התחנה המרכזית החדשה נכנסת להקפאת הליכים

רו"ח חיים קמיל ממשרד שלמה נס יהיה הנאמן של התחנה המרכזית החדשה ■ מאחר שבעלי השליטה בנצבא, קובי מימון וחיים צוף, אינם מוכנים יותר לתמוך באופן מלא בתחנה ובתביעות המשפטיות נגדה - הטיפול בה עובר לבית המשפט

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיכאל רוכוורגר

>> בדומה לטייקון הגז יצחק תשובה, שהסתבך עם החובות האדירים של דלק נדל"ן, גם אצל שותפיו לתגלית הגז הטבעי תמר - קובי מימון וחיים צוף - מתברר כי בחלק מהעסקים מתגלים חריקות וסדקים. מימון וצוף הם בעלי השליטה בחברות ישראמקו, יואל ואקוויטל.

כך, שנתיים לאחר שהשתלטו באמצעות חברת הנדל"ן נצבא על חברה המחזיקה בתחנה המרכזית החדשה בת"א (התמח"ת), מימון וצוף מרימים בשלב זה ידיים ואינם מוכנים עוד ליטול על עצמם את מלוא התמיכה הנדרשת להבראת התחנה מבחינה כלכלית. הם גם לא מוכנים לסייע באופו מלא בכל הקשור לטיפול בתביעות המשפטיות השונות שהוגשו נגד התחנה.

בעקבות כך, 18.5 שנים לאחר שנפתחה, דירקטוריון התמח"ת הגיש בסוף השבוע שעבר לבית המשפט המחוזי בתל אביב בקשה להפעלת צו הקפאת הליכים (המגן על הנושים השונים) ומינוי נאמן לחברה.

בית המשפט נתן צו ארעי במעמד צד אחד להקפאת הליכים זמנית נגד החברות של התחנה, והחליט על מינויו של רו"ח חיים קמיל, ממשרד עוה"ד ד"ר שלמה נס ושות', כנאמן זמני. זאת עד למועד הדיון בפרשה שנקבע ליום רביעי הקרוב.

נצבא נסחרת בבורסה בתל אביב לפי שווי שוק של 1.9 מיליארד שקל ומחזיקה בישראל ובצרפת ב-97 נכסים בבעלות ובחכירה בשטח של 1.08 מיליון מ"ר.

מלבד ההודעה על התחנה המרכזית החדשה, נצבא עידכנה בשבוע שעבר בדיווח לבורסה כי הופסקו המגעים שהיא ניהלה עם תאגיד זר למכירת תשעה נכסים בצרפת תמורת 108 מיליון יורו (כ-540 מיליון שקל).

התחנה המרכזית החדשה מוחזקת כיום ב-72% בידי נצבא, 23% מחזיקות חברות התחבורה אגד ודן, וביתר, 5%, מחזיקה משפחת יונה (ממקימי הפרויקט) שבראשות הקבלן מרדכי יונה, הבעלים של חברת חפציבה, שפשטה רגל לפני יותר מ-4 שנים.

בסוף 2009 נצבא השתלטה על הפרויקט באמצעות רכישת חוב של 193 מיליון שקל שהיה לתחנה מבנק דיסקונט תמורת 138 מיליון שקל. נכון להיום לתמח"ת יש חובות של 250 מיליון שקל (מרביתם לנצבא), שמועדן פירעונם נדחה במסגרת ההסדר בסוף 2009 ב-5 שנים.

נצבא ציינה בדיווח לבורסה כי להפעלה של צו הקפאת הליכים לא צפויה להיות השפעה מהותית לרעה על מצב החברה, לנוכח העובדה כי מתחם התחנה המרכזית החדשה בתל אביב משועבד בשעבודים קבועים ושוטפים ראשונים בדרגה, להבטחת הלוואות שהעמידה חברה מאוחדת אחרת לתמח"ת.

הנכס רשום נכון לסוף ספטמבר 2011 בספרי נצבא ב-289 מיליון שקל. הוא יצר בינואר-ספטמבר 2011 הכנסות תפעוליות נטו (NOI) של 27 מיליון שקל. מדובר בקצב שנתי של 36 מיליון שקל, בדומה ל-2010. ואולם בשל גירעון בהון חוזר (פער שלילי בין נכסים שוטפים שניתן לממש אותם למזומנים להתחייבויות שוטפות שצריך לפרוע) ופערים צפויים בתזרים המזומנים, הצמידו רואי החשבון של החברה לדו"חותיה הערת עסק חי, המעמידה בסימן שאלה את המשך קיומה של התחנה המרכזית החדשה בת"א כעסק תפעולי חי לטווח הנראה לעין.

"בשלב זה אין חזון להשקעה בנכס הזה. מה שיצטרכו במסגרת הקפאת הליכים, נצבא תתמוך ותסייע", ציינו מקורבים לחברה.

בתחנה פועלות חברות התחבורה הציבורית: אגד, דן, מטרופולין, ויאוליה, סופרבוס, קווים, אגד תעבורה, נתיב אקספרס ואפיקים. מדי יום עוברים בה לפחות 80 אלף איש. מתחם התחנה המרכזית כולל שטחי מסחר של 37 אלף מ"ר ושטח תחבורתי של 60 אלף מ"ר. השוכרים העיקריים (כשליש מהשטח) הם אגד ודן, שיעור התפוסה בו נכון לסוף ספטמבר 2011 היה 64%. יש במקום שטחים לא מבוטלים המיועדים למסחר, אך הם ריקים כשעל חלקם השתלטו מחוסרי הדיור.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker