הפרצה שמאפשרת לחברות לחלק אופציות למנהלים וליהנות מהטבות מס

מנהלים בחברות אמריקאיות קיבלו מענקי אופציות גדולים בימי המשבר  פרצה בחוקי המס איפשרה לחברות לקבל הטבות מס מפליגות בגינם

דיוויד קוסנייבסקי
דיוויד קוסנייבסקי

ניו יורק טיימס

>> התאוששות שוקי המניות מהמשבר הכלכלי לפני שלוש שנים איפשרה למאות מנהלים לקבל מענקי אופציות גדולים מאוד זמן קצר לאחר שהשווקים קרסו. כעת מתחילות החברות שאחראיות למענקים הנדיבים האלה להרוויח, באמצעות הטבות מס.

הודות לפרצה בחוקי המיסוי בארה"ב, חברות יכולות לתבוע ניכויי מס עתידיים בשווי גדול הרבה יותר משווין של האופציות למניות כאשר אלה הובטחו למנהלים. הטבות המס האלה ימנעו מהממשל הפדרלי הכנסות של עשרות מיליארדי דולרים בעשור הקרוב.

האפשרות הזאת מבוססת על סעיף בחוקי המס שמאפשר לחברות אמריקאיות לשלם מס בשיעור נמוך בהרבה מהשיעור הרשמי של מס החברות - 35%. בכמה מהמקרים, יכולות החברות שלא לשלם כמעט דבר בשנים רווחיות.

בוושינגטון, שבה שכר הבכירים והמיסוי הם נושאים בוערים ביותר, ביקשו כמה חברי קונגרס כבר מזמן לבטל את הטבות המס המדוברות, בטענה שמדיניות שמאפשרת לחברות לדרוש ניכויי מס על אופציות למניות מבלי שיחויבו בהוצאות במזומן היא מדיניות גרועה.

מעבר לכך, אומרים בקונגרס, המדיניות הזו מאלצת את משלמי המסים לסבסד את שכר הבכירים, שזינק בעשורים האחרונים. הבעיה הזו גדולה יותר כיום, כאשר מנהלים וחברות מקבלים הטבות על כך שהם מנצלים את העובדה שמחירי המניות היו פעם נמוכים.

הערכה: ההטבות יגיעו למיליארדי דולרים

אופציה למניה מקנה לבעליה את הזכות לרכוש את המניה במחיר קבוע בתקופה מסוימת שנקבעה מראש. ניכויי מס החברות נובעים מהעובדה שמנהלים פודים בדרך כלל אופציות במחיר גבוה יותר מהערך ההתחלתי שלפיו מדווחות החברות לבעלי המניות על הענקתן. לחברות מתאפשרות אחר כך הטבות מס על המחיר הגבוה יותר.

בימים הקשים של יוני 2009 קיבל מל קרמזין, מנכ"ל חברת הרדיו הלווייני סיריוס XM, אופציות לרכישת מניות של החברה במחיר של 43 סנט למניה. במחיר הנוכחי של 1.80 דולר למניה, שווי האופציות האלה עלה ל-165 מיליון דולר, לעומת 35 מיליון דולר שעליהן דיווחה החברה בסעיף הוצאות השכר בדו"חותיה הפיננסיים.

אם קרמזין יממש את המניות במחיר הזה, הוא יהיה חייב במסים על 165 מיליון דולר כהכנסה רגילה, ואולם החברה תוכל לנכות את כל הסכום כהכנסה על החזרי המס שלה, כאילו שילמה את הסכום הזה במזומן. צעד זה עשוי להפחית את המס הפדרלי שתשלם החברה בכ-57 מיליון דולר, לפי השיעור המקסימלי של מס החברות. סיריוס XM סירבה להגיב בעניין.

עשרות חברות גדולות אחרות נתנו מענקי אופציות גדולים במיוחד בסוף 2008 ו-2009 - כולל פורד, ג'נרל אלקטריק, גולדמן סאקס, גוגל וסטארבקס - ובקרוב יהיו זכאיות להטבות מס בהתאם. מומחים לשכר המנהלים טוענים שאם לא תתרחש קריסה נוספת בשווקים, שכר המנהלים והטבות המס לחברות יגיעו למיליארדי דולרים בשנים הבאות. לפי נתונים של חברת הייעוץ אינסיידר-סקור, מתוך אופציות בשווי מיליארדי דולרים שניתנו לאחר המשבר, ההיקף שמומש מסתכם ב-11 מיליון דולר בלבד.

פרצות יקרות או הטבה הוגנת?

עבור חלק מהחברות, מענקי אופציות יכולים להיראות כעסקה מפתה, שכן הם לא כרוכים בתשלום לעובדים במזומן, והטבות המס יכולות לעלות על העלות המקורית. כחלק מכללי החשבונאות הסטנדרטיים, חברות מחשבות את הערך הנקוב של האופציות במועד שבו הן ניתנות ומדווחות על הערך הזה כהוצאה, ואולם רשויות המס מאפשרות לחברות לדרוש ניכוי מס על כל העלייה בערך כאשר האופציות האלה ממומשות, בדרך כלל כמה שנים לאחר מכן במחיר גבוה הרבה יותר. הטבות המס נרשמות במסמכים הרגולטוריים כ"הטבות מס עודפות משכר המבוסס על מניות".

