רם עוזרי

רוכשי הדירות למגורים ספגו בשנים האחרונות מהלומות קשות. עליות מחירים חדות, שתודלקו על ידי רמת ריבית נמוכה, בשילוב המגבלות שהטיל בנק ישראל על הבנקים בכל הקשור למשכנתאות בשיעורי מימון גבוהים (מעל 60% מערך הדירה), הטו את הכף לטובת רוכשי דירות להשקעה והרחיקו מרבים את חלום הדירה הראשונה. היום זוכים רוכשי הדירות למגורים לבשורה משמחת: ממשלת ישראל תחזור לסבסד עבורם חלק קטן מהמשכנתא.

במסגרת הוראת שעה המוגבלת לחצי שנה, אישרה הכנסת למשרד הבינוי והשיכון להוריד את הריבית במסלול לזכאים מ-4% ל-3%. זאת בזמן שהריבית בשוק החופשי לתקופה של 25 שנה עומדת על כ-3.8%.

לא מדובר על כסף גדול: על פי חישוב שערכו במשרד השיכון, שווי ההטבה שקול לכ-100 שקל בהחזר חודשי בהלוואה ממוצעת. לחלופין, ניתן לחשוב על כך כהנחה של כ-10% על סכום ההלוואה המסובסדת, שיכולה להגיע לעד 240 אלף שקל. תקציב התיקון לחוק עומד על 150 מיליון שקל, שלפי ההערכות משרד השיכון יספיק לכ-12 אלף הלוואות לזכאים, כך שהעלות הממוצעת להלוואה היא 12.5 אלף שקל.

הקריטריונים לזכאות נקבעו על ידי ועדה ציבורית בשנת 1998. הוועדה מצאה שהגורמים שמנבאים בצורה הטובה ביותר את היכולת לרכוש דירה הם משך הנישואים, מספר הילדים וגודל משפחת המוצא. לכך הוסיפו שני קריטריונים נוספים המגדילים את רמת הזכאות לעולים חדשים ולמי שביצע שירות צבאי או לאומי.

פרויקט דיור ציבורי

הירידה הדרמטית ברמות הריבית בשנים האחרונות הביאה לכך שהריביות במסלול הזכאים הפכו ללא רלוונטיות. תקציב הסיוע לזכאים כמעט ולא נוצל והוחזר במלואו לקופת האוצר. הורדת הריבית במסלול לזכאים משנה את התמונה לפחות בטווח הקצר.

על מנת לנצל את ההטבה, משפחות שאין ברשותן דירה צריכות לפנות למשרד הבינוי והשיכון כדי להוציא תעודת זכאות וליהנות מהלוואה מסובסדת. ההלוואות יינתנו למי שחתם על חוזים לרכישת דירתו הראשונה החל ב-1 בינואר 2012, כאשר בסוף יוני תתבצע הערכה של תוצאות התכנית.

"הזוגות הצעירים וחסרי הדיור זכאים להטבה מהמדינה שמגיעה לעשרות אלפי שקלים, כדי להקל עליהם לממש את חלום רכישת קורת הגג. אנחנו קוראים לציבור הזכאים לנצל את ההטבה ואת הריביות הנמוכות", אמר שר השיכון והבינוי אריאל אטיאס. לדברי אטיאס, בימים האחרונים הונחו הבנקים הונחו בימים האחרונים על התקנות החדשות והם ערוכים לקליטת הזכאים המממשים.

אוהד דנוס, יו"ר לשכת שמאי המקרקעין בישראל, אמר כי מדובר על צעד נכון אך לא מספיק. "ההלוואות במסלול לזכאים מהווה כ-5% מסך ההלוואות בלבד. לנוכח מחירי הדירות וההגבלה על גובה משכנתא של 60% בלבד אין בכך כדי לקרב זוג צעיר אל בית חלומותיו".

כל עוד נגיד בנק ישראל אינו מסונכרן עם כיוון הפעולה של משרד השיכון, והוא ממשיך להפחית את ריבית הפריים ללא שינוי בגובה המשכנתא ולא בהחלטה לאפשר משכנתא קבועה, הוא אינו מקל על הרוכשים. למעשה, הוא מדכא את הענף שהוגדר על ידי ראש הממשלה עצמו כמנוע הצמיחה העיקרי של המשק".

גם עפרה חדד, מנכ"ל יורו ישראל, סבורה שמדובר על החלטה נכונה אך לא מספיקה. "הורדת הריבית לזכאי משרד השיכון ל-3% אינה נותנת יתרון משמעותי לזכאים כי כיום ניתן לקבל בבנקים ריבית דומה עוד לפני שלב המיקוח. אין כאן סיוע אמיתי לזוגות צעירים שרוצים לרכוש את דירתם הראשונה", אמרה חדד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker