ת"א 25 חוגג 20 שנה: למרות התנודות, תשואה שנתית ריאלית של 8%

בראייה היסטורית נראה שהמדד פסימי בכל הנוגע לפוליטיקה המקומית - ארבע מחמש מערכות הבחירות הניבו למחרת פרסום התוצאות תשואה שלילית של 1.3%-2.6%  שיאנית התשואות היא טבע - מי שהשקיע 100 אלף שקל במניות החברה ב-1992 מחזיק כיום מניות בשווי 15 מיליון שקל

רוי רגב

>> ב-1896 העיתונאי בנימין זאב הרצל פירסם ספר בשם "מדינת היהודים", שבו פרש את חזונו בדבר הקמת המדינה היהודית. באותה שנה, ביבשת אחרת, עיתונאי מבוגר יותר בשם צ'רלס דאו פירסם ב"וול סטריט ג'ורנל" רשימה של 12 מניות שיהיו בסיס למדד המניות הראשון - דאו ג'ונס. 96 שנה חלפו עד שחזונותיהם התאחדו, וב-1992 השיקה הבורסה לניירות ערך בתל אביב את מדד המניות הראשון בישראל - מדד ת"א 25, שמציין החודש 20 שנות פעילות.

מבין החברות המייסדות, חמש עדיין נמצאות במדד ת"א 25: בזק, טבע, אלביט, חברה לישראל ודלק. ארבע נרכשו במשך השנים שחלפו: ים המלח בידי כיל, כלל אלקטרוניקה בידי כלל תעשיות, כלל ישראל בידי אי.די.בי וטפחות התמזג עם בנק מזרחי. שאר החברות נסחרות בבורסה ואף אחת מהן, אגב, לא פשטה רגל. עדיין.

מדד בלי בנקים

העדרם של הבנקים מהרשימה המקורית שהרכיבה את המדד בולט לעין. הסיבה לכך נעוצה במשבר ויסות המניות, שהתפוצץ ב-1983. בעקבותיו הלאימה המדינה את מניות הבנקים ואסרה עליהם לסחור בניירות הערך שלהם. כתוצאה מכך נמנעה הבורסה מלצרף את מניותיהם לרשימה הראשית, והם הוכנסו אליה רק כעבור שנה.

משקל כל מניה במדד הוגבל בתחילה לכ-7%. שנה לאחר מכן הועלתה המגבלה לכ-12% - אבל לדרישת קרנות הנאמנות, שנמנע מהן להשקיע במקרה זה במדד, היא הורדה ל-9.5%.

מאז 1992 הניב מדד ת"א 25 למשקיעים תשואה כוללת של כ-1,000% - ממוצע שנתי של כ-12.8% נומינלי וכ-8% ריאלי. מבין המניות, שיאנית התשואות היא טבע, שבתחילת הדרך היתה מניית אמצע טבלה בעלת שווי של פחות ממיליארד שקל, לעומת 157.4 מיליארד שקל כיום. מאז היא הניבה למשקיעים, ללא דיווידנדים, תשואה מצטברת של כ-15,000%. במלים אחרות, מי שהשקיע 100 אלף שקל במניות טבע ב-1992 מחזיק כיום מניות בשווי 15 מיליון שקל.

בהפרש ניכר נמצאות מניית החברה לישראל ואחת הכוכבות של השנים האחרונות, דלק, שהניבו למשקיעים תשואות מצטברות של 2,500% ו-3,000% בהתאמה. המניות הגרועות הן אזורים ואלרון.

ב-53% מהימים רשם המדד תשואה חיובית, לעומת 47% שבהם התשואה היתה שלילית - הטיה קטנה ששווה אחוזים רבים במצטבר. הנתונים הכמעט אקראיים האלה מראים עד כמה קשה לחזות את התנהגות שוק ההון בטווחים הקצרים, וכמה חשוב למשקיעים להיצמד אליו לטווחים ארוכים בלבד.

הקפיצה היומית הגדולה ביותר במדד ת"א 25 נרשמה בימי המשבר של 2008, כשהנגיד האמריקאי בישר על תוכנית ההרחבה הראשונה והביא לעלייה של כ-8.5% במדד. מנגד, הצניחה הגדולה ביותר אירעה בעת השתת מס בשיעור 10% על רווחי הון בבורסה ב-1994, מה שהפיל את הבורסה בעת קבלת ההחלטה ב-9.7% - רחוק מאוד מהתגובה השקטה בעקבות העלאת המס מצד ועדת טרכטנברג.

לא חוגגים את תוצאות הבחירות

התנהלות המדד יכולה לשמש תמונת ראי של ההיסטוריה המקומית ב-20 השנים האחרונות - בעיקר של מלחמות ובחירות. ניצחונו של יצחק רבין בבחירות ב-1992 הוביל לתשואה היומית הגבוהה ביותר של המדד כתוצאה מבחירות מקומיות, 6.7%, אבל האופטימיות של השוק לגבי הנהגתו לא החזיקה מעמד זמן רב.

ארבע מתוך חמש מערכות הבחירות שהתקיימו מאז הניבו למחרת פרסום התוצאות תשואה שלילית של 1.3%-2.6%. מאז בחירת רבין, הבחירות היחידות שהשפיעו על הבורסה לחיוב למחרת פרסום תוצאותיהן היו כשאריאל שרון נבחר לראשות הממשלה ב-2003 - אם כי מדובר בתשואה סולידית של 0.7%.

שוק ההון המקומי תמיד התייחס למלחמות באופן שלילי. ביום המסחר בעת היציאה למבצע חומת מגן נרשמה התשואה השלילית הגבוהה ביותר בהקשר זה, 5.5%, ולאחריו מלחמת לבנון השנייה עם תשואה שלילית של 4.2% (תשואה שחזרה גם למחרת). שאר מבצעי צה"ל בתקופה הנסקרת - ענבי זעם, דין וחשבון ועופרת יצוקה - הביאו לתשואות שליליות אך מתונות יותר.

הסכם השלום היחיד שנחתם מאז הושק המדד, ההסכם עם ירדן ב-1994, הניב תשואה חיובית ביום החתימה - אם כי בשיעור של כ-0.3% בלבד.

סיכומים לטווח ארוך מאתגרים אותנו לחשוב במונחים דומים. מעניין יהיה לקיים דיון בין אנליסטים שבו יידרשו לבחון את הנתונים העיקריים של שוק ההון בראייה של 10 שנים קדימה: מה תהיה תשואת מדד ת"א 25, מי יהיו המגזרים הבולטים (הבנקים או אולי הגז)? דיון כזה יהיה מעניין, אפקטיבי ורלוונטי יותר. אחרי הכל, מרבית נכסינו הפיננסיים מנוהלים לטווח זה, ואף הרבה מעבר לו.

-

הכותב הוא יו"ר קסם תעודות סל באקסלנס נשואה. אין לראות בכתוב הצעה או ייעוץ בכל הקשור לניירות הערך המוזכרים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker