טרקטור הוא ציוד הנדסי או רכב?

"בדיוק למקרה כזה עשינו לטרקטור ביטוח צד ג'" - אלא שמנורה דחתה את הפניה

עודד יחיאל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

אחים זוהרה היא חברה קבלנית העוסקת בעבודות בנייה. החברה נשכרה לבצע עבודות בנייה בפרויקט תחנת הרכבת בשכונת מלחה בירושלים. טרקטור של החברה פגע במתקן של רכבת ישראל. המתקן ניזוק. רכבת ישראל דרשה מהאחים זוהרה לשלם את הנזק.

בדיוק למקרה כזה עשינו לטרקטור ביטוח צד שלישי, חשבו בחברה, והפנו את רכבת ישראל למבטחת הטרקטור, מנורה. אלא שמנורה דחתה את הפניה. כשנציגי רכבת ישראל ראו שחברת הביטוח אינה מכסה את הנזקים, הם קיזזו את עלויות הנזק מהתמורה לאחים זוהרה עבור הפרויקט.

האחים זוהרה הגידה תביעת שיפוי נגד מנורה. אין כיסוי בפוליסה, טענו נציגי מנורה בפני השופטת דליה אבי-גיא מבית משפט השלום בתל אביב. בתנאים של הפוליסה יש חריג שלפיו אין כיסוי לנזק הנגרם על ידי התנודה או הכובד של הרכב המבוטח.

מאיפה הבאתם את החריג הזה, השתוממו באחים זוהרה. בתנאים הכלליים שקיבלנו לא קיים חריג כזה, הציגו אנשי החברה את התנאים הכלליים של הפוליסה לציוד מכני הנדסי שקיבלו מסוכן הביטוח. הפוליסה שאתם מחזיקים, אמרו נציגי מנורה, אינה נכונה. הפוליסה הנכונה היא הקיימת בחברתנו לביטוח רכב השוקל יותר מ-4 טונות.

התנאים הכלליים של כל ביטוח קבועים מראש, ולמעשה מדובר במוצר מדף שחברת הביטוח מוכרת לנו. כשאנו רוכשים ביטוח לרכב או לדירה בחברת ביטוח, התנאים הכלליים קבועים ומוכתבים מראש, וחברת הביטוח מחילה אותם אוטומטית על הרכב או הדירה שביטחנו. במקרה של האחים זוהרה, המחלוקת היתה בשאלה אילו תנאים כלליים יש להחיל על הטרקטור - אלה של הפוליסה לביטוח ציוד מכני הנדסי שבהם אחזה אחים זוהרה, או אלה של הפוליסה לביטוח רכב שמעל 4 טונות שבהם החזיקה מנורה. לעזרת האחים זוהרה נחלץ סוכן הביטוח אלי אפרתי. הסוכן העיד שהפוליסה לציוד מכני הנדסי שמסר לאחים זוהרה היא הפוליסה שנמסרה לו ממנורה עצמה כפוליסה החלה על הטרקטור.

נוכח עדות סוכן הביטוח לא התקשתה השופטת לקבוע שהפוליסה שלפיה בוטח הטרקטור היא הפוליסה לביטוח ציוד מכני הנדסי, שבה לא מופיע החריג שמכוחו טענה מנורה להעדר כיסוי ביטוחי.

עדות הסוכן, הוסיפה השופטת, לא רק שלא נסתרה, אלא שבפוליסה הוגדר הטרקטור במפורש כציוד הנדסי, כך שמבחינה לשונית מתאימים יותר התנאים הכלליים של הפוליסה לציוד מכני הנדסי ולא התנאים הכלליים של הפוליסה לביטוח רכב השוקל יותר מ-4 טונות. השופטת גם עיינה בתנאים הכלליים של הפוליסה לביטוח רכב השוקל יותר מ-4 טונות, ומצאה כי הם מתאימים למשאיות, ולא לטרקטורים.

מסקנת השופטת כי הפוליסה שלפיה בוטח הטרקטור היא הפוליסה לביטוח ציוד מכני הנדסי, התחזקה מששמעה את עובדת מנורה כרמית בן ישי שהעידה מטעם מנורה. בן ישי לא ידעה להסביר על שום מה נדחתה התביעה. כל שהיה בפיה לומר הוא כי יש לשאול את איש התביעות שכתב את מכתב הדחייה למה התכוון. אלא שאת "איש התביעות", מציינת השופטת, נמנעה מנורה מלהביא לעדות. מי שכן בא להעיד היה כאמור סוכן הביטוח, שהביע תמיהה על עצם דחיית התביעה והעיד כי לדידו היה ביטוח לכל נזק הנגרם לצד שלישי על ידי הטרקטור.

בנסיבות אלה, קובעת השופטת, לא היה מקום לדחיית התביעה. על חיובה של מנורה לשפות את אחים זוהרה הוסיפה השופטת ריבית מיוחדת בשיעור כפול, מלבד החיוב בהפרשי הצמדה וריבית, הוצאות משפט ושכר טרחת עורך דין.

-

הכותב הוא עורך דין

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker