בשוק ההון אין מקום לשד העדתי

פיטורי מעוז היו נדרשים - כלכלן ראשי צריך להיות מחושב

אסא ששון
שתפו בפייסבוק

>> אבא אבן, שנחשב לדיפלומט הטוב בתולדות ישראל, טבע את האמרה: "דיפלומט לא כועס, הוא מחליט לכעוס". מבחינת אבן, התכונה החשובה ביותר שנדרשת מנציג מדינה בכיר היא שליטה מוחלטת ברגשות, שכן בכל שיחה, נאום או דרשה הוא לא מדבר בשם עצמו - אלא בשם המדינה. איבוד שליטה עלול להוביל לתגובה אימפולסיבית ואף להמיט אסון דיפלומטי.

כך היה צריך לנהוג גם שלמה מעוז. הוא לא הרצה במכללת ספיר כאדם פרטי, או פרשן כלכלי-אקדמי. הוא הופיע בהרצאה ככלכלן הראשי של בית ההשקעות אקסלנס נשואה. ככזה, דעותיו הפרטיות על אנשים לבנים ושחורים אינן רלוונטיות. יתרה מכך, כנציג בכיר ורשמי של בית ההשקעות, הוא נדרש, בדיוק כמו דיפלומט, לשמור על האינטרסים של "הבית". כל מלה לא מחושבת שלו משמע פגיעה בבית ההשקעות.

ייתכן שהרייטינג שהצליח לייצר עד כה באמצעות אישיות טלוויזיונית פרובוקטיבית בתוכנית "לילה כלכלי" של ערוץ 10, או אולי אפילו הרצון לשעשע ואף להתסיס את שומעיו, הובילו את מעוז ללכת על הקצה והשכיחו ממנו לרגע את המותג שהוא מייצג, ולא את שלמה מעוז האדם הפרטי.

יש גם לבחון יותר לעומק את ההתבטאות שהקפיצה את הבוסים שלו, על כך שבנק לאומי הוא "בנק של הלבנים". זאת גם הסיבה, מבחינתו, שהוא לא התקבל להיות דירקטור בבנק. ואולם דבריו על לאומי נגועים בניגוד עניינים, שכן ייתכן שמעוז לא התקבל לתפקיד דירקטור בבנק מסיבות מקצועיות לגמרי, והוא פשוט כועס.

ואולם זו לא היתה הפעם הראשונה שבה מעוז התבטא בחריפות נגד אנשים ממוצא אשכנזי. הוא גם יצא חוצץ נגד חרדים - שאותם כינה לפני כחצי שנה "נהנתנים" - נגד תל אביבים, וגם שותפיו לתוכנית "לילה כלכלי" זכו להרגיש את נחת לשונו.

בית ההשקעות אקסלנס מנהל כ-62 מיליארד שקל מכספי הציבור. ככזה, בכיריו נדרשים לעמוד באמות מידה גבוהות במיוחד. אנו, החוסכים, מצפים מהם לנהוג באופן שקול ולא משתלח בכספי החסכונות שלנו.

הסיבה לדרישה הזו שלנו היא לא רק אתית, אלא גם עסקית. כשמעוז אומר "בנק של לבנים", על סמך מה הוא מדבר? על סמך ניתוח פיננסי טהור - וכאן טמונות יכולותיו של מעוז - או על סמך תחושת בטן? מחר בבוקר, כאשר, נניח, ימליץ מעוז על הורדת החשיפה לבנק לאומי, האם זה על סמך ניתוח כלכלי טהור, כמצופה ממנו, או על סמך כעס על האשכנזים.

גזענות היא נגע שיש לבער מהשורש, ולא משנה באיזה צבע היא צבועה. במצב שנוצר למנהלי אקסלנס (שאגב בעליו, יצחק תשובה, ממוצא טריפוליטאי) לא נותרה ברירה אלא להיפרד ממעוז. הוא פגע באינטרסים שהיה אמור לייצג והכניס את בית ההשקעות, שהוא גם חברה ציבורית, למקום שהוא לא אמור להימצא בו - ויכוח עדתי. זהו מקום שבו המשקיעים עלולים לתהות אם קבלת ההחלטות הפיננסיות של בית ההשקעות והכלכלן בראשו נשענים על ניתוח קר, מחושב ומעמיק, או על סמך משקעים אישיים, תחושות ורגשות.

ההחלטה שקיבלו מנהלי אקסלנס לא היתה פשוטה. המנכ"ל, דוד ברוך, מכיר את מעוז עוד מ-1986, אז עבדו יחד במשרד האוצר. ואולם ככל מנהל הוא נדרש לבחון, ללא משוא פנים, אם התבטאויות העובדים עומדות באמות המידה הנדרשות מגוף שמנהל "כסף של אחרים". עם כל הצער והכאב בפיטורי מנהל בכיר, הוא קיבל את ההחלטה הנדרשת ממנהל שקיבל מנדט מבעלי המניות שלו - לנהל כסף, ולא לעסוק בהדבקת תוויות פוליטיות כאלה ואחרות לגופים שונים במשק הישראלי.

היה טוב לכולנו אם מנהלי כספים, אנליסטים ומנהלי השקעות היו משקיעים אנרגיה בבחינת אלטרנטיבות השקעה ויצירת ערך מוסף לחוסכים, ולא מבזבזים אנרגיה במקומות נעדרי ערך מוסף.

מאדם עם יכולות ורבליות גבוהות כמו מעוז היה ניתן לצפות שיציג דעות כלכליות גם מבלי ליפול למלכודת הפופוליסטית של השד העדתי. כל שנותר לקוות הוא שמנהלי אקסלנס, שקבעו בפיטורי מעוז רף אתי גבוה, ימשיכו לשמור על גובהו גם בניהול כספי הציבור שעליהם הם מופקדים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker