מחפשים הלוואה? תבדקו את קופת הגמל

החולשה בענף מאלצת את הקופות למצוא דרכים יצירתיות לשימור הלקוחות

נועם בר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נועם בר

החולשה המתמשכת בענף הגמל והפדיונות הגדולים דוחפים את גופי הגמל לאמץ דרכים יצירתיות לשמר את הלקוחות הקיימים. מענקי הישארות, החזר דמי ניהול רטרואקטיבי והנחות מפליגות הם רק חלק מהטקטיקות שננקטות.

לאחרונה, עם החמרת המצב, מתרחב השימוש בטקטיקה ישנה - הצעה לעמיתים לקחת הלוואה מקופות הגמל שלהם בתנאים אטרקטיביים מאוד. אם בעבר הגבילו החברות את האפשרות רק לקופות נזילות, שהעמיתים כבר יכולים למשוך מהן את הכסף, כיום ניתן לקבל הלוואה גם מקופות שאינן נזילות.

במקרים רבים החברות מציגות לעמיתים את האפשרות לקבל הלוואה כצ'ופר שהם זכאים לו בשל הוותק שצברו. העמיתים - שלרוב אינם מודעים לכך שמדובר בכלי שימור לכל דבר, שנועד לרתק אותם לקופה לזמן ארוך - מרגישים בני מזל, ומסתערים על ההלוואה. המגבלות שיושתו עליהם הן שלא יוכלו לעבור קופה או למשוך ממנה את הכסף עד שיפרעו את ההלוואה.

למעשה, גוף שמאפשר לחוסך לקחת הלוואה מקופת הגמל פועל בהתאם לכללים בחוק ומחויב לתת את האפשרות לכל העמיתים שעומדים בקריטריונים ובתנאים זהים. "ההלוואות משתנות בהתאם לשוק, אבל לא בהתאם לעמיתים. אסור שתהיה אפליית עמיתים", אומר איציק אסטרייכר, מנכ"ל מיטב גמל ופנסיה.

זה יכול להיות גם מסוכן

הכל אודות לקיחת הלוואה מקופות גמל

בדרך כלל, ההלוואות מוצעות בצורה אקטיבית לעמיתים שזקוקים לכסף ומבקשים למשוך את כספי החיסכון מקופת הגמל או מקרן ההשתלמות שלהם. בחברות מזהירים אותם כי משיכת הכסף היא בלתי הפיכה, ותגרום להם להפסיד את הטבת המס שנותנת המדינה לקופות גמל.

אלא שהתמונה רחבה יותר. עמיתים שבוחנים הלוואה כזו ראוי שיזכרו כי בהשארת הכסף בקופת הגמל יש גם סיכון. קופות הגמל משקיעות את הכספים בשוק ההון, במניות ובאג"ח, כך שהן חשופות להפסדים גדולים. איש לא מבטיח לחוסכים בהן רווחים בלבד. מתן הלוואה מצריכה מהקופה של החוסך להשיג תשואה גבוהה, כך שקודם כל תכסה את הריבית.

אמנם חברות הגמל מציגות לעמיתים הערכות כי התשואות שיושגו בקופה בתקופת ההלוואה יעלו על גובה הריבית והעמיתים ייצאו מורווחים, אך ראוי לזכור כי ההערכות מתבססות על תשואות היסטוריות, שלא בטוח שאפשר ונכון להשליך מהן על העתיד. העשור הקודם אופיין בתהליך ארוך של ירידת הריבית במשק, שהיוותה קרקע לרווחי הון גדולים שרשמו המשקיעים, בפרט באפיק האג"ח. כיום המצב שונה.

כלי ההלוואות מופעל גם בתקופות של ירידות, כשעמיתים מבקשים למשוך כסף. יורם מנחם, מנכ"ל אקסלנס גמל ופנסיה, מסביר: "אם השוק יורד ועמית רוצה למשוך את קרן ההשתלמות שלו - נותנים לו חלופה שייקח הלוואה, אחרת הוא יקבע את ההפסדים שיש כיום. זה מסוכן, כי יכולות להיות בינתיים עוד ירידות. מי שלוקח הלוואה כזו צריך להסתכל על מח"מ החיסכון בקופה. אם מדובר בכסף שהוא לא יצטרך בשלוש השנים הקרובות, סביר שבינתיים הוא יכסה את ההפסדים. אם הוא עשוי להזדקק לכסף - לא כדאי להסתכן".

כיום, מרבית החברות בענף הגמל מאפשרות לעמיתים לקחת הלוואה מהקופה שלהם, וכספי החיסכון שנצברו בה מהווים ביטחונות לפירעון ההלוואה. ההכנסות מהריביות על ההלוואות שניתנות מופנות לתוך קופת הגמל ותורמות לתשואות שלה.

לא מפתיע לראות שהחברות שאינן מאפשרות לעמיתים לקחת הלוואה מקופת הגמל הן החברות המגייסות בענף, מה שמעיד על היותה של ההלוואה קודם כל כלי שימור. מבין ארבעת הגופים שלא מאפשרים זאת, ילין לפידות ואנליסט הם המגייסים הכמעט יחידים בשנתיים האחרונות. אי.בי.אי ודש עדיין לא נכנסו לתחום, אך בימים אלה הם שוקלים לעשות זאת.

חלק מהחברות שאינן מאפשרות לקחת הלוואה מפנות את העמיתים שמעוניינים בכך לקבל הלוואה מהבנקים המתפעלים אותן, בתנאים נוחים יחסית. דש מפנה לבנק הפועלים ולבנק מזרחי טפחות להלוואות בתנאי ריבית של פריים מינוס 0.5% עד פריים פלוס 0.5%. במקרה כזה, אישור ההלוואה הסופי לעמית נתון בידי הבנק.

ריביות נוחות ותנאים אטרקטיביים

בדיקת Themarker מראה כי הריביות שמציעים הגופים בהלוואות הללו אכן אטרקטיביות, והתנאים בהן כמעט בלתי אפשריים להשגה בהלוואות הרגילות שמציעים הבנקים וחברות האשראי. במסלול הריבית המשתנה, הריבית השנתית על ההלוואות שמציעות קופות הגמל היא בין פריים מינוס 0.5% לפריים פלוס 1%. זאת ביחס לריביות שנתיות שמגיעות עד פריים פלוס 7% בהלוואות הבנקאיות ופריים פלוס 11% בהלוואות מחברות האשראי. בהתאם לריבית הפריים כיום, 4.25%, מדובר בריביות בשיעור עכשווי של 3.75%-5.25%.

במסלול צמוד מדד ניתנות ההלוואות מקופות הגמל בריביות של 4%-5% צמוד למדד. חלק מהחברות מאפשרות גם מסלול של ריבית קבועה, שבו הריבית היא 6%-8%. זאת ביחס לריביות שמגיעות גם מעבר ל-12% בהלוואות מהבנקים ואפילו יותר בהלוואות מחברות האשראי.

הלוואות מקופת גמל

לחברות הגמל יש הגבלה כמה נמוך הן יכולות לרדת עם הריבית על ההלוואה. זאת מאחר שמהיבט של ניהול ההשקעות בקופה, מדובר בהשקעה לכל דבר ולכן הן מחויבות לתת את ההלוואה בתנאים סבירים ביחס לחלופות ההשקעה האחרות.

ההלוואות ניתנות לתקופות שונות. הנפוצות הן שנה, שלוש שנים וחמש שנים. בחלק מהחברות המדיניות היא שככל שתקופת ההלוואה ארוכה יותר - הריבית גבוהה יותר. בחברות אחרות הריבית אחידה.

בשונה מהלוואות בנקאיות, חברות הגמל מאפשרות לעמיתים להחזיר את ההלוואה בשלל דרכים, כולל בשיטת בלון (גרייס מלא) - החזרה של כל תשלומי הריבית והקרן רק בסוף תקופת ההלוואה. יש חברות שבמקרה כזה יגבו ריבית גבוהה יותר מאשר במסלול שבו ההלוואה נפרעת על פני התקופה. רוב חברות הגמל גם מאפשרות לפרוע את ההלוואה מוקדם מהמתוכנן ללא קנס. עוד יתרון של ההלוואות האלה הוא שלא נדרשים ערבים, והחסכונות בקופה משמשים ביטחונות.

התנאים עשויים להקשיח

הריביות הנמוכות והתנאים הנוחים נובעים כאמור מתפישת ההלוואה ככלי שימור, אך בחברות לא פוסלים אפשרות שבעתיד ייהפכו ההלוואות לכלי השקעתי, כזה שינסו להשיג באמצעותו תשואה גבוהה יותר על הנכסים בקופה. במקרה כזה צפוי שתנאי ההלוואות יוקשחו והריביות יגדלו.

ואולם, "למרות כל היתרונות האלה, מעט מאוד לקוחות נהנים מהם. הם מעדיפים ללכת למקומות פחות אטרקטיביים עם ריביות גבוהות", אומר אסטרייכר.

חגי בדש, מנכ"ל פסגות גמל ופנסיה, מזהיר: "טעות של משיכת הכסף אינה הפיכה וגורמת לאיבוד הטבות המס שהקופה נהנית מהן. ההלוואה היא כלי שירותי ללקוחות. זה מאפשר להם להשתמש בחסכונות בלי שיאבדו את הטבות המס".

על פי החוק, רק עמיתים בעלי ותק של לפחות שלוש שנים בקופה יכולים לקחת הלוואה כזו, והוותק נשמר גם כשעוברים חברה. היקף ההלוואה האפשרי הוא עד 50% מהצבירה של העמית. בפועל יש חברות גמל שמחמירות את ההגבלות. עבור החברות המנהלות, יש הגבלה על היקף הלוואות כולל של עד 10% מכלל הנכסים המנוהלים בקופה, בדומה להגבלות על היקפי ההשקעה בנכסים לא סחירים ובאפיקים שונים. בפועל, היקף ההלוואות רחוק מהמגבלה ומסתכם בפחות מ-1% מהנכסים בקופות. בפסגות, למשל, מתוך 1.3 מיליון עמיתים פרטיים, רק אלפים בודדים נוטלים הלוואה מהקופה.

חגי בדש, מנכ"ל פסגותצילום: אייל טואג

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker