אייס מבקשת הקפאת הליכים - הבעלים מתנגדים - שוק ההון - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

אייס מבקשת הקפאת הליכים - הבעלים מתנגדים

בעלי השליטה ברשת "עשה זאת בעצמך" התחייבו להעביר 20 מיליון שקל להבראת החברה עד לסוף ינואר  הבעלים: "סוף ינואר עדיין לא הגיע"  ההנהלה: "נדמה כי בעלי השליטה בחרו להביא את אייס ועובדיה לאבדון"

תגובות

>> רשת "עשה זאת בעצמך" אייס דיפו ממשיכה להסתבך. הנהלת החברה שמונתה רק לפני חודש וחצי, הגישה אתמול לבית המשפט המחוזי בפתח תקוה בקשה להוציא לחברה צו הקפאת הליכים עד לסוף מארס 2012.

נשיאת בית המשפט המחוזי, השופטת הילה גרסטל, החליטה לדחות את הבקשה להענקת צו במעמד צד אחד. השופטת קבעה כי היום בבוקר יתקיים הדיון במעמד כונס הנכסים הרשמי, בעלי השליטה, וכל הנושים שסכום נשייתם מגיע ליותר מ-200 אלף שקל, נוסף על הנושים המובטחים ונושים בעלי זכות קדימה.

מהבקשה לצו הקפאת ההליכים עולה כי הבקשה הוגשה בניגוד לדעתם של בעלי השליטה, אלה שמינו את ההנהלה בתחילת דצמבר. הנהלת החברה מאשימה את הבעלים בכך שלא העבירו לה 20 מיליון שקל שאליהם התחייבו, וזו הסיבה העיקרית לכך ששיקים שלה חוזרים, ולכך שאינה מסוגלת לעמוד בתוכנית ההבראה. משמעות הבקשה היא כי בתקופת ההקפאה לא ניתן יהיה להגיש תביעות נגד החברה.

אייס, שבשליטת משה גאון ושלמה זבידה, נמצאת זה זמן מה בקשיים תזרימיים, והאג"ח שלה הגיעו לתשואות "זבל" של 105%. במאי 2011 פירסמה החברה "אזהרת רווח", ומונו לה שני מנהלים, משה שמש ודוד מטלון, המתמחים בהבראת חברות שנקלעו לקשיים.

כאשר גאון וזבידה מינו את שמש ומטלון, הם התחייבו להזרים לחברה 20 מיליון שקל (10 מיליון שקל כל אחד) עד לסוף ינואר וסיכמו עם הבנקים שלא ידרשו לקבל את חובם בחזרה. עתה טוענת ההנהלה כי גאון וזבידה, שלא הזרימו את הכסף עד כה, אינם מתכוונים לעשות זאת, ולפיכך, הם מבקשים מבית המשפט לאלץ אותם לעמוד בהתחייבויותיהם.

ההנהלה מבקשת למנות לחברה נאמנים שינהלו אותה למשך תקופת ההקפאה, ומציינת את חששה מכך שבעלי האג"ח יעמידו את החוב כלפיהם לפירעון מיידי. בבקשה כותבת הנהלת אייס: "נדמה כי בעלי השליטה בחברה - על אף מודעותם למצב החברה ולעובדה שאייס היא בת הבראה, ועל אף מודעתם ביחס ליתרונו הממשי של הליך הקפאת ההליכים לצורך הבראת חברות על פני הליך של פירוק או כינוס - בחרו לא לעמוד מאחורי התחייבויותיהם הבלתי-חוזרות ולהביא הלכה למעשה את אייס ו-1,250 עובדיה לאבדון".

בעלי השליטה טוענים מנגד כי מנהלי החברה, ניסו לקבל התחייבות להזרמה של 15 מיליון שקל נוספים, לא הבינו מדוע תוכנית ההבראה משתנה וביקשו למנות את רו"ח גד סומך כדי שיבדוק את המספרים המבוקשים, תהליך שייקח זמן רב, ומוסיפים: "סוף ינואר עדיין לא הגיע".

בשוק ההון אמרו אתמול: "אין תקדים לזה שהנהלת החברה פועלת להקפאת הליכים בניגוד לדעתם של בעלי המניות. מישהו פה התבלבל. יכול להיות שיש פה ניסיון לשתלטות עוינת של ההנהלה על החברה".

