תשלום פרמיות בפיגור מחדש את הפוליסה

בית המשפט קבע: הפרמיה שולמה, גם אם חברת הביטוח טענה שלא

עודד יחיאל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

חברת הראל ביטחה את רכבו של נידאל מגאמסה. דמי הביטוח היו אמורים להיות משולמים בהוראת קבע, אך הבנק לא כיבד את הוראת הקבע.

סוכן הביטוח פנה אל מגאמסה. מגאמסה שיגר שליח ובידו צ'קים. יומיים בלבד לאחר שהצ'ק הראשון נפרע אירעה תאונת דרכים. על פי קביעת שמאי ניזוק הרכב כדי אובדן מוחלט. מגאמסה פנה אל הראל לתשלום שווי הרכב. הראל לא נענתה, ומגאמסה פנה לבית משפט השלום בנצרת.

מדוע אינכם משלמים, פנה השופט שכיב סרחאן לנציגי הראל. למגאמסה אין בכלל ביטוח אצלנו. אנו ביטלנו לו את הפוליסה כשלושה חודשים לפני התאונה מפני שלא שילם את דמי הביטוח.

צילום: דרימסטיים

ומה עם הצ'קים שהתקבלו אצלכם לאחר מכן, והראשון שבהם אף נגבה על ידיכם לפני התאונה, הקשה השופט. זה נכון שהוא שילם, אבל זה גם נכון שאין לו ביטוח, השיבו נציגי הראל. איך זה יכול להיות שגם משלמים לכם וגם אין ביטוח, תמה השופט.

זה פשוט, השיבו נציגי הראל. התשלום שהוא שילם נזקף על חשבון חוב הפרמיה שעד למועד הביטול. ומה אתם אומרים על טענת המבוטח כי הסדיר עם הסוכן את תוקף הביטוח, ולשם כך שיגר אליו את הצ'קים עבור הפוליסה?

זה לא נכון, השיבו נציגי הראל, בוא תשמע את הסוכן. על דוכן העדים ניצב סוכן הביטוח סלים בשאראת, אשר העיד כי לא הסדיר עם המבוטח את תוקף הביטוח. הצ'ק שנפרע, המשיך הסוכן, רק נזקף על חשבון החוב שעד למועד ביטול הפוליסה.

הישענותה של הראל על עדות סוכן הביטוח התבררה כמשענת קנה רצוץ. עדותו של הסוכן, קובע השופט, נסתרה מניה וביה ובאופן פוזיטיבי ומוחלט בקבלה שהוציא, שבה נרשם כי הצ'קים התקבלו עבור ביטוח הרכב.

הראל, מוסיף השופט, נמנעה מלהציג בבית המשפט את תיק המבוטח והקבלות שהוציאה עבור דמי הביטוח. מדובר במסמכים מהותיים שבכוחם היה לתרום לחשיפת האמת, מדגיש השופט, אשר מצויים ברשותה ובחזקתה של הראל. הראל נמנעה מחשיפתם ללא הסבר סביר ומהימן, מוכיח השופט את הראל, וזוקף זאת לחובתה.

יש לנו עוד טענה, מנסים נציגי הראל. צריך לחכות עד שכל הצ'קים ייפרעו בפועל כדי שהחוב יסולק והפוליסה תחזור לתוקף. השופט דוחה גם טענה זו. סוכן הביטוח, מזכיר השופט להראל את הוראות חוק חוזה הביטוח, הוא שלוחה של הראל לקבלת דמי הביטוח. הצ'קים היו לפיכך קניינה של הראל מרגע קבלתם בידי הסוכן. אין כל היגיון, לא מסחרי ולא משפטי, בדרישה שרק עם פירעונם בפועל של הצ'קים ייחשב החוב כמסולק.

טענת הראל בדבר היות הפוליסה מבוטלת נדחתה אפוא. הפוליסה, מוסיף השופט וקובע, גם בוטלה שלא כדין, אך בלאו הכי ואפילו היתה מבוטלת כדין, היא חודשה והוחזרה לתוקף עם קבלת הצ'קים בידי סוכן הביטוח.

סוף דבר, קובע השופט סרחאן, על הראל לשלם למגאמסה את תגמולי הביטוח בגין רכבו בצירוף הפרשי הצמדה וריבית, הוצאות המשפט ושכר טרחת עורך דין.

-

הכותב הוא עורך דין

נידאל מגמסה נגד הראל >>

סוג הביטוח: ביטוח מקיף לרכב

המבטחת: הראל מהות התביעה: תשלום תגמולי ביטוח בגין תאונה שגרמה לאובדן גמור של הרכב

טענת חברת הביטוח: הפוליסה בוטלה מחמת אי תשלום פרמיה כשלושה חודשים לפני התאונה

השופט: שכיב סרחאן מבית משפט השלום בנצרת

נפסק ביום 10.11.2011: הפוליסה בוטלה שלא כדין, אך אפילו אם היתה הראל מבטלת את הפוליסה כדין, הפוליסה חודשה והוחזרה לתוקף עם קבלת הצ'קים עבור הביטוח בידי סוכן הביטוח

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker