

כל זמן שאין חדשות רעות מאירופה הרי עונת הדו"חות בארה"ב תקבע את המגמה בשווקים, גמגומים מארה"ב וחסידי תיאוריית "הרע עוד לפנינו" ייטלו את ההגה לידיים. בכל האמור בנתוני המאקרו של ארה"ב אנו מעריכים כי זרם החדשות הטובות ימשך בשבועות הקרובים וכבר השבוע נקבל מפרעה נאה בדמות צמיחה כלכלית חזקה בארה"ב ברבעון הרביעי של השנה, צמיחה אשר צפויה להסתכם במעל ל-3%.

שוק הנדל"ן ושוק העבודה אשר היו אבן הרחיים על צווארה של כלכלת ארה"ב מתחילים להתייצב ובאשר לרווחיות הפירמות זו צפויה להמשיך ולהשתפר בקצב איטי יותר מבעבר. אנו סבורים כי בכל האמור בהסדר ביוון לנושיה הפרטיים הדברים צפויים להגיע לעמק השווה ולייצר "גל אופטימיות" קצרצר.

אנו שבים על הערכתנו כי האתגר המרכזי של אירופה בכל האמור במחזור חוב ריבוני בהיקפי ענק מצוי עדיין לפנינו ויתרכז בשלב ראשון בחודשים פברואר עד אפריל אז יגבר זרם המחזורים החזוי והשווקים יעמדו בפני מבחן מהותי של תיאבון לסחורה בעייתית.

אנו צופים "קשיי עיכול" גדולים אשר יביאו לגידול בתנודתיות בשווקים וגל ירידות שערים נוסף, גל ירידות שערים זה יחייב את הבנק המרכזי האירופאי לפעול כמלווה של מוצא אחרון על מנת להביא להתייצבות בשווקים.

בטווח הקצר העת הנוכחית הינה עת נוחה לרכישת הגנות על מדד השוק באירופה אשר ביצעו מהלך תיקון מרשים כלפי מטה וכן להצטייד בדולרים בעת החלשות אל מול היורו כמו כן אנו חוזרים על המלצתנו להצטייד באופציות על מדד ה-VIX.

ניתוח עונת דו"חות ארה"ב – כ-60% מתוך כלל 60 חברות S&P 500 אשר דווחו עד עתה את תוצאותיהן הכספיות לרבעון הרביעי של שנת 2011 הכו את ממוצע תחזיות האנליסטים.

מדובר על נתון נמוך ביחס לנתון הכאת התחזיות הממוצע ברבעונים הקודמים העומד על 73% כך שבהחלט ניתן לומר כי מומנטום הצמיחה ברווחיות נחלש ולראייה רבעון זה צפוי להיות הרבעון הראשון מזה תשעה רבעונים בו יציגו חברות המדד צמיחה חד ספרתית ברווח הרבעוני המצרפי.

תחזית הרווח המצרפית של חברות מדד S&P 500 לרבעון הרביעי הכוללת את החברות שדווחו עד כה וכן את תחזיות החברות שטרם דווחו מלמדת על צמיחה חזויה של 9.5% ברווחי החברות ברבעון זה ביחס לתקופה המקבילה אשתקד, אולם בנטרול רווחי AIG אשר הציגה הפסדים ניכרים בתקופה המקבילה אשתקד צמיחת הרווחים מסתכמת ב 2.2% בלבד.

סך הרווחים הרבעונים של חברות המדד צפוי להסתכם בכ-226 מיליארדי דולרים. בסיכום שנתי של שנת 2011 צפויים חברות מדד ה-S&P 500 לצמוח בקצב פנטסטי של 12.2% ואילו שורות הכנסות צפויה לצמוח ב-9.7%. מי ששואל את עצמו למקור העוצמה של שוק המניות האמריקאני נוכח החולשה והאיומים מאירופה די שיפנים נתוני צמיחה אלו.

מכפיל הרווח העתידי על בסיס הרווחים החזויים בשנת 2012 עומד על 12.3 נמוך ממוצע העשור האחרון העומד על 14.7, פער זה מביא אסטרטגים רבים להניח כי למדד פוטנציאל עליות של כ-15%. מעל למחצית מן החברות במדד S&P 500 אשר דיווחו בשבוע שחלף משתייכות לסקטור הפיננסי.

בסקטור זה ניכרת תופעה של קיטון בשורת ההכנסות וגידול בשורת הרווח, עיקר ההסבר לכך נובע מקיטון בהפרשות "לחובות רעים" אשר אינו משפיע על השורה העליונה ומשפר את השורה התחתונה. ראוי לציין כי עיקר הקיטון בהפרשות "לחובות רעים" כבר מאחורי הסקטור הפיננסי ואלו צפויים לקטון באחוזים בודדים בלבד בשנת 2012.

