קופות הגמל איבדו למשקיעים ב-2011 7% מחסכונות העמיתים

הקופות של כלל הסבו לעמיתים את הפגיעה הגדולה ביותר ■ הקופות של אלטשולר-שחם הן היחידות שסיימו את השנה 2011 עם תשואה שאינה שלילית

נועם בר

התשואות החיוביות בדצמבר מיתנו את הפסדי הקופות בענף הגמל ב-2011. קופות התגמולים וקרנות ההשתלמות שבענף סגרו את השנה עם הפסדים שהגיעו עד יותר של יותר מ-7%. את ההפסדים הגדולים ביותר רשמו קופות הגמל הגדולות של כלל: תמר, גפן וקרן השתלמות למנהלים - 6.7% 7.1%; אלה הפסדים גבוהים ביותר מ-2% משאר ההפסדים בקופות בענף.

את הפגיעה העיקרית חטפו בקופות של כלל באוגוסט-ספטמבר - כשהפסידו 6%-7% בתוך חודשיים. קופות כלל נכנסו למשבר ולגל הירידות בשווקים שהיה במחצית השנייה של 2011, עם שיעור מניות גבוה של 37%-38%. בעיצומן של הירידות קיבלו החלטה בוועדת ההשקעות של כלל גמל לצמצם את שיעור המניות בקופות אל מתחת ל-30%, ובכך לא זכו ליהנות מהעליות שבאו באוקטובר.

דצמבר מיתן את המגמה השלילית

פיזור גיאוגרפי באלטשולר שחם

מבין שלל הקופות הכלליות, קופות הגמל שמנהל בית ההשקעות אלטשולר שחם הן היחידות שלא נפגעו מהטלטלה של 2011 וסיימו את השנה עם תשואה אפסית. בשנים האחרונות מתמקדים באלטשולר שחם בהגדלת הפיזור הגיאוגרפי של ההשקעות בתיקים, ובפעם הראשונה זה כמה שנים נשאה אסטרטגיה זו פרי.

בשנים שקדמו ל-2011 הקופות של אלטשולר שחם דווקא סבלו מאסטרטגיה זו, כשלא נהנו מהתשואה העודפת שהניב השוק הישראלי. ב-2011, על רקע התערערות היציבות הגיאו-פוליטית במדינות הערביות, התהפך המצב; בעוד מדדי המניות הישראלים איבדו במשך השנה 20%-25% מערכם, במדדים הגדולים בחו"ל הירידות היו מתונות יותר, וכמה מהם, כמו מדד דאו ג'ונס, אף סיימו את השנה עם תשואות חיוביות.

מנכ"ל הגמל והפנסיה באלטשולר שחם, יאיר לווינשטיין, אמר כי הפיזור לחו"ל נעשה לא רק בחלק המנייתי של התיק, אלא גם במרכיב האג"ח הקונצרני. 22.5% מהתיק הכולל מנוהל מנוהלים באג"ח בחו"ל, ו-23% מהתיק מנוהלים במניות בחו"ל.

"במדינות אחרות בעולם כספי הפנסיה מפוזרים יותר לחו"ל. "בהולנד 55% מכספי הפנסיה של הציבור מושקעים מחוץ למדינה, בגרמניה החשיפה לחו"ל היא 39%, ובבריטניה ובארה"ב היא סביב 23%; אלה מדינות שהמצב הגיאו-פוליטי שלהן הרבה יותר טוב מאשר זה של ישראל. אפילו בשווייץ יש פיזור של כספי הפנסיה לחו"ל, והחשיפה שם להשקעות מחוץ למדינה מגיעה ל-20% לעומת 9% בישראל", אמר לווינשטיין. לדבריו, חלק מהפיזור הגיאוגרפי נועד לאפשר גם פיזור של סיכוני המטבע.

אנליסט וילין לפידות מובילים

בהסתכלות ארוכת טווח על התשואות שהניבו קופות הגמל בשלוש השנים האחרונות, אנליסט מוביל עם תשואה מצטברת של 74% בקופת התגמולים אנליסט גמל ותשואה של 67% בקרן ההשתלמות. אחריו נמצאות הקופות של ילין לפידות עם תשואה מצטברת של כ-63% הן בקופת התגמולים והן ובקרן ההשתלמות.

הקופות של ילין לפידות ממוקמות במקום השני גם בתשואות ל-2011 עם תשואה שלילית יחסית נמוכה של סביב כ-1%. יאיר לפידות, מנכ"ל משותף ובעלים בילין לפידות, אמר כי ב-2011 קיבלו בחברה החלטה להגדיל את הפיזור הגיאוגרפי באמצעות הגדלת החשיפה לחו"ל בחלק המנייתי של התיקים - מ-40% בתחילת 2011 מהרכיב המנייתי ל-50% בסוף השנה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker