אקסלנס: הבנקים יציגו תשואה על ההון של 8.4% בשנת 2012 - שוק ההון - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

אקסלנס: הבנקים יציגו תשואה על ההון של 8.4% בשנת 2012

באקסלנס מעריכים כי התשואה על ההון בשנים הקרובות תהיה קטנה מהמקובל בענף בשל דרישות הון מחמירות מצד המפקח על הבנקים

תגובות

מיכה גולדברג, שחזר לפני כמה חודשים לבית ההשקעות אקסלנס בתפקיד ראש מחלקת המחקר לאחר ששימש כאנליסט בנקים במריל לינץ', פרסם הבוקר תחילת סיקור למניות הבנקים.

בשורה התחתונה גולדברג מעניק המלצת "קנייה" למניות מזרחי טפחות; ניטראלי ביחס לפועלים ולאומי והמלצת "תשואת חסר" עם מחיר יעד (5.2 שקל למניה) הנמוך ממחיר השוק למניית דיסקונט.

"אנו צופים כי שנת 2012 תהיה שנה מאתגרת. אחרי שנתיים של רווחיות מעל לממוצע אנו מעריכים כי התשואה להון תצנח לקצב חד־ספרתי (8%) והרווח הנקי יקטן ב-4% ב-2012 ביחס ל-2011" כותב גולדברג.

בהשוואה הסטורית כותב גולדברג כי "הבנקים הישראליים נסחרים לפי שווי נמוך ב-30% מהממוצע ההיסטורי שלהם (פחות מסטיית תקן אחת מהממוצעים), אך גבוה בהרבה מהשפל של כל הזמנים מהשנים 2003 ו-2009. עם זאת, אנו סבורים כי יש שפע של 'מציאות' בענף הבנקאות בעולם, שכן גם הבנקים האירופיים וגם הבנקים בארה"ב נסחרים לפי שווי נמוך ב-60% וב-40% מתחת לממוצע המכפילים ארוך הטווח שלהם.

מצב המצביע על כך שמנקודת מבט של הערכת פוטנציאל האפשרות לשיפור בערך המניות יהיה גדול יותר בבנקים באירופה ובארה"ב. אף שהבנקים בשווקים המתעוררים עלו בביצועיהם על הבנקים בישראל ב-2011, והם נסחרים בדיסקאונט של 26% "בלבד" מתחת לממוצע ארוך הטווח שלהם, הערכות השווי הנוכחיות של בנקי השווקים המתעוררים קרובות כבר לשתי סטיות תקן, מה שעשוי להציע על כך שגם שם יש פוטנציאל תיקון גבוה יותר מאשר בבנקים הישראלים".

באקסלנס מעריכים כי התשואה על ההון בשנים הקרובות תהיה קטנה מהמקובל בענף בשל דרישות הון מחמירות מצד המפקח על הבנקים שיביאו להקטנת המינוף בהם פועלים הבנקים, רפורמות צרכניות (כמו הפחתת העמלות הצולבות בכרטיסי האשראי), וכן בשל שיעור מס גבוה יותר.

"כל אלו יקשו על הבנקים לחזור לרמות התשואה על ההון שהיו בהם בעבר. ההאטה בכלכלה ושערי הריבית הנמוכים לאורך זמן (המפעילים לחץ על מרווחי האשראי) לא יתרמו, ויגרמו לכך שהתשואה על ההון בטווח הקצרה תהיה נמוכה אפילו מהרמה ארוכת הטווח אותה אנו צופים", כותב גולדברג.

אולם, להערכתו "למרות האתגרים, הבנקים ערוכים להתמודדות. הגדלת מרווח האשראי יפצה על השפעת הריבית הנמוכה; הפרשות לחומ"ס יישארו הרבה מתחת לרמות השיא הקודמות, שכן אנו צופים כי הצטננות ענף הנדל"ן תהיה הדרגתית ולא חריפה; מחסור ההון הצפוי בגין העלאת יעדי הון ליבה יהיה קטן יחסית אצל מרבית הבנקים. יעדי הון ליבה רובד 1 יושגו ברובם באמצעות רווחים שוטפים, אופטימיזציה של נכסי סיכון ומכירת נכסים. חלוקת הדיבידנדים תדחה לשנת 2013" כותב גולדברג.

למרות שהבנקים נסחרים היום במכפילי הון נמוכים –פועלים נסחר במכפיל הון 0.74 ולאומי במכפיל הון "בהסתכלות היסטורית, הבנקים זולים כאשר הם נסחרים 30% מתחת להון. אך עם תחזית תשואה ממוצעת על ההון של 8% ב-2012 וצפי בטווח הקצר-בינוני לתשואה מוגבלת ברמה של 9%, הדיסקאונט על ההון נראה די מוצדק" נכתב בסקירה. "בהשוואה גלובלית, הבנקים הישראליים נסחרים בפרמיה, לאחר שנים של דיסקאונט משמעותי. ברמות תשואת הון דומות, עם מנוף קטן יותר ועם צמיחה בת־קיימא גבוהה יותר, אנו סבורים שהפרמיה אמנם מוצדקת, אבל איננו רואים סיבות לגידול בפרמיה בטווח הקצר".

"אחרי שנתיים של רווחיות מעבר לממוצע, אנו צופים כי התשואה על ההון בענף תרד ברבעונים ובשנים הבאות לשיעורים חד־ספרתיים. סביבת הריבית הנמוכה, הרפורמות בכרטיסי האשראי וההאטה הכלכלית צפויים לגרום לתשואה על ההון בשנת 2012 להיות נמוכה יותר מרמות התשואה בת-הקיימא החדשה.

"אנו צופים כי התשואה על ההון בענף בשנת 2012 תהיה בממוצע 8.4%. ההפרשות לחומ"ס צפויות לגדול ב-33.6% ועם זאת, יסתכמו בשיעור של 0.6% מהאשראי בלבד, כך שהרווח לפני מס צפוי להישאר יציב ביחס ל-2011, והרווח הנקי ירד בכ-6% כתוצאה מהעלאת המסים" מעריך גולדברג.

בהתייחס למשקל האשראי לנדל"ן במערכת הבנקאית כותב גולדבר כי אין סיבה ממשית לחשש. "כמעט 45% מסיכון האשראי של הבנקים נמצא במגזר הנדל"ן המקומי (50% מתוכו הן משכנתאות recourse הניתנות בממוצע LTV של 60%), ולכן אפשרות של פיצוץ בענף הנדל"ן למגורים המקומי היא אחד הסיכונים הגדולים בחיזוי איכות תיק הנכסים. עם זאת, איננו צופים תיקון מחירים משמעותי, ולכן לא צפויה השפעה מהותית על תיק האשראי: מחירי הבתים הגבוהים למגורים נובעים, לדעתנו, בעיקר ממחסור בסיסי בבתים למגורים, שכן הביקוש הטבעי עלה על היצע הדיור בהיקף של כ-100 אלף יחידות במהלך העשור האחרון. אומנם מחירי הבתים עלו ביותר מ-40% במונחים ריאליים מאז דצמבר 2007, אך עם זאת הם גבוהים רק ב-10% מהמחיר הריאלי שלהם בשנת 1996, שעה שהגידול באוכלוסייה הסתכם ב-24% במהלך אותה תקופה, והתמ"ג כמעט והוכפל.

"אנו מעריכים ירידה מתונה במחירי הדיור (5%-10%) לא תשפיע במידה ניכרת על עלויות האשראי בגין משכנתאות. תיקון חריף יותר (20%-30% במהלך 12-18 חודשים, שיוכל להתרחש אם הממשלה תתחיל להציף את השוק בהיצע עודף) תשפיע אף היא רק במידה צנועה על הבנקים".

עופר וקנין ודודו בכר


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#