השבוע הקרוב הינו שבוע השיא בעונת הדו"חות הכספיים הנוכחית זאת כאשר 112 חברות מדד S&P 500 צפויות לדווח את תוצאותיהן הכספיות וכן 12 חברות דאו גונס.

בהתבוננות לעבר תחזיות הרווח העדכניות לרבעון הראשון של שנת 2012 ניתן לומר כי הרווח הרבעוני צפוי לצמוח ב-2% בלבד אל מול התקופה המקבילה אשתקד ואילו שורת ההכנסות צפויה לצמוח ב-4%.

דירוג החוב של קרן הייצוב כבר אינו מושלם, אולם... – ביום שלישי שעבר הפחיתה סוכנות דירוג החוב S&P את דירוג החוב של קרן הייצוב האירופאית ברמה אחת מדירוג מושלם של AAA לדירוג של AA+. הורדת דירוג החוב של קרן הייצוב הינה תוצאה ישירה של הפחתת דירוג החוב הצרפתי והאוסטרי.

14 מדינות גוש היורו אשר לא נדרשו לפי שעה לחילוץ העמידו לקרן הייצוב האירופאית ביטחונות מצטברים בהיקף של כ-720 מיליארד יורו, אולם רק 440 מיליארד יורו מתוכם ניתנו על ידי מדינות אשר דורגו בדירוג AAA.

440 מיליארדי היורו "המושלמים" היוו את הבסיס לצורך גיוס חוב בדירוג AAA על ידי קרן הייצוב. כעת יגרעו 180 מיליארדי יורו של צרפת ואוסטריה מתוך המאגר של אג"ח בדירוג מושלם ולפיכך רק 260 מיליארדי יורו מתוך המאגר של 440 מיליארדי יורו הינם בעלי דירוג מושלם.

אם מביאים בחשבון את העובדה כי הקרן הוציאה כבר כ-40 מיליארד יורו במסגרת הסיוע לפורטוגל ואירלנד וכן נפחית ממשאבי הקרן את אותם 100 מיליארד אותם היא נדרשת להעביר ליוון במסגרת הסיוע הנוסף, נבין כי קרן הייצוב איבדה את כוח האש שלה כבר כעת ואין לה משאבים מהותיים על מנת להתמודד עם סיוע בהיקף של כטריליון יורו לחילוץ איטלקי ו/או ספרדי.

לפי שעה, צמד סוכנויות דירוג החוב הנוספות עדיין לא הפחיתו את דירוג החוב של קרן הייצוב ולפיכך עבור רוב המשקיעים אגרות החוב של הקרן עדיין מושלמות, אולם נראה כי סוכנויות הדירוג הנוספות יאמצו גישה דומה ואזי מחיר גיוס החוב של הקרן יעלה וזו תידרש להחליט האם ברצונה לגייס במחיר גבוה המשקלל דירוג נמוך ממושלם או להסתפק בקיבולת גיוס נמוכה המגובה באגרות חוב מושלמות.

אנו מעריכים כי קרן הייצוב ללא גיבוי של הבנק המרכזי האירופאי לא תוכל לשמש כלי אופרטיבי בחילוץ איטליה וספרד אם יתבקש חילוץ שכזה שכן לא מבית ולא מחוצה לו קיימת נכונות להזרים את המשאבים הנדרשים למינוף הקרן.

LTRE 2 – ההלוואות ל-3 שנים בריבית של 1% ובהיקף מצטבר של מעל ל-500 מיליארדי יורו אמנם לא זרמו לשווקי האשראי וכן לא הביאו לרכישת אגרות חוב ריבוניות איטלקיות ארוכות טווח, אולם הם כן הצליחו להוריד את החרב מעל הצוואר של המערכת הבנקאית באירופה אשר הייתה על סף מחנק אשראי וכן סייעו לירידת תשואות מהותית בעקום התשואות האיטלקי והספרדי בטווחים לפדיון של עד 3 שנים.

מכשיר נזילות זה מהווה סוג של פשרה בין השאיפה של העולם הפיננסי להרחבה כמותית אירופאית במתכונת האמריקנית כתשובה האולטימטיבית למשבר החובות לבין של הבנק המרכזי האירופאי לנקוט בהרחבה כמותית, סירוב הנתמך על ידי הגרמנים.

בסוף חודש פברואר צפוי הבנק המרכזי להפעיל פעם נוספת תוכנית נזילות זו ויש מצפים כי הפעם היא תגיע לכדי טריליון יורו. הבנק המרכזי של אירופה מנפח את ספריו בקצב מואץ (ראה תרשים מספר 1), את התוצאה ניתן לראות בהחלשות היורו אשר צפויה להמשך. ראוי לזכור כי על אף השלכות קצרות טווח חיוביות.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#