מדריך: כך תפזרו את תיק ההשקעות בצורה יעילה - שוק ההון - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

מדריך: כך תפזרו את תיק ההשקעות בצורה יעילה

בעידן שבו חוסר הוודאות בשווקים גובר, פיזור יעיל של תיק ההשקעות הוא הכלי העיקרי שמאפשר להתמודד עם התנודתיות ■ ככל שהנכסים בתיק השקעות אינם מתואמים זה עם זה, כך הפיזור יעיל יותר

תגובות

משקיעים רבים בעולם מצויים כיום בדילמה. האי ודאות בשווקים מקשה עליהם להחליט באילו נכסים להשקיע.

מצד אחד, משבר החובות במדינות המערב מאיים להכות בכל רגע בשוקי המניות והאג"ח הקונצרניות. מצד שני, נכסים שנחשבים בטוחים כמו אג"ח של מדינות מובילות מניבים ריביות אפסיות שלא ממש מפצות על הסיכון האינפלציוני - ומצד שלישי, גם אג"ח ממשלתיות שבעבר נחשבו בטוחות נראות הרבה פחות בטוחות כאשר מתברר שהמדינות שהנפיקו אותן (ספרד, איטליה או אירלנד) מצויות כיום בקשיים כלכליים רציניים.

הדילמות כאן אינן פשוטות, והמצב הכלכלי המסובך שבו מצויות מרבית המדינות במערב רק מגביר את חוסר הביטחון והבלבול לגבי כיווני ההשקעה הרצויים. אבל הדילמות אלה אינן חדשות.

אי ודאות תמיד היתה ותמיד תהיה חלק בלתי נפרד מהשווקים הפיננסיים. הדרך הטובה ביותר להתמודד עמה היא באמצעות פיזור יעיל של תיק ההשקעות על פני מגוון רחב של נכסים. פיזור יעיל מאפשר למשקיעים להמשיך להיחשף לפוטנציאל התשואה העודפת שמניבים נכסים מסוכנים, ועדיין להשאיר לעצמם שולי ביטחון באמצעות נכסים פחות מסוכנים ומעוטי תשואה.

ברמת העיקרון פיזור של תיק ההשקעות הוא תורה פשוטה למדי, אבל בפועל רבים מהמשקיעים מתקשים להבין אותה וליישם אותה בצורה נכונה - ולכן גם עושים בדרך לא מעט טעויות.

כדי שתיק השקעות יהיה מפוזר באופן יעיל, הוא צריך להיות מורכב מאבני בניין שונות זו מזו. מבלי קשר לרמת הסיכון הבסיסית שלה, כל קבוצת נכסים נוטה לשגשג בתנאי שוק שונים. עולם ההשקעות דומה בכך לעולם החי והצומח. ישנם עצי פרי שמשגשגים בתנאים של קור ויובש, אך יקמלו במזג אוויר טרופי. עצים אחרים ישגשגו דווקא בתנאים של חום ולחות גבוהים אך לא ישרדו על פסגתו של הר גבוה וסחוף רוחות - ומול אלה ישנם עצי פרי שמתאימים דווקא לאקלים מדברי.

גם נכסים פיננסיים שונים משגשגים או קמלים בתנאי סביבה שונים. אג"ח ממשלתיות צמודות מדד נוטות לשגשג בתקופות של התרחבות מהירה, כאשר התעסוקה מלאה, שוק הנדל"ן תוסס ובמדינה נוצר לחץ אינפלציוני. אג"ח שאינן צמודות עשויות דווקא לרדת בסביבה כזו בגלל חשש מהעלאות ריבית.

בתקופה של גאות גם מחירי המניות, האג"ח הקונצרניות ורוב הסחורות נוטים לעלות. לעומת זאת, בתקופת מיתון או האטה, כאשר יש חשש לדפלציה, יש יתרון לאג"ח שאינן צמודות.

תקופה של אי ודאות פיננסית נוטה להיטיב עם נכסים שנתפשים כמקלט כמו הדולר האמריקאי או הזהב. מצד שני, כאשר קיים חשש להדפסת דולרים מאסיבית מצד הממשל האמריקאי הדולר עלול דווקא להיחלש. כאשר העתיד אינו ברור, קשה מאוד לדעת איזו סביבה כלכלית תשרור, אילו נכסים יפרחו ומתי.

הדרך העיקרית להתמודד עם מצב כזה היא להחזיק שיעור מסוים בכל אחד מסוגי הנכסים המרכזיים. את המשקל של כל נכס צריך כל משקיע לקבוע בעצמו בהתאם לאופיו, מטרותיו ותחזיותיו.

חשיבותו של חוסר המתאם

כדי שתיק השקעות ייחשב מפוזר, הוא חייב לכלול נכסים מסוגים שונים. הסוגים הבסיסיים הם מניות, אג"ח, סחורות, ומזומן או שווי מזומן (פקדונות קצרים ומק"מים). כל אחד מסוגי הנכסים האלה מחולק לתתי סוגים. כך למשל, תחום האג"ח נחלק בין סוגים שונים של מנפיקי אג"ח (מדינות, רשויות מקומיות או חברות) שלכל אחד מהם דרגת סיכון שונה. הסיכון משתנה גם בהתאם למועדי הפירעון של האג"ח.

בתחום המניות קיימים תתי-סוגים רבים. ישנן מניות של חברות גדולות ויציבות, חברות בינוניות וחברות קטנות. ישנן חברות בתחומים מסורתיים כמו קמעונות, מסחר, תעשייה או תשתיות, וישנן חברות בתחומים חדשניים שעשויות לצמוח מהר יותר, אך גם נחשבות למסוכנות יותר.

גם את תחום הסחורות ניתן לחלק לסוגים שונים, אם כי כאן החלוקה מצומצמת יותר וכוללת בעיקר מתכות יקרות (זהב, כסף), מתכות תעשייתיות, נפט וסחורות חקלאיות.

רמה נוספת של פיזור היא פיזור מטבעי וגיאוגרפי. כל אחד מהנכסים בתיק ניתן לרכוש במטבע אחר ובמדינה אחרת. מכיוון שמטבעות נוטים לנוע בכיוונים מנוגדים זה לזה, הפיזור המטבעי יכול לסייע להפחתת התנודתיות ולהשגת תשואות גבוהות יותר.

תיק השקעות שמבוסס כולו על אג"ח צמודות של מדינת ישראל לטווח בינוני לא ייחשב לתיק מפוזר במיוחד. בתקופות מסוימות, כאשר שוקי המניות נופלים, הוא אמנם ייתפש כאטרקטיבי מאוד, אבל בתקופות של פריחה כלכלית וגאות בשוק המניות תיק כזה ייוותר הרחק מאחור. לאורך זמן, תיק שבו אג"ח מדינה בלבד יתקשה לספק תשואה נאותה.

גם תיק שמפוזר כולו על פני 100 מניות שונות, או אפילו 1,000 מניות שונות, אינו מפוזר מספיק. שוקי המניות בעולם נוטים לנוע רוב הזמן באופן מתואם. התופעה הזאת התחזקה מאוד בשנים האחרונות עקב תהליכי הגלובליזציה וההשפעות ההדדיות בין מדינות.

הדרך המרכזית לפזר תיק השקעות בצורה יעילה היא לבחור נכסים שהמתאם ביניהם נמוך. הכוונה היא לנכסים שאינם עולים כולם בבת אחת ואינם נופלים בבת אחת. תיק שמפוזר היטב על נכסים שאינם מתואמים זה עם זה יהיה הרבה פחות תנודתי, ולכן גם פחות מסוכן. זה לא אומר שתיק כזה לא יספוג ירידות מדי פעם, אבל הן יהיו הרבה יותר מתונות, משום שחלק מהנכסים ישמרו על ערכם או אפילו יעלו דווקא בתקופה שבה האג"ח הקונצרניות או המניות סופגות פגיעה.

מתאם הוא מונח מעולם הסטטיסטיקה. רמת המתאם בין התשואה של שני נכסים פיננסיים שונים נמדדת בערכים שבין 1 למינוס 1. כאשר המתאם בין שני נכסים הוא 1, המשמעות היא ששניהם יורדים ועולים יחד באותו הזמן ובאותו השיעור. כאשר נכס אחד עולה ב-3% גם הנכס השני יעלה ב-3%, ולהפך. החזקה של שני נכסים שקיים ביניהם מתאם מושלם לא תסייע להשגת הפיזור בתיק או להפחתת התנודתיות בו.

מתאם של מינוס 1 הוא מתאם שלילי מושלם. כאשר נכס אחד עולה ב-1% הנכס השני יירד ב-1%, ולהפך. גם שני נכסים כאלה לא כדאי להחזיק יחד בתיק, משום שהם מבטלים זה את זה.

כאשר המתאם בין שני נכסים הוא 0 או קרוב אליו, ניתן לומר שאלה נכסים שאינם מתאומים ביניהם. התשואה של נכסים כאלה תנוע באופן אקראי ובלתי תלוי זה בזה. לדוגמה, מניה של חברת נדל"ן מניב בישראל לא תהיה מתואמת עם אג"ח של ממשלת הודו. יהיו כמובן זמנים שבהם שני הנכסים יעלו יחד או יירדו, אבל זה יהיה רק באופן מקרי. ברוב הזמן הן ינועו בכיוונים אקראיים זו ביחס לזו.

פיזור תיק באמצעות תעודות סל

אחת הדרכים הנוחות והיעילות לפזר תיק השקעות היא שימוש בתעודות סל ישראליות וזרות (ETF), שמצטיינות בדמי ניהול נמוכים ומושקעות כל אחת בעשרות נכסים. לצד התעודות ניתן לשלב גם קרנות נאמנות שמכסות סוגי נכסים שאינם כלולים במדדים.

השימוש בתעודות סל וקרנות מאפשר למשקיע להתרכז בבחירת סלי נכסים במקום לבחור מניות או אג"ח בודדות. באמצעות מספר מצומצם של כ-10-15 תעודות וקרנות ניתן להיחשף לרוב קבוצות הנכסים החשובות. המשימה העיקרית תהיה להחליט כיצד להקצות את ההון בין התעודות.

איך זה מתבצע בפועל? נניח למשל שמשקיע רוצה להיחשף לכל שוק המניות העולמי באמצעות תעודות סל. הוא יכול לבחור הרבה תעודות על הרבה מדדים, והוא יכול להסתפק בארבע תעודות בלבד - אחת על מדד המניות המוביל בישראל (ת"א 100), אחת על מדד מניות מוביל בארה"ב, אחת על מדד מניות של מדינות מפותחות ללא ארה"ב (EAFE) ואחת על מדד מוביל של השווקים המתעוררים.

המתאם בין שוקי המניות בעולם הוא גבוה אמנם, אבל אינו מושלם - ולכן יש עדיין חשיבות לפיזור בו. כך לדוגמה, המתאם בין תעודת הסל EEM על מדד מניות השווקים המתעוררים לבין התעודה VV של חברת ואנגרד על מדד מניות של חברות גדולות בארה"ב היה בשנתיים האחרונות 0.91 גם מול מדדי המניות באירופה המתאם היה גבוה מ-0.90, אבל על פני תקופות ארוכות יותר המתאם בין שוקי המניות בעולם עשוי להיות נמוך יותר.

פיזור נוסף, ואולי גם יעיל יותר, ניתן לקבל דרך בחירה של מדדים ענפיים. מניות של חברות בענפים של צריכה בסיסית אינן מתואמות בדרך כלל עם מניות של חברות בענפים מחזוריים, ושילוב של שני סוגי התעודות הענפיות יכול לסייע לפיזור התיק.

השלב הבא בבניית התיק הוא בחירה של תעודות להשקעה באג"ח. בישראל ניתן לבחור בין תעודות שעוקבות אחר אג"ח ממשלתיות לתקופות קצרות, בינוניות וארוכות, תוך הבחנה בין אלו שמשקיעות באג"ח צמודות לאג"ח שקליות. נוסף לכך ניתן להוסיף לתיק תעודות שעוקבות אחר מדדי התל בונד, הכוללים אג"ח קונצרניות מדורגות צמודות מדד או שקליות. מי שרוצה גם אג"ח קונצרניות לא מדורגות יכול להשקיע בהן בעזרת קרן נאמנות.

לצורך כיסוי שוק האג"ח בחו"ל ניתן לבחור בתעודה כמו TIP, שמשקיעה באג"ח צמודות מדד של ממשלת ארה"ב, בתעודה AGG שמשקיעה במדד אג"ח כללי בארה"ב ובתעודה EMB, שמשקיעה באג"ח ממשלתיות של מדינות מתעוררות. אמנם בין TIP ל-AGG קיים מתאם גבוה יחסית של 0.74, אבל בין שני מדדי האג"ח האמריקאיים למדד האג"ח בשווקים מתעוררים לא היה בשנתיים האחרונות מתאם משמעותי (0.07).

השקעה בשוק הסחורות באמצעות תעודת הסל GSG המושקעת במדד הסחורות של גולדמן סאקס תוסיף עוד מימד של פיזור. המתאם של שוק הסחורות עם שוקי המניות בעולם היה אמנם גבוה יחסית בשנתיים האחרונות ונע סביב 0.65, אך המתאם של שוק הסחורות עם שוקי האג"ח היה נמוך מאוד, וקרוב בממוצע ל-0. מתאם נמוך למדי (0.36) נרשם גם בין שוק הסחורות כולו לתעודת הסל GLD העוקבת אחר הזהב.

חשוב להדגיש שפיזור אינו צריך להתבצע כפעולה אוטומטית. מי שסבור שמחירו של הזהב גבוה מדי לא חייב לכלול אותו בתיק שלו. מי שלא מאמין בדולר לא חייב לקנות אג"ח של ממשלת ארה"ב. הרעיון המרכזי הוא להכיר בכך שסוגי נכסים שונים ישגשגו כל אחד בתקופות שונות, ושהדרך לצמצם תנודתיות בתיק היא חשיפה לקבוצות נכסים מגוונות שלהן תכונות שונות, פוטנציאל תשואה שונה, רמות סיכון שונות ומתאם נמוך בינן לבין עצמן.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#