חשש מהנושים

אייס אמנם מגלגלת מחזור של כ-800 מיליון שקל בשנה, אבל מפסידה שלוש שנים ברציפות. בסך הכל הפסידה החברה 66 מיליון שקל שמחקו את כל ההון העצמי שלה והעבירו אותה לגירעון. התגברות התחרות בענף, שהביאה אפילו את המתחרה הרווחית יותר, הום סנטר, להציג ירידה של 55% ברווח התפעולי, ובעיות ניהוליות, שהביאו להחלפה של שלוש הנהלות בשנתיים האחרונות, גררו את החברה הבורסאית אייס אוטו דיפו ורשת הבת אייס "עשה זאת בעצמך" שבשליטתה (100%) לחובות בסכום של 452 מיליון שקל לבעלי האג"ח, לבנקים, לספקים ול-1,250 עובדיה.

לאייס אוטו דיפו יש חובות בסכום של 144 מיליון שקל (כולל ערבויות בנקיות), וחובה למחזיקי האג"ח מסתכם ב-83 מיליון שקל מתוך סכום זה. מנגד, בקופת החברה נמצאים 3.7 מיליון שקל, מלאי בשווי של 6.5 מיליון שקל, וחובות כלפיה בסכום של 27 מיליון שקל שעליה לגבות.

לחברה-הבת, רשת אייס, יש חובות בסכום של 308 מיליון שקל, הכוללים חוב של 28 מיליון שקל לבנק הפועלים, ו-18 מיליון שקל לבנק לאומי לבנק הבינלאומי, כל אחד. הרשת חייבת לעובדים 15.5 מיליון שקל, ולנושיה האחרים והבלתי-מובטחים החברה חייבת 200.5 מיליון שקל. שלושת הבנקים המלווים של אייס - הפועלים, לאומי והבינלאומי - נתנו את הסכמתם המותנית לצו ההקפאה.

כנגד התחייבויות, לרשת יש מלאי בשווי של 1.35 מיליון שקל בלבד ורכוש קבוע שרשום בספרים, בשווי של 57 מיליון שקל. עם זאת, החברה מציינת כי "רוב הרכוש הקבוע הינו השקעה שבוצעה בסניפים ובמחשוב. לאור זאת, הערך הרשום אינו משקף ערך כלכלי אמיתי של הרכוש הקבוע".

אייס מנמקת את בקשתה בכך ש"במצבן, החברות (אייס אוטו דיפו ורשת אייס, ל"ז) לא יספיקו לפרוע את התחייבויותיהן ולהמשיך בפעילותן השוטפת. לפיכך, עולה חשש ממשי כי כבר בימים הקרובים יחלו כמה מנושי החברות לנקוט צעדים חד-צדדיים".

העובדים בעד ההקפאה

בבקשה מתואר מצב שבו כבר החלו לחזור שיקים של אייס לספקים, לנוכח קשיים תזרימיים, ולכן הקפאת ההליכים, מטרתה - "להעניק לחברה מרווח נשימה לייצוב מצבה על ידי "צמצום הוצאות ומזעור הנזקים הכלכליים והתדמיתיים שעלולים להיגרם מהמשך ההפעלה במתכונת הנוכחית". כמו כן, החברה מבקשת לקדם את מכירת הרשת או הכנסת משקיע נוסף בזמן.

במקביל לבקשה, מיהרו מחזיקי האג"ח מסדרה א' להכריז על כינוס אסיפה דחופה ביום חמישי הקרוב, שבה יקבלו דיווח מנציגות הסדרה בדבר התפתחויות והחלטות קריטיות לגבי הגנה על זכויותיהם. מחזיקי האג"ח הגדולים הם מגדל שוקי הון, כלל פיננסים ומנורה קרנות נאמנות.

אחד ממחזיקי האג"ח אמר אתמול: "הבקשה הזאת אינה הפתעה מבחינתנו. ההפתעה מבחינתנו היא סיבת ההקפאה - העובדה שבעלי השליטה אינם מזרימים את הכסף שלו התחייבו ומתנערים מאחריותם. הקפאה היא, בדרך כלל, הליך להגנה מפני נושה מסוים. אבל אף אחד מהנושים עדיין לא פעל. החברה שהיתה צריכה לשלם לכל הנושים, התבססה על 20 מיליון שקל. זה לא שיש הסכם מחייב".

מחזיק התומך בהנהלה החדשה אמר: "החברה לא הולכת להקפאה בגלל מצב הרשת או כי תהליך ההתייעלות לא מצליח, אלא מכיוון שבעלי השליטה לא מעבירים את הכסף".

ובעד מי העובדים? עוה"ד אופיר רונן וליזה חדש, המייצגים את עובדי אייס אמרו אתמול: "העובדים לא מחפשים אשמים, רק רוצים שהחברה תמשיך לפעול ותשלם להם את כל החובות שלהם. העובדים מקווים שיימצא קונה חדש שישקיע בחברה ויעלה אותה על דרך חדשה ומוצלחת. בהתאם לזאת, העובדים תומכים בהליך הקפאת ההליכים על מנת לשמר את מקסימום מקומות העבודה".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#