מבחינת רוב החברות, היתרון בשימוש באופציות הוא בכך שהן מאפשרות להן להעניק בונוסים גדולים מבלי לרוקן את קופת המזומנים שלהן, אומר אלן שטראוס, עורך דין ורואה חשבון מניו יורק שמתמחה בדיני מסים.

גופים רגולטוריים וכמה חברים בקונגרס טוענים כי ניכויי המס האלה הם פרצות יקרות בחוק. מולם ניצבים עורכי דין ורואי חשבון שטוענים כי ניכויי המס מוצדקים משום שהאופציות מייצגות עלות אמיתית לחברה ומשום שהבכירים שמממשים את האופציות שלהם משלמים מסים אישיים גבוהים, החברות גורסות ששינוי יביא לצורה לא הוגנת של מיסוי כפול. ואולם גם מי שתומכים במדיניות הקיימת מסכימים שהיא מאפשרת למנהלים לנצל את העלייה בשווי האופציות - שאמורות להיות מבוססות על ביצועים - כאשר נפילה בשווקים משמעה שמחירי המניות של רוב החברות צפויים לעלות בהמשך.

העליות בשווי האופציות שניתנו במשבר הפיננסי לא מעיקות רק על התקציב הפדרלי. נציגים של בעלי מניות ומומחים לממשל תאגידי טוענים כי הן באות גם על חשבון משקיעים אחרים, ששווי אחזקותיהם בחברה מידלדל.

עוד לפני המשבר בשווקים, מאות חברות בארה"ב הפחיתו במיליארדי דולרים את חבויות המס שלהן באמצעות חלוקת אופציות. לפני עשור, חברות כמו סיסקו ומיקרוסופט ספגו ביקורת משום שהאופציות שלהן יצרו ניכויי מס גדולים כל כך, עד שהן לא שילמו מסים פדרליים כלל. כשבעלי המניות והרגולטורים התלוננו לגבי השימוש המופרז באופציות, מיקרוסופט הפסיקה לחלקן למשך זמן מה ב-2003.

בין 2005 ל-2008 דיווחה אפל כי אופציות שמומשו על ידי עובדיה הפחיתו את חבויות מסי ההכנסה הפדרליים שלה ביותר מ-1.6 מיליארד דולר. אופציות הפחיתו את החבויות האלה של גולדמן סאקס ב-1.8 מיליארד דולר במשך אותה תקופה, ו-HP חסכה כך 850 מיליון דולר, לפי מסמכים שהגישו החברות לרגולטורים. חברות טוענות כי מדיניות זו מוצדקת משום שהן מנכות את עלות התשלום עבור עובד, בדיוק כפי שהיה קורה אם היו משלמות שכר במזומן.

"משחקים בכספם של אחרים"

קרל לווין, סנטור דמוקרטי ממישיגן, ניסה במשך כמעט עשור לבטל את הטבות המס האלה, והציע חוק שיגביל את ניכויי המס של חברות לאופציות לסכום הזהה לשווי שעליו הן מצהירות בדו"חות הפיננסיים. ועדה דו מפלגתית של הקונגרס האמריקאי לענייני מיסוי העריכה כי אם הצעתו של לוין היתה מתקבלת, הכנסות משרד האוצר היו גדלות ב-25 מיליארד דולר בעשור הקרוב.

אופציות למניות נהפכו לתגמול פופולרי למנהלים בכירים בשנות ה-90, לאחר שהקונגרס אכף מגבלה של מיליון דולר. הן איבדו מעט מכוח המשיכה שלהן לאחר ששינויים בשיטה החשבונאית אילצו חברות להתחיל לדווח על שווי האופציות כעל הוצאה. שערוריות תיארוך לאחור של אופציות הורידו אף הן את הפופולריות של השיטה. עם זאת, ברגע ששוקי המניות ירדו בסתיו 2008 היתה שוב עלייה בהיקף האופציות שחברות חילקו.

לפי מסמכים רגולטורים שנותחו על ידי חברת הייעוץ אקווילר, מספר האופציות שחברות הנכללות במדד 500 S&P חילקו זינק ב-2009 ל-2.4 מיליארד לעומת 2.1 מיליארד ב-2007 - אף שמספרן עדיין נמוך יותר מאשר ב-2003.

"הסיבה שמנכ"לים ודירקטוריונים של חברות נתנו כל כך הרבה אופציות במשבר היא שהם ציפו שהשוק יתאושש - ומשום שהכלכלה היא מחזורית, כולם ידעו שהיא תתאושש", אומר סידני פינקלשטיין, פרופסור למינהל עסקים בדרטמות'. "והמשחק כולו משוחק בכספם של אנשים אחרים - כספי השוק וכספי משלמי המסים".

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